Scenariusz spotkania z okazji Światowego Dnia Pluszowego
Misia pod hasłem „Wszystkie misie nasze są!
Dzień Pluszowego Misia
Cele ogólne:
• kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych,
• wzbogacenie słownictwa dzieci,
• rozwijanie umiejętności manualnych,
• kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
• zapoznanie dzieci z podstawowymi informacjami związanymi z życiem niedźwiedzi.
Cele operacyjne - dziecko:
• aktywnie uczestniczy w zajęciach,
• zna podstawowe informacje o życiu i zwyczajach niedźwiedzi,
• zna wybrane piosenki i wierszyki o misiach,
• wie, że zabawki należy szanować.
Metody:
• słowna
• oglądowa
• aktywizująca
Formy:
• praca z całą grupą
• praca zespołowa
• praca indywidualna
Pomoce:
teksty wierszy i piosenek o misiach, spodeczki z odrobiną miodu, kartony i mazaki, chusteczki szyfonowe, pluszowe misie zebrane wcześniej przez dzieci, prace plastyczne o misiach, pieczątka z wizerunkiem misia, napis URODZINY MISIA PLUSZOWEGO, płyta CD z nagraniami piosenek o misiach.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was zaczynamy już czas”.
2. Przedstawienie dzieciom celu spotkania, opowiedzenie przez n – la historii pluszowego misia.
HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Pewnego dnia zapewne przy porannej kawie przeczytał tą historię Morris Michton – właściciel sklep[u z zabawkami. Nie zwlekając ani chwili wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał swoje imię – Teddy (od imienia prezydenta: Theodore’a). Teddy ma nawet swój dzień- 25 listopada obchodzony jest światowy Dzień Pluszowego Misia.
3. Prezentacja wierszy i piosenek w wykonaniu grupy średniaków.
Kochany Kubusiu!
Dziś są twoje urodziny,
A więc wszyscy ci życzymy
Wiele przygód, dużo miodu,
Abyś nigdy nie czuł głodu.
Dużo szczęścia i radości
Oraz mnóstwa miłych gości.
Chociaż latka szybko lecą,
Zawsze miej swoje „co nieco”.
Moc pomysłów i słodyczy
- tego każdy ci dziś życzy.
Inscenizacja wiersza „Koło pieca siedzi miś”
Koło pieca siedzi miś.
- Taki chory jestem dziś!
- Co cię boli?
- Bok i brzuszek,
tu się ciągle trzymać muszę,
katar już od piątku trwa
i tu ból mam a tu dwa.
- Grypa misiu, dam ci proszki.
- Nie pomogą, takie gorzkie!
- Aspirynę misiu zażyj,
może ziółka ci zaparzyć?
- Aspiryna nie pomoże,
a po ziółkach będzie gorzej.
Przyznam ci się Zosiu sam,
że lekarstwo lepsze znam.
Łyżka, dwie wystarczą chyba,
będę po nim zdrów jak ryba,
będę mruczeć mógł jak z nut.
- Cóż to za lekarstwo?
- Miód!
Piosenka „Zjadaj miód”
4. Konkurs – rozpoznawanie tytułów wieczorynek po ścieżce dźwiękowej
odtwarzanej z płyty.
5. Prezentacja wiersza i piosenki przez grupę maluchów.
Jan Brzechwa
NIEDŹWIEDŹ
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać ? A to szkoda.
Piosenka „Misie”
6. Konkurs - „ Wyjadanie miodku „
W zabawie bierze udział kilkoro dzieci.
Zadanie polega na jak najszybszym zjedzeniu miodu z talerzyka tylko za pomocą języka, bez pomocy rąk.
Wygrywa ten, kto najszybciej zje miodek z talerzyka i będzie miał czystą buźkę.
6. Prezentacja wierszy i piosenki przez grupę 5, 6 latków.
„Miś jest mały”
Miś jest mały i puchaty,
miś jest fajny i kudłaty,
miś jest gruby jak ta kula,
misia zawsze się przytula.
Lecz czasami też tak bywa,
że się o nim zapomina.
A więc wezmę misia czule
i do siebie go przytulę.
Szepnę mu do ucha cicho,
co mi się w nocy śniło,
że bez niego smutne życie,
że go kocham bardzo skrycie.
Piosenka „ Pluszowe niedźwiadki”
Raz uciekły z pozłacanej klatki
4 małe pluszowe niedźwiadki.
Jeden – stał, wracać chciał,
Do ciemnego lasu wejść się bał.
Ref. Mały miś do lasu bał się iść
Ze strachu drżał, jak liść,
Pluszowy mi-i-ś.
Ciemny las, tam wilki zjedzą nas
Wracajmy bracia wraz
Dopóki cza-a-as.
Nie bój się, wilki nie zjedzą cię
Będziemy bronić się, nie damy się.
Śmiało już, po słodki wonny miód, jagody istny cud
Użyje w bród.
2. Trzy niedźwiadki- rety, co za heca !
Babę Jagę wsadziły do pieca,
Teraz wieść, muszą nieść
Już nie będzie Baba Jaga dzieci jeść!
