KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W ODDZIALE SZEŚCIOLATKÓW.
Data: 03.04.2008.
Prowadząca: Bogusława Kukfisz
Przewidziany czas trwania: 2x30 min.
Tematyka kompleksowa: Na tatrzańskich ścieżkach.
Temat zajęcia: Wiosenne kwiaty czyli pomagamy pani Wiośnie uporządkować ogródek.
Poznanie cyfry: 8 na podstawie utworu muzycznego: „W ogrodzie”.
Cele główne:
- Poznanie cyfry: 8, wskazanie nowej cyfry wśród innych cyfr rozsypanki. Zabawowe utrwalanie znanych cyfr:1-8.
- Klasyfikowanie przedmiotów wg określonej cechy (gatunku), przeliczanie elementów zbioru, określanie liczebności konkretną cyfrą.
- Nazywanie wybranych gatunków kwiatów wiosennych.
- Wykorzystanie utworu muzycznego do kształtowania postaw proekologicznych.
- Aktywne słuchanie muzyki; rozwijanie wyobraźni i twórczej aktywności ruchowej.
- Stwarzanie okazji do swobodnych wypowiedzi dzieci. Zachęcanie do wyrażania swych odczuć, aktywizowanie myślenia logicznego.
- Globalne odczytywanie napisów, analiza słuchowa wyrazów.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Pozna cyfrę 8, liczy w zakresie 8, tworzy liczebniki porządkowe, rysuje ósemki w powietrzu, na dywanie, reką, nogą, układa z pętli, kreśli leniwe ósemki.
- Podpisuje cyfrą liczebność zbioru, porównuje liczebność zbioru; wyszukuje wskazaną cyfrę w rozsypance cyfrowej, porządkuje cyfry od najmniejszej do największej .
- Koloruje wg kodu barwnego, odczytuje cyfry.
- Nazywa wiosenne kwiaty, układa je wg gatunku, odczytuje napisy - nazwy kwiatów.
- Wskazuje kwiaty pod ochroną, wykorzystując wcześniejsze doświadczenia i poznane treści.
- Odgaduje zagadki rysunkowe. Analizuje wyrazy, wskazuje głoskę w nagłosie wyrazu. Odszukuje swoje imię w rozsypance wyrazowej.
- Tworzy własne improwizacje ruchowe.
- Obmyśla tytuł utworu, wyraża swe odczucia.
- Wykonuje elementy rytmiczne wg podanego schematu (ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne).
- Rozpoznaje wielkie i małe samogłoski, śpiewa na podanych samogłoskach.
- Reaguje na umowne znaki nauczycielki, przestrzega zasad dyscypliny przy jednoczesnym zachowaniu swobody działań.
Metody pracy:
• słowne: rozmowa z dziećmi, „burza mózgów”, rozwiązywanie zagadek, wyjaśnienia i instrukcje do ćwiczeń;
• czynne: działania praktyczne - manipulowanie na konkretach, przyporządkowywanie, klasyfikowanie, ćwiczenia graficzne, improwizacje ruchowe i muzyczne, aktywne słuchanie muzyki, poszukiwanie, ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne, ćwiczenia relaksacyjne;
• oglądowe: pokaz cyfr, liter, ilustracji, elementów ruchowych, obserwacja działań innych dzieci.
Forma organizacyjna: zajęcia z całą grupą, z wytyczeniem zadań dla poszczególnych dzieci i małych zespołów, indywidualne ćwiczenia utrwalające i graficzne.
Literatura, środki dydaktyczne:
• Nagrania płytowe piosenek i utworów muzycznych:
- „Wiosna” - A. Vivaldi , w: „Śpiewające Brzdące”, cz. 3; (nr 16)
- „Intermezzo” z „Carmen” I Suita, G. Bizet, DeAgostini,w: „Zabawy z muzyką”
(nr 11);
- „Idzie polem deszczyk” - Z. Stankiewicz, H. Stankiewicz, w: „Śpiewaj z nami”;
- „W ogrodzie” - „Śpiewające Brzdące”, cz. 6; (nr 9)
• Sylwety kwiatów wiosennych;
• Litery - alfabet ruchomy;
• Cyfry , obraz demonstracyjny cyfry 8;
• Napisy do czytania globalnego (nazwy kwiatów);
• Zagadki obrazkowe;
• Krążki (8), szarfy;
• Kserokopie ćwiczeń utrwalających dla każdego dziecka;
• Kolorowe plakietki do ewaluacji zajęć, słoneczka;
• Ćwiczenia: „Ja i litery”, cz. II.
