Ewa Kosacka- nauczyciel dyplomowany
Konspekt dla dzieci 5-6 letnich
Cele:
• rozwijanie wyobraźni twórczej i pomysłowości:
• nabywanie umiejętności wczuwania się w role i przeżywania:
• inspirowanie dzieci do wyrażania treści i nastroju poprzez ruch:
• zadowolenie i radość płynące z własnych możliwości twórczych:
• rozwijanie umiejętności współpracy i nawiązywanie kontaktu z grupa, z partnerem.
Metody: drama, pedagogiki zabawy, problemowe, aktywizujące, praktyczne.
Forma: z całą grupa, zespołowa i indywidualna
Środki dydaktyczne :sylwety do teatru cieni, ekran, lampka, magnetofon, kasety, pianino, kartony, kredki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie zabawą „Wszyscy są”/ 2 razy
/Ustawienie w parach naprzeciwko siebie /
Wszyscy są , witam was, zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty, / pokazujemy na siebie, na kolegę /
raz, dwa, trzy. /i klaszczemy w ręce kolegi stojącego naprzeciw/ .
2. Wprawki dramatyczne:
a) ćwiczenia intonacyjne (powiedz swoje imię jak człowiek przerażony, zdziwiony , ważny jak król):
b) gra z wyobrażonym przedmiotem ( zabawa piłką- rzucanie do siebie, kiwanie, odbijanie, kopanie) przy podkładzie muzycznym granym na pianinie.
2. Zagadki bajki śpiewane przez nauczycielkę, odgadywane przez dzieci:
I. Dziewczynka koszyk niesie
Rozgląda się co chwilka
Jest sama w ciemnym lesie
A tu spotyka wilka
La, la, la, la, la ,la ,la, la
Ucieka na pagórek
La, la, la, la, la, la, la
No kto to był? /Czerwony kapturek/
II. Przebierać mak kazały
Lecz przyszła dobra wróżka
Gołąbki mak przebrały
Więc cieszy się dziewuszka.
Wie dobrze Jaś i Felek
I mały leśny duszek
Zgubiła pantofelek
No kto to był? /Kopciuszek/
III. Gdzieś chatka w lesie stała
Nie z drzewa lecz z piernika.
Brat i siostrzyczka mała
Zaczęli ją połykać.
La, la, la, la, la, la, la
To nie był Grześ i Zosia.
La, la, la, la, la, la, la,
To był..../Jaś i Małgosia/
IV. Gdzieś chatka w lesie stała
Krasnalki w niej mieszkały.
Królewna zabłądziła
Krasnalki ja kochały.
La, la, la, la, la, la, la,
Już tam królewna mieszka
La, la, la, la, la, la, la,
królewna.../Śnieżka/
4. Inscenizacja improwizowana w teatrzyku cieni- „Czerwony Kapturek” w wykonaniu dzieci.
5. Piosenka o Czerwonym Kapturku- tworzenie własnych kompozycji.
6. Wprawki dramatyczne:
a) ćw. mimiczne/ pokaż Czerwonego Kapturka: wesołego, zdziwionego , przestraszonego/
b) zabawa dramowa „Rzeźby” / na przerwę w muzyce pokaż postać z bajki „Czerwony Kapturek”/ .
7. „Radość”- rysunek wyrażający radość z powodu uratowania babci Czerwonego Kapturka.