Scenariusz zajęć
przeprowadzonych w klasie VI szkoły podstawowej
1. Temat: Zabawy z historią
2. Cele lekcji
Uczeń potrafi:
• logicznie myśleć, kojarzyć fakty z postaciami historycznymi i z epokami historycznymi
• pracować ze źródłami ikonograficznymi
• współpracować z grupą
• podejmować decyzje
• rywalizować
3. Metody: gry dydaktyczne, pogadanka
4. Formy pracy: praca w grupach
5. Wykorzystane środki dydaktyczne: repliki strojów historycznych, karteczki z postaciami i faktami historycznymi, rekwizyty historyczne(miecze grunwaldzkie, piramida, Konstytucja 3 Maja, kartka żywnościowa z PRL –u , papirus, Chorągiew Wielkiego Mistrza Krzyżackiego, wieża Eiffla, żarówka), kartki z opisem postaci historycznych, reprodukcje budowli historycznych (Bazylika św. Piotra, Wieża Piastowska, Kościół na Górce, Katedra św. Krzyża w Opolu, Partenon), karteczki z warzywami, czyste kartki, pisaki, tablica.
6. Przebieg lekcji:
Podział uczniów na dwie grupy.
I Pokaz mody – uczniowie zapoznają się z trzema strojami historycznymi , a następnie spośród okresów historycznych zapisanych na tablicy (strój
z Ostrówka, średniowieczny, renesansowy i barokowy) wybierają te, które są prawidłowe. Odpowiedzi zapisują na kartkach.
II Rozsypanka – zadaniem uczniów jest dopasowanie postaci historycznej do opisu wg poniższego wzoru.
Grupa A
Mieszko I – chrzest Polski
Stanisław August Poniatowski- konstytucja 3 Maja
Józef Piłsudski – odzyskanie przez Polskę niepodległości
Maria Skłodowska –Curie – odkrycie pierwiastka polon i rad
Mikołaj Kopernik – teoria heliocentryczna
Grupa B
Bolesław Chrobry – zjazd w Gnieźnie
Konrad Mazowiecki – sprowadził Krzyżaków do Polski
Lech Wałęsa -Solidarność
Kazimierz Wielki – Akademia Krakowska
Bona –sprowadziła włoszczyznę do Polski
III Każda grupa otrzymuje zestaw rekwizytów historycznych. Zadaniem grupy jest nazwanie rekwizytu, określenie z jakim wydarzeniem jest związany lub do czego służył i określenie z jakiego okresu historycznego pochodzi.
Grupa A
Miecze – bitwa pod Grunwaldem – XV w.
Piramida – grobowce faraonów – starożytność
Konstytucja 3 Maja – uchwalenie – XVIII w.
Kartki żywnościowe – reglamentacja żywności - PRL XX w.
Grupa B
Papirus - starożytność
Chorągiew Wielkiego Mistrza Krzyżackiego- klęska Krzyżaków pod Grunwaldem – XV w.
Wieża Eiffla – zbudowana z okazji światowej wystawy – XIX w.
Żarówka – wynalezienie elektryczności – XIX w.
IV O kim mowa?
Nauczyciel w trzech odsłonach czyta opis króla polskiego. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie o kogo chodzi.
Grupa A
1) Kiedy przejmował władzę po śmierci swojego ojca Polska znajdowała się w trudnej sytuacji. Zagrażali jej sąsiedzi: Zakon Krzyżacki, Litwa, Brandenburgia i Czechy. Dzięki zawartym przez niego traktatom pokojowym nastał czas pokoju, a nasz kraj rozwijał się pomyślnie pod względem gospodarczym. Król ten rządził Polską przez 37 lat.
2) Uporządkował prawo i usprawnił sądownictwo . Nazywano go królem chłopów , ponieważ stanom niższym zapewniał opiekę przed samowolą ich panów. Założył pierwszy w Polsce uniwersytet.
3) Budował zamki tworzące system obrony granic, rozbudowywał miasta, tworzył nowe wsie. Z jego osobą wiąże się powiedzenie Zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną
Kazimierz Wielki
Grupa B
1) Zanim został królem Polski był księciem innego państwa. Był poganinem, dlatego wraz z poddanymi przyjął chrzest, czym odsunął niebezpieczeństwo nawrócenia przez Krzyżaków swojego państwa za pomocą miecza.
2) Za jego czasów doszło do walki z Krzyżakami. Nie brał bezpośredniego udziału w bitwie, dowodził armią , stojąc na pobliskim wzgórzu. Jego ulubionym zajęciem było słuchanie śpiewu słowików
3) Za jego czasów doszło do zawarcia unii polsko – litewskiej, która przetrwała aż do rozbiorów Polski. Jego żona była pierwszym królem Polski.
Władysław Jagiełło
V Budowle- zadaniem każdej z grup jest jak najszybsze odgadnięcie budowli. Ta grupa , która odgadnie więcej budowli wygrywa.
Bazylika św. Piotra w Rzymie
Wieża Piastowska
Kościół na Górce
Katedra św. Krzyża w Opolu
Coloseum
Partenon na Akropolu
VI Warzywa – rozdanie uczniom ilustracji z warzywami.
Grupa A
Zadaniem grupy jest wybranie warzyw, które zostały sprowadzone przez Bonę do Polski
Grupa B
Zadaniem grupy jest wybranie warzyw, które pochodzą z Ameryki
VII Obie grupy otrzymują kartki papieru i mazaki , na których przedstawiają dowolne wydarzenie historyczne.
Zadaniem grup jest odgadnięcie, jakie wydarzenie historyczne przedstawiła przeciwna grupa.
Punktacja:
I – 0-3 pkt.
II - 0-5 pkt.
III – 0-4 pkt.
IV – 0-3 pkt.
V – 0-5 pkt.
VI - 0-2 pkt
VII – 0-3 pkt.