Przebieg zajęć.
1. Dzieci siedzą w kręgu. Zaproszenie do wysłuchania fr. utworu muzycznego: „Wiosna”
A. Vivaldi’ego. Zachęcenie dzieci do dzielenia się wrażeniami po wysłuchaniu muzyki.
Próba ustalenia tytułu utworu (burza mózgów). Nauczycielka zapisuje pomysły dzieci.
Weryfikacja pomysłów dzieci z oryginalnym tytułem. Rozwiązaniem są zagadki rysunko-
we: analiza słuchowa wyrazów, wyodrębnienie pierwszej głoski, szukanie odpowiedniej
litery . Z pierwszych liter zagadek powstaje hasło: WIOSNA, które jest tytułem wysłucha-
nego utworu. Oklaski za prawidłowe rozwiązanie.
2. Zaproszenie dzieci do ogrodu pani Wiosny. Spacer przy piosence: „W ogrodzie”. Przypomnienie o poszanowaniu przyrody. Dzieci zapamiętują nazwy kwiatów występujące w piosence.
Pomagamy Wiośnie uporządkować ogród (pomysły dzieci na przesadzenie wiatów).
Przesadzenie kwiatów wg gatunku na 7 grządek. Liczenie kwiatów na każdej grządce.
Dziewczynki otrzymują koperty z nazwami kwiatów, chłopcy koperty z cyframi 1-7.
Każda grządka zostanie podpisana (nazwa kwiatków i liczba). Kwiaty trzeba podlać.
- Zabawa przy piosence: „Idzie polem deszczyk”- ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne:
- człap, człap, człap - tupanie nogami,
- chlap, chlap, chlap - uderzanie o kolana,
- kap, kap, kap - klaskanie.
3. Pomagamy pani Wiośnie. Z ogrodu pani Wiosny zaginęły krokusy - rośliny pod ochroną.
Szukamy, gdzie mogą być krokusy (pomysły dzieci). Odnajdujemy dużą kopertę; ktoś ukrył w niej krokusy! Otwarcie koperty, przeliczenie kwiatów, podpisanie cyfrą.
4. Demonstracja nowej cyfry: 8 na tablicy.
- rysowanie nowej cyfry w powietrzu ręką i na dywanie nogą;
- układanie cyfry 8 z szarf na dywanie.
- „Leniwe ósemki” - ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce („Intermezzo” z „Carmen”).
5. Indywidualne ćwiczenia graficzne. Każde dziecko odszukuje swoja kopertę. Otwarcie kopert.
Zadanie 1. Każde dziecko łączy cyfrę 8 od najmniejszej do największej. Co przypomina powstały rysunek? (góry).
Zadanie 2. Pani Wiosna posadziła w górach 8 krokusów. Ile rozkwitło na twoim rysunku, wskazuje cyfra. Każde dziecko odczytuje cyfrę pod krokusami i koloruje tyle kwiatów, ile wskazuje cyfra.
6. „Idzie polem deszczyk”; śpiew piosenki na samogłoskach. Podział na 2 zespoły, utrwalanie małych i wielkich samogłosek.
- Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Cyferki parzą”.
7. Praca z książką. Ćwiczenia II, s. 70. Kolorowanie kwiatów wg kodu .
8. Podsumowanie zajęć. Dzieci wypowiadają się, co robiliśmy na dzisiejszych zajęciach.
Radosny śpiew piosenki: „Cyferki”.
Pokazują pozawerbalnymi środkami ekspresji, jak podobały się zajęcia. Dziękuję dzieciom za wspólną zabawę. Każde dziecko otrzymuje prezent: 8 słoneczek.