Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej(dzieci 6-letnie)
Cele:
usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej
dobieranie obiektów w kolekcje według obranego kryterium: koty domowe, koty dzikie
rozwijanie zdolności do wysiłku intelektualnego
kształtowanie odporności emocjonalnej
kształtowanie umiejętności liczenia i ustalania, ile jest policzonych obiektów
skupianie uwagi na liczeniu
usprawnianie koordynacji wzrokowo - ruchowej
Cele operacyjne:
potrafi ułożyć obrazek pocięty na 6, dz. zdolne 8 elementów
klasyfikuje ilustracje zwierząt z rodziny kotów na koty domowe i dzikie
reaguje na sygnał wzrokowy i słuchowy
reaguje na zmianę tempa muzyki i wysokości dźwięków
wyróżnia podstawowe elementy budowy kota: głowa, uszy, tułów, łapy, ogon;
liczy w zakresie 0 -6
rysuje znaki po zaznaczonym wzorze
Metody:
pedagogika zabawy
improwizacja muzyczno – ruchowa
el. m Gruszczyk – Kolczyńskej
MDS
globalne czytanie
Pomoce:
nagrania: „Podaj rękę partnerowi”, „Taniec na dzień dobry”, „Wysokość dźwięków”, muzyka relaksacyjna
magnetofon
puzzle z wizerunkiem kotów domowych i dzikich (w kopertach dla każdego dziecka)
sztywne podkładki do układania puzzli
emblematy w 4 kolorach
plansze z częściami kota i napisami (4 rodzaje w zadań poszczególnych grup)
karty do ćw. graficznych (jedna z płotkiem, druga z kotem w prążki)
koperty z sylwetami kotów i kartonikami z kropkami
słomki
flamastry
kostki do gry
Przebieg:
1. „Podaj rękę partnerowi” - pląs integracyjny
2. Wprowadzenie do zajęć: - puzzle
(układanie wizerunku różnych kotów)
3. „Koty domowe – koty dzikie” - zabawa matematyczna. Tworzenie zbiorów.
Dzieci układają swoje ilustracje do odpowiednich obręczy.
4. „Zabawy kotków” – zabawa ruchowo – matematyczna
Dz. posiadają emblematy w 4 kolorach. Gdy gra muzyka kotki biegają, na pauze dobierają się w grupy wg koloru emblematu i wykonują zadania:
5. Praca w zespołach: budowa kota
a) (dzieci zdolne) na planszy znajduje się sylweta kota domowego, zadaniem dzieci jest dobranie odpowiednich podpisów do wskazanych części ciała kota; głowa, uszy, ogon, tułów, łapy. Podzielenie tych wyrazów na sylaby i określenie z ilu sylab składa się każdy wyraz
b) na planszy znajduje się sylweta kota dzikiego, zadaniem dzieci jest dopasowanie podpisów do wskazanych części ciała według szyfru kropek
5. „Koci spacer” - zabawa ruchowa przy muzyce.
W zależności od tempa muzyki chodzą koty wolno lub szybko. Są to koty cyrkowe, chodzące na dwóch nogach.
6. „Wlazł kotek na płotek” – ćw. graficzne (MDS)
7. „Kotki na płotku” – zabawa matematyczna z ćw. oddechowym.
Dzieci otrzymują koperty z sylwetami kotów i kartonikami z kropkami. Zadaniem dzieci jest ułożenie tyle samo kotów, co jest palików pionowych w płocie. Ułożyć jednego kota po prawej stronie na sztachecie poziomej – łączącej paliki płotu. Wskazać odpowiedni kartonik.
Następnie dzieci szukają odpowiedzi na pytanie: ile kotów zeszło z płotu? - wg drugiego kartonika umieszczonego w kopercie i taką liczbę kotków przenoszą za pomocą słomki do napojów na dół płotu – pod płot.
8. „Drabina” – zabawa muzyczno – ruchowa.
Dzieci – kotki naśladują wspinanie się po drabinie zgodnie ze słyszaną muzyką (grana grama od różnego miejsca, w górę lub w dół)
9. „Prążki kotka” – zabawa graficzno – matematyczna.
Dz. dobierają się w pary. Każdy z graczy rzuca kostką i może narysować po zaznaczonym śladzie, tle prążków kota, ile wskazała wyrzucona kostka. Wygrywa to dziecko, które jako pierwsze poprawi po śladzie wszystkie prążki. Następnie dzieci uzupełniają rysunek z sylwetą kota wg własnego pomysłu.