SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY STUDENTÓW W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
Temat: „Muzyka i my” – utrwalenie wiadomości muzycznych
CELE OPERACYJNE DZIECKA
-potrafi odczytać niektóre wyrazy (np. muzyka), imiona nut: Celinka, Danusia, Ewa, Franek, Grzesio, Anka, Henio
-prawidłowo reaguje na zmiany tempa muzyki
-potrafi wskazać rodzaje muzyki
• szybko-wolno
• głośno-cicho
• wesoło-smutno
-rozpoznaje instrumenty perkusyjne i potrafi wydobywać z nich dźwięk
METODY
-czynne (zadań stawianych dzieciom)
-słowne (żywego słowa, objaśnianie)
-oglądowe (pokaz)
FORMY
-praca z całą grupa, prace indywidualne
POMOCE : napisy do odczytywania, kaseta z nagraniami, obrazki, instrumenty perkusyjne, sylwety nut, plastelina, klej, pędzelki, brystol
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Słuchanie krótkiego utworu muzycznego . Globalne odczytanie napisu „muzyka”
2. Krótka rozmowa na temat „Co to jest muzyka”
3. Wysłuchanie 6 utworów muzycznych. Dzieci określają jej charakter.
• szybko-wolno
• wesoło-smutno
• głośno-cicho
4. Zapoznanie się z gośćmi w formie wizualnej. Dzieci wypowiadają swoje imiona szybko-wolno; wesoło-smutno; głośno-cicho.
5. Globalne odczytywanie imion nutek (Celinka, Danusia, Ewa, Franek, Grzesio, Anka, Henio) i umieszczanie tych imion pod właściwa nutka.
6. Zabawa ruchowa (konie, myszy, słonie).
7. Piosenka „Skaczące nutki” (śpiew zbiorowy).
8. Gra na instrumentach perkusyjnych do utworu „Skaczące nutki”
9. Ubieramy nutki – ozdabianie szablonów nutek, przyklejanie czapek i butów z kolorowego papieru i umieszczanie ich na pięciolinii.
10. Omówienie zajęcia
-co sprawiło dzieciom największa trudność
-co podobało się najbardziej
11.Czynności porządkowe.