SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KL.IV.
Temat: Lekcja kleksografii u pani Ewy –inspiracja plastyczna w oparciu o lekturę Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”.
Cele: uczeń:
- zna lekturę Jana Brzechwy pt. „Akademia pana Kleksa”,
- ptrafi nazwać barwy podstawowe i pochodne,
- posługuje się pojęciem „oś symetrii”,
- rozwija wyobraźnię,
Metody:
- ćwiczeń praktycznych,
- przekład intersemiotyczny
- doświadczenie
Formy: -praca z całym zespołem, praca indywidualna,
Środki dydaktyczne: powieść J. Brzechwy „Akademia pana Kleksa”, adaptacja filmowa powieści, farby plakatowe (czerwona, niebieska żółta) lub tusz, pędzle, słomki do picia, kartony,6 szklanek. łyżeczki, woda
Czas zajęć: 45 minut
Tok lekcji:
I WPROWADZENIE DO TEMATU:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Projekcja fragmentu filmu „Akademia pana Kleksa” z lekcji fleksografii(wykorzystanie komputera, bądź DVD.
3. Zapisanie tematu lekcji.
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:
1. Wykonanie doświadczenia: „Jak powstają barwy pochodne?”,
- nalanie wody do szklanek (1/4szkl.)
- włożenie takiej samej ilości farby(czerwonej, żółtej, niebieskiej) do poszczególnych szklanek z wodą (po dwie z takim samym kolorem), zamieszanie,
- przelewanie kolorowej zawiesiny- łączenie barw: czerwona – żółta
niebieska- żółta
czerwona – niebieska
- obserwacja, wyciągnięcie wniosków,
2. Zabawa w lekcję kleksografii:
- objaśnienie jak można wykonać kleksy,
- pomysły uczniów ( np. złożenie pracy na pół),
- praca indywidualna ( wykonanie kleksów przy użyciu barw podstawowych),
- tworzenie barw pochodnych,
- uprzątnięcie miejsc pracy,
III POSUMOWANIE ZAJĘĆ:
1. Omówienie prac, posługiwanie się pojęciami: stopniowanie przymiotników- określanie natężenia barw, barwy podstawowe i pochodne, symetria osiowa.
2. Ocena i samoocena uczniów.
3. Praca domowa: Wybierz najpiękniejszy kleks i opisz go. Dla chętnych: napisz wierszyk o twoim kleksie.