Wierszyk pt. „ Miś”
Miś ma w oczach szklane kulki
Po to misiem jest ,
żeby było kogo tulić
Kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania,
Po to misiem jest,
Żeby mieć coś do kochania
I wytarcia łez.
Miś ma wszystko, czego trzeba,
Żeby misiem być,
By do łóżka go zabierać,
Żeby o nim śnić.
Miś ma łapy bardzo miękkie,
Po to misiem jest,
Żeby trzymać go na ręce
Kiedy tylko chcesz.
7. Konkurs „ Wykałaczki i rękawiczka”
Czy próbowaliście kiedyś zbierać wykałaczki lub zapałki i wkładać je do pudełka ręką w kuchennej rękawicy? Pewnie nie. A to wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać Spróbujemy się tak wspólnie pobawić. Przygotujcie się. Każdy zawodnik ma do zebrania po 5 wykałaczek. Wygrywa szybszy.
Uwaga- Trzeba zbierać po jednej sztuce !
8. Konkurs - „ Rysuję misia „
W zabawie bierze udział kilkoro dzieci.
Przybory : kartka papieru, flamastry, chustka do zawiązania oczu..
Gra się parami. Każdy zawodnik wybiera sobie spośród kolegów- podpowiadacza, czyli osobę , która widzi i podpowiada jak rysować, jakiego flamastra użyć.
Zawodnik ma za zadanie narysować misia z zasłoniętymi oczyma.
9. Prezentacja wierszy i piosenki przez grupę straszaków.
Kto misiowi urwał ucho?
No kto – pytam?
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł, biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił
Urwał ucho nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para
Naprawimy szkodę zaraz!
O, już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba.
PIOSENKA: „Mój stary dobry miś”
1. Na biurku przy mnie siedzisz
i bujasz się w fotelu,
na spacer ze mną idziesz,
mój misiu, przyjacielu!
Ref. Ty byłeś przy mnie zawsze
od nie wiem ilu lat.
choć jesteś wypłowiały,
umilasz mi mój świat.
Nie śmiejesz się gdy płaczę,
gdy marzę ze mną śnisz.
Nie krzyczysz, nie dokuczasz,
bo jesteś dobry miś!
Mój stary, dobry miś,
mój stary, dobry miś!
2. A kiedy leżę w łóżku
i księżyc do
mnie mruga,
to szepczesz mi do uszka,
że bajka będzie długa!
„Miś idzie do przedszkola”
Miś różowy, miś pluszowy zbuntował się dziś,
Chce iść także do przedszkola, tak, jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
- Po co pójdziesz tam?
- Będę bawił się wesoło i nie będę sam.
- Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś.
I tak zaczął do przedszkola chodzić z Krzysiem miś.
Wspólna zabawa w kole przy piosence:
„ Jadą, jadą misie „
Robimy duże koło, zapraszając przedszkolaków do zabawy. Śpiewając wszystkim znaną piosenkę o misiach, pokazujemy ruchem jej treść, pląsamy , tańczymy...
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą , jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
A misiowa jak może prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
Jadą, jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść.
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
10. A teraz trochę wiadomości o misiach- niedźwiedziach !
Posłuchajcie teraz uważnie , tego co wam opowiem, bo wiadomości te przydadzą się do następnego konkursu :
Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod koniec lata. Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Może to być jama w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. Nie opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i bardzo głodne!
Małe misie rodzą się w zimie- ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Przez pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy – niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą- lubi prawie wszystko : owoce, korzenie roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso.
Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.
Konkurs przyrodniczy !!!
Co wiesz o niedźwiedziach?
Wysłuchaliście uważnie wiadomości o niedźwiedziach brunatnych. Jeżeli tak. To nasz mini test rozwiążecie bez trudu. Zapraszamy do zabawy chętne osoby, kto zna odpowiedź, szybko się zgłasza.
1. Co robią brunatne niedźwiedzie zimą ?
a) lepią bałwany
b) śpią
c) jeżdżą na sankach
d) budują domki w śniegu
2. Co niedźwiadki lubią jeść ?
a) lody z kremem
b) najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
c) są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
d) w karcie dań misiów są tylko marchewka i szpinak
3. Jak duże są misie po urodzeniu ?
a) tak duże jak myszka
b) wielkością dorównują młodemu lwu
c) spokojnie mogą zmierzyć się z byczkiem
d) mają około 25 cm i ważą 1 kg
4. W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy ?
a) Zapamiętale uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
b) Jeżdżą na rowerze
c) Dużo jedzą i szykują sobie legowisko
5. Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ?
a) Gawra c) hotel
b) Karmnik d) buda
6. Zastanów się, czy niedźwiedzie :
a) Mają długie ogony
b) Dobrze prowadzą samochód
c) Mają „ dobrego nosa”
d) Dobrze słyszą i mają doskonały węch
10. „Małe co nieco” – czyli poczęstunek herbatnikami z miodkiem i misiami- żelkami.
12. Udział dzieci w Misiowej Dyskotece. Podziękowanie za wspólną zabawę.