SCENARIUSZ ZAJĘĆ PORANNYCH
Termin: 22.10.2009r
Grupa: 5 latki
Liczba dzieci: 21
Prowadzący: mgr Agnieszka Dudek
Zajęcia hospitowane przez: p. wicedyrektor mgr Annę Makuch
Temat tygodnia : JESIEŃ W SADZIE I W OGRODZIE.
Temat zajęć: „Kolorowe warzywa”.
Cele ogólne:
rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw,
kształtowanie poczucia estetyki,
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach,
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna nazwy najczęściej spotykanych warzyw,
potrafi dostrzec podobieństwa i różnice w warzywach,
doskonali swoją sprawność fizyczną podczas ćwiczeń ruchowych oraz swoją sprawność manualną palców i nadgarstka podczas wykonywania pracy plastycznej,
potrafi odzwierciedlić wygląd poznanych warzyw w postaci „figur z masy solnej”.
Metody:
-m. słowna: rozmowa, instruktaż nauczyciela,
-m. czynna: zabawa dydaktyczna,
-m. aktywizująca: zajęcia plastyczne.
Formy:
-praca grupowa i indywidualna.
Miejsce realizacji:
-przedszkolna sala dydaktyczna.
Pomoce dydaktyczne:
Warzywa (ziemniak, marchew, pietruszka, seler, burak, cebula, por, pomidor ),worek, emblematy warzyw,
ilustracje warzyw, gazeta do obłożenia stolików, produkty do wykonania masy solnej(mąka,sól,woda),farby, kubeczki, pędzelki.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie: „W kółeczku razem siadamy,
zaraz zabawę w kolorowe warzywa zaczynamy”.
2.Oglądanie, rozpoznawanie i nazywanie warzyw (ziemniak,pomidor,marchew,burak,seler,pietruszka,cebula,por) przyniesionych przez dzieci. Segregowanie wg kształtu, koloru, układanie ich na tackach i przeliczanie.
3.Zabawa dydaktyczna „Zbieramy warzywa”.
Dzieci wyciągają z zamkniętymi oczami z worka warzywa i odgadują na podstawie kształtu i dotyku, jakie warzywo wyjęło. Odkładają do koszyka oznaczonego odpowiednią sylwetą.
4.Zabawa ruchowa „Sałatka jarzynowa”
Dzieci z emblematami warzyw zawieszonymi na szyi siedzą po turecku w kręgu. Wywołane warzywa szybko zmieniają się miejscami np. marchewka z pietruszką. Na hasło: sałatka jarzynowa wszystkie dzieci zmieniają swoje miejsce.
5.Rozmowa na temat: „Dlaczego należy jeść dużo warzyw?”.
6.,,Marchewka”-dzieci siedzą w kole po turecku. W rytm muzyki podają sobie warzywo z rąk do rąk. W momencie zatrzymania muzyki odpada dziecko trzymające marchewkę.
7..Przedszkolna „fabryka” warzyw- lepienie warzyw z masy solnej.
Pokaz i omówienie składników potrzebnych do przygotowania masy solnej, wspólne wyrabianie masy, podział jej między dzieci. Dzieci lepią warzywa wg emblematów warzyw zawieszonych na szyi.
8.Pożegnanie: „ W kółeczku razem stoimy,
niedługo znów się spotkamy
i iskierkę sobie posyłamy.”
9..Podsumowanie zajęć.
Omówienie oraz prezentacja prac-tworzymy nasz własny przedszkolno-warzywny ogród, uporządkowanie miejsc pracy.