X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6382
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Rozwiązywanie zadań tekstowych. Scenariusz lekcji w klasie pierwszej gimnazjum

Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych
Cel główny: Rozwiązywanie zadań tekstowych
Cele szczegółowe: rozwiązywanie równań, analiza tekstu, układanie równań
Metody: prezentacja, pogadanka dydaktyczna, ćwiczenia
Formy pracy: praca z całą klasą

Literatura: Matematyka 1. Podręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum – Praca zbiorowa pod redakcją M. Dobrowolskiej, Matematyka 1. Zeszyt ćwiczeń dla klasy pierwszej gimnazjum – M. Dobrowolska, M. Jucewicz, M. Karpiński.

Środki i materiały dydaktyczne:
komputer, rzutnik multimedialny, prezentacja składająca się z trzech slajdów:

Slajd 1. ETAPY ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ TEKSTOWYCH
1)ANALIZA
2)RÓWNANIE I JEGO ROZWIĄZANIE
3)SPRAWDZENIE Z TREŚCIĄ ZADANIA
4)ODPOWIEDŹ

Slajd 2.
Pani Brygida hoduje psy, koty i rybki, razem 12 zwierząt. Rybek ma 3 razy więcej niż kotów, a psów ma o 2 więcej niż kotów. Ile psów, ile kotów i ile rybek ma pani Brygida?
1)ANALIZA
k - liczba kotów
k + 2 – liczba psów
3k – liczba rybek
k + (k + 2) + 3k – liczba wszystkich zwierząt
2)k + k + 2 + 3k = 12
5k + 2 = 12
5k = 10
k = 2
3)SPRAWDZENIE:
2 – liczba kotów
2 + 2 = 4 – liczba psów
3·2 = 6 – liczba rybek
2 + 4 + 6 = 12 – liczba wszystkich zwierząt
4)ODPOWIEDŹ: Pani Brygida ma 4 psy, 2 koty i 6 rybek.

Slajd 3.
Ewa jest o 3 lata młodsza od Marka i 3 razy młodsza od Adama. Za pięć lat Ewa i Marek będą mieli razem tyle lat, ile będzie miał Adam. Ile lat ma Ewa, ile Marek, a ile Adam?
ANALIZA I teraz za 5 lat
wiek Ewy: x – 3 x – 3 + 5
wiek Marka: x x + 5
wiek Adama: 3x 3x + 5
wiek Ewy i Marka x – 3 + 5 + (x + 5)
ANALIZA II teraz za 5 lat
wiek Ewy: x x + 5
wiek Marka: x + 3 (x + 3) + 5
wiek Adama: 3x 3x + 5
wiek Ewy i Marka x + 5 + (x + 3) + 5

Planowany przebieg zajęć:

1.Sprawdzenie listy obecności,sprawdzenie pracy domowej,sformułowanie tematu lekcji.
2.Wprowadzenie do tematu przez prezentację multimedialną. Podanie ogólnych zasad rozwiązywania zadań tekstowych oraz przykład rozwiązania zadania tekstowego.W zadaniu drugim uczniowie mają ocenić, czy podane analizy są poprawne.Uzasadniają, dlaczego analiza I jest błędna.
3.Uczniowie rozwiązują zadania z podręcznika: 1a/161, 2/162, 4/162, 6/162.Uczniowie chętni rozwiązują je na tablicy.Możliwe, że nie uda się rozwiązać wszystkich zaplanowanych zadań.Wtedy kontynuujemy ich rozwiązywanie na lekcji następnej.
4.Podsumowanie lekcji:przypomnienie, jakie są etapy rozwiązywania zadań tekstowych,podanie pracy domowej:
podręcznik 3/162, 12/163

Treść zadań z podręcznika:
1. Na siedemdziesiąte urodziny dziadka Eugeniusza przyjechało 48 osób. Wśród gości było 3 razy więcej dzieci niż dorosłych. Ile było dzieci, a ilu było dorosłych?
2. Kapelusz z piórkiem kosztuje 110 zł. Kapelusz jest droższy od piórka o 100 zł. Ile kosztuje kapelusz, a ile piórko?
3. Pani Kowalska zarabia miesięcznie o 200 zł więcej od pana Kowalskiego. W ciągu roku oboje razem zarobili 48 tys. zł. Jakie jest miesięczne wynagrodzenie pani Kowalskiej, a jakie pana Kowalskiego?
4. Bogdan wziął na obóz w góry 80 zł. Na napoje wydał 2 razy więcej niż na lody, a o 5 zł mniej niż na napoje wydał na słodycze. Za 15 zł kupił upominki dla rodziców. Wrócił bez pieniędzy, gdyż ostatniego dnia zgubił 10 zł. Ile pieniędzy wydał na lody?
Treść zadań z pracy domowej:
1. Zegar z kukułką waży 5,5 kg. Kukułka jest o 5 kg lżejsza od zegara. Ile waży zegar, a ile kukułka?
2. Dwie trzecie wszystkich pracowników firmy handlowej Klops stanowią sprzedawcy, a jedna piątą urzędnicy. Oprócz tego firma ta zatrudnia sprzątaczkę, dyrektora i dwóch zastępców dyrektora. Ile osób pracuje w Klopsie?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.