X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6265
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne spotkanie z jeżem - Zapoznanie dzieci z trybem życia jeża - konspekt zajęć dla dzieci 3-4 letnich

KONSPEKT ZAJĘĆ

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat”Jesienne spotkanie z jeżem”- Zapoznanie dzieci z trybem życia jeża.

Cele ogólne:
* poszerzenie wiadomości na temat środowiska naturalnego (wygląd jeża, jego sposób poruszania się i odżywiania, przygotowanie się do zimy)
* doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i wypowiadania się na temat wiersza i piosenki,
* kształcenie umiejętności reagowania umownym gestem i ruchem na muzykę i sygnały dźwiękowe.

Cele operacyjne:
Dziecko:
* wie, jak wygląda jeż
* zna cechy charakterystyczne wyglądu jeża
* wie w jakim środowisku mieszka i czym się odżywia jeż
* potrafi słuchać wiersza ze zrozumieniem
* potrafi zaśpiewać piosenkę
* prawidłowo reaguje na umówione sygnały w zabawie
Metody:
1. słowna-, opis, rozmowa,
2. oglądowa- pokaz,
3. czynna- zadania stawiane do wykonania- zabawy muzyczno-ruchowe.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje, listy, wiersz Jeż” Hanna Zdzitowieckiej, kaseta z piosenką, makieta jeża w naturalnym środowisku, emblematy.
Formy pracy: praca z całą grupą

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.,Powitanie dzieci.
Nauczycielka opowiada historię :
Spotkałam Panią Jesień , mówiła mi że ktoś w nocy przyszedł do naszego przedszkola. Zostawiła mi dwa listy. Posłuchajcie drogie dzieci.
„Kochane dzieci. Odwiedził was mój przyjaciel. Gdy was nie było zgubił się i nie potrafi wrócić do swojego domu. Zostawił wam pewne ślady. Czy je widzicie. Postarajcie się odnaleźć po tych śladach mojego przyjaciela. Bardzo was oto - proszę - Pani jesień”
• Nauczyciel wybiera jedno dziecko , które wędruję po śladach zostawionych na dywanie. Dziecko odnajduje makietę- pudełko. Zanosi ją wraz z nauczycielem do koła.
• Nauczyciel: „Drogie dzieci , więc nasz gości przyjaciel Pani Jesieni jest w tym pudełku. Ale Pani Jesień zostawiła nam jeszcze jeden list. W tym liście jest pewna podpowiedź , kim jest nasz tajemniczy gość. Posłuchajcie.”
2.Nauczycielka recytuje wiersz

Jeż” Hanna Zdzitowiecka
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.

Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż - tup, tup.

Drepcze poprzez lasu gąszcze,
łapie robaczki, ślimaczki, chrząszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
zagrzebany w liściach śpi.

3.Nauczycielka pyta dzieci: Czy już wiecie kto to taki?
4. Śpiewanie piosenki na powitanie jeża.

Piosenka : "KOLCZASTY JEŻ"
A w ogrodzie jeżyk śpi.
Zbudź się, jeżu, zbudź.
Lecz nie podam ręki ci,
bo mnie będziesz kłuć.
Chociaż na grzbiecie
jeżyk kolce ma,
to każde z dzieci
lubi go jak ja.
Mój jeżyku, odwiedź nas,
do przedszkola spiesz.
Był już kotek gościem raz,
może być i jeż.
Chociaż na grzbiecie...
4. Dzieci siedzą w kole Nauczyciel odkrywa makietę ( jeż wykonany z gliny i wykałaczek, siedzący w pudełku z mchem i liśćmi, dodatkowo ślimak) i pokazuje dzieciom. Recytuje wiersz jeszcze raz.
5. Nauczycielka omawia z dziećmi wiersz. Zadaje pytania dotyczące jeża, jego wyglądu i środowiska, w jakim mieszka.

6. Zabawa ruchowa – reagowanie na ustalone sygnały. Rozdanie emblematów.
Idzie, idzie jeż
ten kujący zwierz.
Nóżkami tup,
tup i pod listek - siup! X 2
7. Ułożenie „Jeża” z poszczególnych elementów na tablicy.
8. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.