Scenariusz zajęcia w ramach hospitacji diagnozującej z zakresu edukacji matematycznej.
Podstawa programowa:
• liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego 13/1,
• ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi 13/3,
• śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie (...) 8/1,
• uczestniczy w zajęciach ruchowych (...) 5/4,
• Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych(...) 1/2,
• Interesuje się czytaniem i pisaniem (...) 14/4
TEMAT : Wyprawa na Matematyczną Wyspę.
Metody: podająca, zadaniowa
Formy : zbiorowa, grupowa, indywidualna
Cele główne:
• Przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole pod kątem wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji umysłowej i społecznej,
• Stwarzanie sytuacji dydaktycznych sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenia sprawności umysłowych,
• Utrwalenie umiejętności rozpoznawania cyfr 1 - 6,
• Doskonalenie umiejętności rozpoznawania swoich imion,
• Kształtowanie nawyków zgodnego współdziałanie w grupie rówieśniczej,
• Klasyfikowanie przedmiotów na podstawie wybranych cech.
Cele szczegółowe (dziecko):
• Uważnie słucha treści listu, odpowiada na pytania N.,
• Tworzy zbiory wg określonych cech przedmiotów,
• Układa puzzle(obrazek) z 5 części w całość,
• Umie przeliczać liczebnikami głównymi,
• Rozpoznaje cyfry 1- 6,
• Układa przedmioty wg wielkości,
• Zna zapis graficzny swojego imienia,
• Układa swoje imię z rozsypanki wg wzoru i bez wzoru,
• Rozwiązuje zagadki,
• Naśladuje pojazdy za pomocą ruchów,
• Zna słowa piosenki,
• Przestrzega umów zawartych w grupie, dotyczących zgodnego i bezpiecznego poruszania się w sali,
• Estetycznie wykonuje swoją pracę (kolorowanie portretu Wróżki)
Środki wspomagające działanie:
- list od Wróżki Mądrej Główki, oznaczone koperty z zadaniami, sylwety prezentów, puzzle, sylwety pingwinów, cyfry 1 – 6, obrazki przedstawiające owoce i warzywa, koperty z rozsypanką literową, wiersz, obrazki przedstawiające auto, samolot, pociąg; kredki, magnetofon, chusty, dyplomy Mądrej Główki, portrety wróżki, magiczne kule.
Przebieg:
1.Powitanie dzieci.
2. Odczytanie listu od Wróżki Mądrej Głowy, omówienie jego treści.
Drogie Dzieci!
Nazywam się Mądra Główka. Jestem Wróżką i mieszkam na Matematycznej Wyspie. Chcę Was zaprosić do mojego domu, ale podróż na Matematyczną Wyspę jest bardzo trudna, nie każdy może się tam dostać. Ten, kto nie lubi, liczyć, śpiewać , tworzyć zbiorów, rysować i wesoło się bawić, będzie miał trudności z dotarciem do mnie. Ale ja wiem, że jesteście prawdziwymi zuchami Mądrymi Główkami, które wszystko potrafią. Wierzę, że potraficie pokonać trudności i szybko rozwiążecie zadania, które dla Was przygotowałam. A wtedy dostaniecie magiczne nagrody. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie dostaniecie magiczną kulę. Musicie zdobyć aż 5 kul. Powodzenia!
Wróżka Mądra Głowa
- Od kogo otrzymaliśmy list?
- Jak nazywa się wyspa?
- Co trzeba zrobić aby się tam dostać?
Zadanie 1
Kto odgadnie me zadanie pierwszą kulę wnet dostanie !
Grupa I - układanie puzzli
Grupa II - klasyfikowanie prezentów wg koloru i wielkości, przeliczanie
Grupa III - przeliczanie przedmiotów, dopasowywanie odpowiedniej cyfry
Grupa IV - układanie obrazków wg wielkości
Zadanie 2
Jeśli chcecie zdobyć drugą kulę, musicie rozwiązać kolejne zadanie.
• Układanie imion z rozsypanki literowej wg wzoru i bez wzoru
„Wesoła podróż” – zabawa ruchowa z elementami naśladowania + ćw. ortofoniczne
Zadanie 3
Gdy trzecie zadanie będzie rozwiązane, następną kulę grupa dostanie.
• Rozwiązywanie zagadek
- Ile słońc na niebie świeci?
- Ile w parze stoi dzieci?
- Ile ma samochód kół?
- Ile rogów koza ma?
- Ile ma ogonów pies?
- Ile palców ręka ma?
- Ile w parze butów jest?
- Ile łap ma każdy pies?
Zadanie 4
Kto czwarte rozwiąże zadanie magiczną kulę szybko dostanie.
Wysłuchanie wiersza E.M.Skorek „Liczenie kwiatów”- przeliczanie z użyciem liczebników porządkowych 1 – 6.
„Liczenie kwiatów”
Nad zieloną łąkę Ale pięknych kwiatów
lecą dwa motyle. Jest więcej na łące.
Oj, bardzo się cieszą, Liczyły do sześciu
Że tu kwiatów tyle. Kwiatuszki pachnące:
Kolorowe kwiaty -Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć
cztery zobaczyły. Poleciały dalej
Nabrały powietrza, Na skraj cudnej łąki.
do czterech liczyły: A tu nowy dywan
- jeden, dwa, trzy, cztery. Ścielą kwiatów pąki. (...)
„Taniec motyli” – zabawa ruchowa do muzyki.
Zadanie 5.
Kto rozrywkowe rozwiąże zadanie ostatnią kulę zaraz dostanie.
Piosenka „Cyferki”
- Omówienie i ocena poprawności wykonywania zadań. Wspólne przeliczenie magicznych kul. Pochwała i wręczenie dzieciom nagród niespodzianek od Wróżki Mądrej Głowy
• dyplom Mądrej Główki,
• portret Wróżki do pokolorowania.