Ewa Kosacka- nauczyciel dyplomowany
Wych. Plastyczne
Konspekt dla dzieci z Oddz. Tygodniowego –grupa mieszana (3-6 latki).
Cele: -zapoznanie z nowa techniką łączenia różnego tworzywa , tak aby powstała kompozycja/ 5-6 latki/, zapoznanie z techniką „malowania palcami”/ 3-4 latki/;
-doskonalenie umiejętności trafnego wyboru odpowiedniego materiału i starannego umieszczania go na kartonie;
-doskonalenie umiejętności posługiwania się klejem;
-nabywanie umiejętności posługiwania się własnym palcem;
-wyrabianie poczucia staranności przy wykonywaniu prac plastycznych;
-wdrażanie do szanowania przyrody poprzez nie robienie krzywdy owadom.
Metody:
-słowna: piosenka o motylach, pogadanka wstępna, komentarz do zabawy ruchowej, komentarz do poznania nowych ; technik i poznania tematu pracy;
- oglądowa: pokaz różnych odmian motyli, pokaz gotowej pracy:
- czynna: udział w zabawie ruchowej, wykonywanie prac.
Środki dydaktyczne: krążki w czterech podstawowych kolorach, opaski na głowę z motylami w czterech podstawowych kolorach, . kolorowy , klej, kartony z narysowanym motylem, farby ścinki włóczki, materiału, bibuły karbowanej, papier plakatowe, woda, pędzle, miseczki z rozrobioną farbą, zmoczone gąbeczki do wytarcia palców
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie zabawą ze śpiewem „Wszyscy są” /Wszyscy są , witam was, zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś ty raz, dwa, trzy/
2. Pogadanka wstępna /Na dworze jest piękna, słoneczna pogoda. Na drzewach zielenią się liście i zakwitły kwiaty. Zaraz powiem wam wiersz, a wy po usłyszeniu powiecie mi, o czym będzie dzisiejsze zajęcie/.
3. Wiersz „Motyle” M. Kownackiej recytowany przez nauczycielkę .
Motyle, motyle , motyle
Jest ich w ogrodzie tyle.
Nad kwiatami wiodą igraszki
Czerwieńczyki, żeglarze, modraszki.
Leciuteńkie, lotne, kolorowe
Pawie oczka i pazie królowej
Piją nektar, zapylają kwiatki
Nie będziemy ich łapać do siatki.
Pędzle! Farby! Bajka kolorowa!
Na wyścigi – motyle malować!
4. Rozmowa na temat wiersza i tematu zajęć /Czy już odgadliście? Tak , dzisiaj będziemy mówić o motylach. Kto z was widział już w tym roku motyla? Jak wyglądał ten motyl? Jakiego koloru miał skrzydełka? Kto jeszcze widział motyla i zechce nam o nim opowiedzieć?
Czy wiecie dlaczego tyle czasu mówimy o kolorach motyli? Już za chwilę przejdziemy do stolików, gdzie leżą przygotowane kartony z narysowanym motylem a obok w pojemnikach są różne tworzywa: ścinki włóczki, materiałów, bibuły, papier kolorowy i klej. Z tych wszystkich rzeczy trzeba będzie wykleić motyla, tak aby był jak najbardziej kolorowy. Pamiętajcie, najpierw smarujemy karton klejem, a dopiero kładziemy włóczkę czy materiał. Te prace będą wykonywać dzieci starsze. Natomiast maluszki będą malować motyle swoim paluszkiem.
5. Zabawa ruchowa „Leć do swojego kwiatka”
/Każde dziecko otrzymuje opaskę z kolorowym motylem. Na dywanie leżą krążki w kolorach motyli.. Muzyka do biegu. Na przerwę w muzyce każdy motyl biegnie do swojego kwiatka/ krążka w takim samym kolorze jak motyl/
6. Wykonywanie prac na zadany temat.
7. Zrobienie galerii gotowych prac.
8. Sprzątanie stanowisk pracy.