Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich
Temat: „Czarodziejska podróż” – utrwalenie wiadomości nt. wybranych krajów, dalsze budzenie zainteresowania życiem ludzi w innych krajach i obszarach klimatycznych
Cele ogólne:
- wzbogacanie i utrwalanie wiadomości na temat życia ludzi w różnych miejscach na świecie
- budowanie poczucia bezpieczeństwa poprzez wprowadzanie dobrej atmosfery, życzliwości i zaufania, budowanie atmosfery przyjaźni
- wprowadzanie dzieci w świat fantazji,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- z szacunkiem wyraża się o ludziach innych narodowości
- potrafi wczuwać się w wyznaczone role,
- jest otwarte na propozycje zabaw proponowane przez nauczyciela,
- potrafi bawić się wprowadzając do zabawy elementy fantazji,
- wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo.
Metody:
- pedagogika zabawy
- metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne
Formy:
praca grupowa i indywidualna
Miejsce realizacji: przedszkolna sala dydaktyczna
Pomoce dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające kraje – kontynenty, które razem z dziećmi odwiedzamy, płyta z muzyką poważną (istotne jest różne tempo muzyki), odtwarzacz CD,
Przebieg zajęć:
1.Powitanie:
Zabawa,, Różne powitania”- dzieci poruszają się w takt muzyki po sali, na przerwę witają się różnymi częściami ciała z jak największą liczbą osób, np. witają się kolanami, łokciami, plecami itp.
2. „Czarodziejska podróż”
Nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnej wyprawy. Opowiada o swoich przyjaciołach, który tego lata podróżowali po wielu krajach i kontynentach. Tyle wspaniałych rzeczy dowiedziała się o tych miejscach, że do niektórych z nich chciałaby teraz zaprosić swoich podopiecznych. Warunkiem wyruszenia w daleką podróż jest wielka chęć bycia podróżnikiem. Wychowawca pyta dzieci czy chcą wyruszyć na wielką czarodziejską podróż.
3. Słoneczna Afryka
Nauczyciel prosi dzieci by na chwilę zamknęły oczy, wypowiada magiczne zaklęcie „Hokus pokus, czary mary w wielką podróż wyruszamy!” – przemieszczamy się w czasie i przestrzeni, by móc znaleźć się na Czarnym Lądzie, a tam zewsząd witać nas będą jego mieszkańcy
„Mały Murzynek”- zabawa ruchowa
(dzieci w parach – zwrócone twarzami do siebie)
Mały ten Murzynek, oczka ma błyszczące – pokazujemy ruchem rąk, że Murzynek jest mały
Kręcą mu się loczki, te loczki sterczące – nawijamy na paluszki swoje włoski i pokazujemy, że są sterczące
Buzia cała czarna, jak ta czekolada – rączkami malujemy koła wokół policzków
Mały ten Murzynek, po murzyńsku gada – pokazujemy ruchem rąk, że Murzynek jest mały.
Choć do mnie Murzynku, podaj rączki swe , zrobimy kółeczko, zabawimy się – podajemy sobie w parach ręce i robimy kółeczka
Dalej, dalej dzieci bawmy się w kółeczko, jak się zabawimy – wypijemy mleczko – tańczymy w kółeczkach, a na słowa „wypijemy mleczko” chwytamy się pod boki i tupiemy.
4. „Murzyński taniec- dzieci z gazet wykonują pałki(rolowanie gazety)i tańczą przy akompaniamencie melodii nagranej na CD
Czas opuścić ciepły kontynent i wyruszyć dalej.
5. Podróż samolotem ( wykorzystanie zabawy z pedagogiki zabawy KLANZA)
Dzieci wykonują ruchy zgodne z instrukcją nauczyciela w rytm muzyki:
- zapinamy pasy
- zapalamy silnik
- sprawdzamy silniki
- lecimy
- skręcamy w prawo
- lądujemy.
6. Chiński mur
Jesteśmy w Chinach - jest to kraj równie tajemniczy i piękny jak Czarny Ląd... Mnóstwo w nim ciekawych budowli np. bardzo, bardzo długi mur, który jest granicą kraju. Pójdziemy go zwiedzić. Pakujemy do plecaków coś do jedzenia i picia i wyruszamy. Po drodze widać pola na których rolnicy uprawiają ryż. Tam dalej spójrzcie widzicie jakie piękne kwitnące drzewa wiśniowe. Zrobimy sobie przerwę po długiej wędrówce w cieniu kwitnących wiśni.
