X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6381
Przesłano:

Witaminy w środku zimy. Scenariusz zajęcia zintegrowanego w klasie II

TEMAT OŚRODKA: Smacznie i zdrowo.
Temat dnia: Witaminy w środku zimy.

Cele ogólne:
wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na określony temat,
usprawnianie mnożenia do 20,
kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań z treścią,
doskonalenie sprawności manualnych,
wdrażanie do zachowania porządku i czystości w miejscu pracy.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wymieni różne sposoby przechowywania i przetwarzania warzyw i owoców,
nazwie i rozróżni poszczególne przetwory,
poprawnie przeczyta tekst i wypowie się na jego temat,
uważnie wysłucha czytanego tekstu opowiadania,
wyszuka i odczyta fragmenty utworu na określony temat,
wykona ćwiczenia utrwalające mnożenie,
rozwiąże proste zadanie tekstowe,
zaśpiewa w grupie piosenkę,
udekoruje deser z galaretki,
zachowa porządek w miejscu pracy oraz w miejscu spożywania posiłku,
będzie współdziałać z innymi w zabawie.
Metody: słowna – rozmowa, praca z tekstem,
działań praktycznych,
oglądowe : pokaz, prezentacja, obserwacja.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita, zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: krzyżówka, obrazki warzyw i owoców, gazetka przedstawiająca produkty zawierające najwięcej witamin, przetwory, napisy z rodzajami przetworów, etykiety z przetworów, talerzyki, kubeczki,łyżeczki jednorazowe, galaretka – deser, owoce do galaretki, nożyki, deseczki, karta pracy, liczmany, podręczniki "Z Ekoludkiem w szkole"

II FAZA REALIZACYJNA
1.Rozmowa na temat: „Jak przechowywać warzywa i owoce, aby były przez cały rok?”
2.Głośne czytanie tekstu pt. „Jak przechowywać i przetwarzać owoce i warzywa? Podr. str.18.Wypowiedzi uczniów na temat przeczytanego tekstu.
3.Zgromadzenie dzieci w kręgu. Rozmowa na temat przyniesionych przetworów. Grupowanie przetworów na: Dżemy, soki, kiszonki, susze, mrożonki (zależnie od rodzajów zgromadzonych przetworów).
4.Wystawka przyniesionych przez dzieci i przez nauczyciela przetworów.
5.Odczytanie z etykiet nazw przetworów owocowo-warzywnych i innych(np. przetwory z grzybów).
6.„Pracuję sam” – dzieci samodzielnie uzupełniają zadania na str.18,19.(Dzieci wpisują z jakich warzyw i owoców robi się dane przetwory.)
7.Utrwalenie piosenki. Śpiew zespołowy – cała klasa, w mniejszych grupach(chłopcy -dziewczynki, rzędami).ilustrowanie piosenki ruchem.
8.Układanie działań do ilustracji. Zapisanie wybranych przykładów do zeszytu. np.:
9.Wykonanie zadań z kraty pracy matematycznej – nr4.
10.Samodzielne wykonanie zadania – indywidualna praca zróżnicowana.(część dzieci rozwiązuje samodzielnie zadanie z treścią, inne zapisują działanie do obrazka).
11.Zabawa ruchowa „Sałatka owocowo- warzywna”
12.Wspólne wyjście na drugie śniadanie – degustacja przetworów z warzyw : ogórki kiszone, sałatki itp.
13.Praca plastyczno- techniczna związana z tematem zajęć.(Projektowanie nalepki na przetwory lub „Jeżyki gromadzą zapasy zimę).
14.Słuchanie czytanego przez wybranych uczniów tekstu pt. „Galaretka dla Mietka”, str.20,21, ze zwróceniem uwagi na rodzaje przetworów wymienionych w tekście.
15.Wyszukiwanie w tekście fragmentów na wskazany przez nauczyciela temat. np. Jaki deser zrobiła Justynka? Poszukaj w czytance jak wykonuje się galaretkę. Jak przyozdobiła Justynka swój deser? Czym jeszcze można udekorować galaretkę?
16.Ustalenie kolejnych etapów wykonania deseru z galaretki, z użyciem wyrazów oznaczających następstwo czasowe.17.Odczytanie i uzupełnienie tekstu z lukami ćw. 2 str.21.
18.Rozmowa na temat ulubionych deserów dzieci.
19.Przygotowanie deseru z galaretki. Krojenie owoców, nakładanie owoców z kompotu, powideł, polewanie sokiem galaretki przygotowanej wcześniej przez mamy. Uporządkowanie miejsca pracy.
20.Nakrycie serwetkami ławek, wspólna degustacja deseru. Porządki.

III PODSUMOWANIE DNIA
1.Wykonanie podsumowującej dzień kary pracy.
2.Rozmowa podsumowująca zajęcia. N: Czego się nauczyliście, dowiedzieliście ? Co wam się najbardziej podobało, a co najmniej? Co sprawiło wam trudność?
3.Wyjaśnienie pracy domowej – podręcznik str.17.Karty pracy matematyczne – zad.5,6 str.12 dla chętnych 7str.12

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.