Propozycja zajęć
Scenariusz lekcji przeznaczony jest dla uczniów klasy IV. Obejmuje 2 jednostki lekcyjne.
Cel lekcji:
- poznanie krajów sąsiadujących z Polską,
- poznanie położenia Polski w Europie na podstawie map w podręczniku i atlasie,
- rozpoznawanie flag poznanych krajów.
Metody: pogadanka, burza mózgów, praca z tekstem, pokaz
Formy: grupowa
Środki dydaktyczne: mapa Europy, flagi, karty pracy, encyklopedie, atlasy geograficzne, arkusze papieru, kolorowe flamastry, koperta z krajami sąsiadującymi Polską (Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja)
Przebieg lekcji:
I. Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu.
2. Zaproszenie uczniów w podróż po krajach europejskich sąsiadujących Polską.
3. Uczniowie w grupach przygotowują na arkuszach papieru wylosowany wcześniej kraj wykonują jego kontur, wycinają go.
II. Faza realizacyjna
1. Grupy pracują wg. instrukcji
2. Każda grupa to przewodnicy wylosowanego wcześniej kraju sąsiadującego z Polską
3. Grupy przygotowują prezentację danego kraju.
III. Faza podsumowująca
1. Uczniowie podchodzą do rozłożonego na stoliku arkusza i naklejają swoje państwa, zaczynają od Polski (puzzle). Po naklejeniu przewodnicy (grupy) przedstawiają krótką prezentację danego kraju.
2. Wybrany uczeń omawia położenie Polski w Europie na podstawie wypracowanej mapy przez klasę, podaje kierunki państw sąsiadujących z naszą ojczyzną.
Komentarz:
Przygotowanie mapy oraz prezentacji nie sprawia uczniom dużych trudności. Zaangażowanie w pracę jest ogromne, wszyscy członkowie grupy starają się aby ich prezentacja była najciekawsza. Pierwsza część – przygotowanie mapy czyli naklejanie konturów państw na arkusz papieru, daje dzieciom pewne wyobrażenie z jakimi państwami i z której strony świata sąsiaduje nasz kraj. Układamy je i doklejamy na zasadzie puzzli, jednak wiadomo, iż grupy nie widzą jak pracuje inny zespół, dlatego też nie zawsze kontury pasują, nieraz nakładają się na siebie. Wiele razy sięgamy później do wypracowanej przez nas mapy
Druga część zajęć dotyczy prezentacji państw. Pomysłowość dzieci jest ogromna. Wczuwają się w rolę prawdziwych przewodników. W niektórych przypadkach (przewodnicy z Niemiec) pewne zwroty użyte były w języku tego kraju, choćby powitanie - Guten Tag.
Karta pracy
1. Wczujcie się w rolę przewodników wylosowanego przez Was kraju. Przygotujcie krótką prezentację danego państwa, w niej uwzględnijcie:
Położenie kraju
Flagę kraju
Zwyczaje
Zabytki
Język
Kuchnia ( charakterystyczne dania)