SCENARIUSZ LEKCJI GODZINA Z WYCHOWAWCĄ
TEMAT:MOJA SKALA WARTOŚCI
CELE:
-dokonanie podziału wartości :ostateczne ,moralne, estetyczne ,użyteczne
-określenie pojęć : wartościowanie pozytywne i negatywne
-tworzenie własnej skali wartości
FORMY I METODY PRACY:
-ankieta badająca znajomość słownictwa aksjologicznego wśród uczniów
-dyskusja
-budowanie piramidy wartości
WPROWADZENIE DO LEKCJI:
-praca wcześniej zadana do domu-wypełnienie anonimowej ankiety
PRZEBIEG LEKCJI:
1. WSTĘP
Nauczyciel wyjaśnia znaczenie terminu aksjologia oraz rolę wartości i wartościowania w życiu człowieka
CZĘŚĆ GŁÓWNA LEKCJI:
• Ustalenie wspólnie z uczniami listy wartości ,którymi należy kierować się w życiu
• Określenie przyczyn hierarchii wartości we współczesnym świecie
• Wyznaczenie głównych obiektów wartościowania: nadawca, odbiorca , świat
• Podkreślenie roli języka w procesie wartościowania
PODSUMOWANIE:
• Budowanie piramidy wartości zaproponowanej przez młodzież
• Omówienie wyników ankiety
BIBLIOGRAFIA:
J. Puzynina :Język wartości
ZAŁĄCZNIKI:
1. ANKIETA
Ankieta dotycząca znajomości słownictwa aksjologicznego wśród młodzieży szkolnej
1. Wyjaśnij następujące cechy osobowości człowieka
naturalny konformista
altruista
otwarty
oportunista
pracoholik
odważny inteligentny
tolerancyjny odpowiedzialny
2 .Zbuduj własne definicje nazw wartości
- wolność - miłość
3 .Dopisz przymiotniki o znaczeniu bliskoznacznym
- ładny
- brzydki
- dobry
4. Dokonaj podziału wartości uzupełniając tabelę
OSTATECZNE MORALNE ESTETYCZNE UŻYTKOWE
5 Zbuduj własną hierarchię wartości . Uporządkuj we właściwej dla ciebie kolejności
- Wartości Estetyczne
- Wartości Moralne
- Wartości Użytkowe
- Wartości Ostateczne