Ewa Kosacka- nauczyciel dyplomowany
Konspekt na rozwijanie aktywności twórczej
Cele: -rozwijanie zdolności abstrahowania poprzez tworzenie listy atrybutów i listy atrybutów z porównaniem;
-rozwijanie myślenia dedukcyjnego poprzez zabawę „Co by było, gdyby”
-rozwijanie myślenia indukcyjnego poprzez tworzenie analogii fantastycznej;
-rozwijanie zdolności transformowania poprzez przekształcenia i modyfikacje,
-wyzwalanie pozytywnych emocji,
-budowanie klimatu grupy.
Metody: -burza mózgów,
-techniki twórczego myślenia :lista atrybutów, lista atrybutów z porównaniem ,technika rozwijająca myślenie dedukcyjne i indukcyjne, analogia fantastyczna, technika przekształcania i modyfikacji;- techniki budujące klimat grupy.
Formy pracy: z całą grupą ,indywidualna.
Środki dydaktyczne: -miękka piłeczka, kartka, flamaster, kaseta z nagraniem, magnetofon, zestawy 3 obrazków ze zwierzętami dla każdego dziecka , kartony ze schematem „ śniegowej gwiazdki”, kredki bambino.
Przebieg zajęcia:
1/ Zabawa „Witam dzieci, które mają...”/np. kręcone włosy, krótkie włosy, czerwone rajstopy, itp./-
/Ustawienie w kole; zaproszone dzieci dają krok do przodu./
2/ „ Przedstaw się nam”- zabawa słowna.
/ dzieci siedzą w kole . Zaczyna nauczycielka trzymając w ręku miękką piłeczkę mówi: mam na imię Ewa, w ręku trzymam piłkę , którą dam / podaje imię dziecka/, bo ładnie się uśmiecha. /trzeba podać pozytywną cechę siedzącego obok dziecka/
Te dwie zabawy budują klimat grupy
3/ „Śnieg”- zagadka
/naucz. mówi : posłuchajcie powiem wam zagadkę:
Sypie z nieba, w oczy prószy
Wpada w noski, wpada w uszy
Bieli pola, lasy, łąki
A na drzewach trwoży pąki.
.
4/ „Śnieg jest..”- zabawa słowna na tworzenie listy atrybutów/
/ dzieci siedzą w kole. Naucz. mówi: tworzymy teraz określenia do słowa „śnieg”. Śnieg jest...... Naucz. zapisuje na kartce wszystkie określenia. Na koniec odczytuje podane przez dzieci słowa/
5/ „ Śnieg jest...jak”- zabawa słowna na tworzenie listy atrybutów z porównaniem.
/dzieci siedzą w kole. Naucz. mówi : teraz pobawimy się inaczej. Wykorzystamy słowa z poprzedniej zabawy. Śnieg jest np. miękki jak...i tu podajemy nowe określenia./
6/ „Taniec z balonami”- przy muzyce mechanicznej.
/ dzieci- tworzą improwizacje ruchowe do słuchanej muzyki odbijając lekko balon/
7/ „Co by było, gdyby na świecie nie było zwierząt?”- zabawa słowna na myślenie dedukcyjne.
/Naucz. mówi: spróbujcie teraz odpowiedzieć mi na takie pytanie „ Co by było , gdyby na świecie nie było zwierząt?”. Dzieci wymyślają nieoczekiwane wnioski/
8/ „Kim jesteś?” zabawa na tworzenie analogii fantastycznych.
/ Naucz. mówi- teraz każdy z was otrzyma kilka obrazków przedstawiających różne zwierzęta. Proszę wybrać tylko jeden obrazek przedstawiający zwierzę, w które chciałbyś się zamienić. Trzeba podać również jedną dobrą cechę tego zwierzęcia. Zaczyna naucz. , która również ma zestaw obrazków.
9/ „Śniegowa gwiazdka”- technika przekształcania i modyfikacji
/ . Nauczycielka rozdaje dzieciom kartony i mówi: przed wami jest karton z konturem „śniegowej gwiazdki”. Zastanówcie się, co można wyczarować ze śniegowej gwiazdki. Dorysujcie to, co uważacie za stosowne, aby zamienić ją w niezwykłą, cudowna rzecz.
10/ „Pokaż jak się teraz czujesz”- ewaluacja.
W trzech miejscach sali są powieszone obrazki wyrażające: zadowolenie, obojętność i smutek. Dzieci mają stanąć przed odpowiednim obrazkiem, pokazującym samopoczucie dziecka/.
Umuzykalnienie.