KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W ODDZIALE SZEŚCIOLATKÓW.
Data: 19.11.2008.
Prowadząca: Bogusława Kukfisz
Czas trwania: 2x30 min. + zabawy ruchowe i ćwiczenia o różnorodnej specyfice.
Tematyka kompleksowa: Nasi ulubieńcy.
Temat: Mój przyjaciel pies; przygotowania zwierząt do zimy w oparciu o „Kłopoty Burka z podwórka”. Próba interpretacji utworu przez dzieci.
Cele ogólne:
- Aktywizowanie myślenia dzieci poprzez rozwiązywanie zagadek słownych oraz obmyślanie innej wersji zakończenia utworu;
- Utrwalanie znajomości poznanych liter podczas aktywności zabawowej, porządkowanie wg określonego kodu;
- Zapamiętywanie ustalonych reguł w ćwiczeniach inhibicyjno – incytacyjnych; utrwalanie liczebników;
- Utrwalanie pojęcia: para, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej;
- Analiza słuchowa wyrazów, ćwiczenia ortofoniczne, globalne odczytywanie napisów;
- Stwarzanie sytuacji sprzyjającej swobodnym wypowiedziom dzieci;
- Rozwijanie swobodnych układów i dialogów jako elementu pracy scenicznej z dziećmi; ćwiczenie pozawerbalnych form przekazu;
- Poznanie bohaterów utworu: „Kłopoty Burka z podwórka”; próba interpretacji utworu przez dzieci;
- Rozumienie potrzeb zwierząt i wynikających stąd obowiązków człowieka wobec nich;
- Wyrażanie swych upodobań w swobodnej ekspresji plastycznej;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uporządkuje w pary wielką i małą literę;
- wskaże głoskę w nagłosie wyrazu;
- odgadnie zagadkę słowną;
- odczyta globalnie swoje imię oraz inne napisy;
- dopasuje ruch do umownego symbolu;
- odczyta wskazywaną literę;
- wyrazi swe odczucia głosem o określonej modulacji
- wypowie się swobodnie na temat wysłuchanego utworu;
- obmyśli inną wersję zakończenia utworu;
- podejmie próbę własnej interpretacji utworu;
- odszuka swoją parę;
- wytnie potrzebną literę;
- wyklei wg własnej inwencji portret psa.
Metody:
- słowne: rozmowa, „burza mózgów”, opowiadanie nauczycielki, rozwiązywanie zagadek słownych, instrukcje;
- czynne: ćwiczenia ruchowe, dźwiękonaśladowcze, praktyczne działania na materiale literowym, improwizacje słowne i ruchowe, praca plastyczna;
- oglądowe: pokaz ilustracji i innych pomocy dydaktycznych, obserwacja układów ruchowych, przyglądanie się interpretacji słowno – ruchowej wiersza przez kolegów.
Środki dydaktyczne:
- sylwety postaci do inscenizacji wiersza, emblematy z pieskami do zabawy ruchowej;
- elementy z literami wielkimi i małymi;
- ilustracje i litery w kopertach do ćwiczeń indywidualnych;
- tamburyno;
- plakietki z cyframi i literami do zabaw ruchowych;
- kserokopie psa, klej, nożyczki, kolorowe materiały;
- rekwizyty dla psa, gospodyni, gospodarza i Franusia;
- nagrania piosenek i podkładów muzycznych.
Literatura:
- J. Porazińska: „Kłopoty Burka z podwórka”,
- „Mój przyjaciel” – kaseta MC ze zbioru „Rok w wierszu i piosence”,
- „Dwa pieski” – kaseta MC ze zbioru: „Pięć, cztery, trzy”,
- „Marsz, bieg, podskoki” – CD „Śpiewaj z nami”, KOBA.
- „Parasol dla kota” – CD ze zbioru: „Moje 6 lat”, MAC.
- „Zagadki” – MAC.
- Z. Bogdanowicz – „Zabawy dydaktyczne dla przedszkoli”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie piosenką: „Mój przyjaciel”. Krótka interpretacja słowa „przyjaciel” przez dzieci.
2. Zagadki literowo –słowne. Na tablicy umieszczone są puzzle ze znanymi dzieciom literami: a, e, o, u, l, t, m, k. Dziecko odgaduje zagadkę słowną, dokonuje analizy słuchowej głoski w nagłosie wyrazu i odsłania literę; próbujemy odgadnąć, co jest ukryte pod puzzlami. Po odgadnięciu wszystkich zagadek i odsłonięciu liter odczytujemy napis pod obrazkiem psa: Burek.
- Zabawa ruchowa: „Pan i pies”; dziecko z emblematem jest psem, drugie w parze to pan; pies wykonuje polecenia swojego pana, po czym następuje zmiana ról.
3. „Kłopoty Burka z podwórka”; przedstawienie dzieciom utworu z ilustrowaniem treści za pomocą sylwet.
„Burza mózgów” czyli szukanie odpowiedzi na pytanie: co stało by się z Burkiem, gdyby nie pomoc Franusia?
Próba podzielenia się rolami i ponownego przedstawienia utworu w dziecięcej interpretacji z wykorzystaniem prostych rekwizytów.
- Zabawa z elementami dźwiękonaśladowczymi: „Odgłosy psa”, np. pies głodny, zły, zadowolony, zapowiadający wroga...
4. „Kości do pary”; pieski biegają przy dźwięku tamburyna pomiędzy rozrzuconymi kościami.
Na umówiony znak każdy piesek podnosi jedną kość. Odczytuje literkę wielką lub małą i odszukuje swoją parę (para to ta sama literka wielka + mała).
„Dwa pieski”; zabawa inscenizacyjno – ruchowa przy piosence; utrwalanie pojęć: duży, mały.
5. Ćwiczenie indywidualne przy stolikach. Każde dziecko odszukuje kopertę ze swoim imieniem i siada do stolika. W kopercie są ilustracje 2 zwierząt oraz komplet znanych dzieciom liter. Każde dziecko ma nieco inne obrazki; dokonuje analizy słuchowej głoski w nagłosie dwóch słów i pod obrazkami przykleja odpowiadające im litery (np. kot, kura, owca, osa, lis, lew, tygrys, małpka, indyk, koza, krowa, kaczka...).
6. Ćwiczenie utrwalające samogłoski. Śpiew grupowy lub z podziałem na zespoły piosenki „Parasol dla kota” na wskazanej samogłosce.
7.
- Wesołe improwizacje przy melodii: „Bieg”; nauczycielka pokazuje cyfrę 1 lub 2.
- Dzieci skaczą na jednej nodze lub na dwóch nogach;
- Dzieci wymachują jedną lub dwoma rękami;
- Gdy pokaże się 1 – figurka, gdy 2 – bieg.
8. Praca plastyczna: Burek ze ścinków tekstylnych. Dzieci wypełniają kontur psa uprzednio wyciętymi kawałkami kolorowych materiałów tekstylnych wg własnej inwencji. Ocena i wystawa prac.
9. Ewaluacja zajęć. Dzieci przy pomocy pozawerbalnych form przekazu (mimika, gest, ruch)pokazują, jak się dziś bawiły i w ten wesoły sposób dziękujemy sobie za zajęcie i wspólną pracę.