X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6317
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witamy wiosnę - zabawy słowne, muzyczne, plastyczne

Ewa Kosacka- nauczyciel dyplomowany

Konspekt na rozwijanie aktywności twórczej .

Cele: -rozwijanie zdolności abstrahowania poprzez tworzenie listy atrybutów i listy atrybutów z porównaniem;
-rozwijanie myślenia dedukcyjnego poprzez zabawę „Co by było, gdyby”
-rozwijanie myślenia indukcyjnego poprzez tworzenie analogii fantastycznej;
-rozwijanie zdolności transformowania poprzez przekształcenia i modyfikacje,
-wyzwalanie pozytywnych emocji,
-budowanie klimatu grupy.

Metody: -burza mózgów,
-techniki twórczego myślenia :lista atrybutów, lista atrybutów z porównaniem ,technika rozwijająca myślenie dedukcyjne i i indukcyjne, analogia fantastyczna, technika przekształcania i modyfikacji;- techniki budujące klimat grupy.

Formy pracy: z całą grupą ,indywidualna.

Środki dydaktyczne: -miękka piłeczka, kartka, flamaster, kaseta z nagraniem utworu „Le-basque” J. Galwaya, magnetofon, zestawy 3 obrazków wiosennymi kwiatami dla każdego dziecka , kartony ze schematem „ słońca ”, kredki bambino.

Przebieg zajęcia:

1/ Zabawa „Witam dzieci, które mają...”/np. kręcone włosy, krótkie włosy, czerwone rajstopy, itp./-
/Ustawienie w kole; zaproszone dzieci dają krok do przodu./

2/ „ Przedstaw się nam”- zabawa słowna.
/ dzieci siedzą w kole . Zaczyna nauczycielka trzymając w ręku miękką piłeczkę mówi: mam na imię Ewa, w ręku trzymam piłkę , którą dam / podaje imię dziecka/, bo ładnie się uśmiecha. /trzeba podać pozytywną cechę siedzącego obok dziecka , niekoniecznie charakteru/./
Te dwie zabawy budują klimat grupy

3/ „Słońce”- rebus

4/ „Słońce jest..”- zabawa słowna na tworzenie listy atrybutów/
/ dzieci siedzą w kole. Naucz. mówi: tworzymy teraz określenia do słowa „słońce”. Słońce jest...... Naucz. zapisuje na kartce wszystkie określenia. Na koniec odczytuje podane przez dzieci słowa/

5/ „ Słońce jest...jak”- zabawa słowna na tworzenie listy atrybutów z porównaniem.
/dzieci siedzą w kole. Naucz. mówi : teraz pobawimy się inaczej. Wykorzystamy słowa z poprzedniej zabawy. Słońce jest np. gorące i jak...i tu podajemy nowe określenia./

6/ „Idź szybko, przystań”- zabawa muzyczna na szybkie chody do utworu „Le- basque” J. Galwaya
/ w rytm bardzo pulsacyjnej muzyki dzieci szybko chodzą, na pauzę- przystają/.

7/ „Co by było, gdyby na świecie nie było roślin, kwiatów?”- zabawa słowna na myślenie dedukcyjne.
/Naucz. mówi: spróbujcie teraz odpowiedzieć mi na takie pytanie „ Co by było , gdyby na świecie nie było kwiatów ?”. Dzieci wymyślają nieoczekiwane wnioski/

8/ „Kim jesteś?” zabawa na tworzenie analogii fantastycznych.
/ Naucz. mówi- teraz każdy z was otrzyma kilka obrazków przedstawiających wiosenne kwiaty. Proszę wybrać tylko jeden obrazek przedstawiający kwiat, w który chciałbyś się zamienić. Trzeba podać również jedną dobrą cechę tego kwiatu.. Zaczyna naucz. , która również ma zestaw obrazków.

9/ „Słoneczko ”- technika przekształcania i modyfikacji
/ . Nauczycielka rozdaje dzieciom kartony i mówi: przed wami jest karton z konturem „słońca”. Zastanówcie się, co można wyczarować z tego słoneczka. Dorysujcie to, co uważacie za stosowne, aby zamienić go w niezwykły, cudowny przedmiot.

10/ „Pokaż jak się teraz czujesz”- ewaluacja.
W trzech miejscach sali są powieszone obrazki wyrażające: zadowolenie, obojętność i smutek. Dzieci mają stanąć przed odpowiednim obrazkiem, pokazującym samopoczucie dziecka/.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.