7.Ćwiczenie relaksacyjne w formie masażu
Dzieci dzielą się na dwie grupy. Jedna wykonuje ruchy masujące na plecach drugiej (na zmianę) mówiąc wierszyk „ Idzie pani na szpileczkach”.
Nadchodzi czas by powoli wracać do naszego kochanego kraju... Polski
8.Zabawa „Jedzie pociąg”
Nauczyciel – staje się lokomotywą, dzieci kolejno przyłączają się do niego tworząc wagoniki... wszyscy śpiewają
„Jedzie pociąg z daleka na nikogo nie czeka,
konduktorze łaskawy zawieź nas do Warszawy”
Dojechaliśmy na miejsce.
Dzieci siadają na ziemi chwileczkę odpoczywając... wykonujemy głębokie wdechy i wydechy... relaksujemy się po tak długiej i ciężkiej podróży i zbieramy siły na kolejne podróże w przyszłości.
9. Zabawa "Zaczarowany polski las"
Powróciliśmy z dalekiej podróży, co prawda nie mamy może w Polsce takich budowli, nie mamy dziwnego języka oraz tak bardzo prażącego słońca jak w Afryce za to mamy wspaniałe lasy, łąki i pola wraz z wieloma zwierzętami.
10. Zabawa „Zaczarowany las”- wykorzystująca metodę ruchu rozwijającego przy muzyce, prowadzący zajęcia wydaje polecenia, a dzieci muszą je wypełniać odpowiednio do jego zaleceń, i tak np. mówi: Zabieram was do zaczarowanego lasu, żyją tam różne dziwne zwierzątka
- "Hokus-pokus, fiki-miki, skaczemy teraz do lasu tak jak pajacyki" - podskoki rytmiczne
- "Aby odpocząć sobie przez malutką chwilę, zamienię was teraz wszystkich w motyle" - dzieci wirują w koło z chustkami przy muzyce relaksacyjnej
- "Kto był leciutkim, ciężkim się staje i tańczy słoniowy taniec. Słoń wolno stawia swe ciężkie nogi i nachylony jest do podłogi" - czworakowanie z powolnym unoszeniem nóg do góry.
- "Teraz znów w pary się dobieramy i jak koniki szybko ruszamy" - dzieci biegają w parach i naśladują koniki.
- "Hokus-pokus, czary-mary popatrzcie, jak skacze ten zajączek szary" - podskoki z naśladowaniem zajączków (rusza wąsikami, stawia słupka, nadstawia słuchy).
- "A teraz odwiedzą nas wielkie niedźwiedzie, które były wczoraj w ulu na obiedzie" - powolny marsz w rytm muzyki w pozycji pochyłej, trzymając się dłońmi za kosteczki u nóg.
- "Goniły pszczółki zgłodniałe misie, oj, chyba żądło wsadzą im dzisiaj - swobodne biegi, poruszanie „skrzydełkami'" - zgiętymi rękami i naśladowanie bzykania pszczoły.
- "Nad wodą siedziały żabki zielone i patrzyły na to wszystko" - bardzo oburzone dzieci naśladują skakanie żabek i kumkają.
- "Pojawił się również pan bocian nieduży i pogonił żabki prosto do kałuży" - dzieci naśladują chód bociana z wysoko podniesionymi nogami, stoją na jednej nodze, skaczą jak żabki kumkają.
- "Czarowanie i zmyślanie, co ma się stać niech się stanie, ale wszystko już w porządku tańczą wszyscy bez wyjątku. Nikt nikogo tu nie zjada, nie straszy tu nikt nikogo. Wszyscy zgodnie współdziałają jak w najlepszym, bajkowym domu" - wszystkie dzieci przedstawiające różne zwierzątka tańczą razem przy muzyce.
11. Powrót z zaczarowanego lasu – dzieci siadają w kręgu, a nauczyciel rozpoczyna krótką rozmowę (ocena zajęć przez dzieci). Pyta dzieci czy zajęcia się im podobały, która zabawa najbardziej, czy dzieci chciałyby coś zmienić w tych zabawach, czy któraś z zabaw im się nie podobała, czy w przyszłości chciałyby się bawić w takie zabawy...dzieci mogą zaznaczyć na „buźkach” swoją ocenę uśmiech – podobało się, smutek – nie podobało się. Buźki przypinamy do tablicy.