SCENARIUSZ IMPREZY Z OKAZJI ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA
Czas trwania : ok. 3 godz
Miejsce : ogród przedszkolny
CELE :
- promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach
- wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem
- zintegrowanie dzieci i rodziców poprzez aktywną współpracę
- zapoznanie z potrawami z ziemniaków
- poszerzenie wiedzy dzieci na temat ziemniaków, ich cech i przeznaczenia poprzez oglądanie, recytowanie, wysłuchiwanie informacji oraz praktyczne działanie
ZAŁOŻENIA :
- integrowanie środowisk : przedszkolnego i rodzinnego
- podtrzymywanie tradycji Święta Pieczonego Ziemniaka
- propagowanie zdrowego stylu życia
FORMY AKTYWNOŚCI :
- zabawowo-zadaniowa
- plastyczno-techniczna
- ruchowa
- muzyczna
POMOCE:
- skrzynia skarbów z różnorodnymi materiałami do twórczości plastycznej
- ziemniaki różnych odmian, ziemniaki o ciekawych kształtach
- koszyki wiklinowe, łopatki, łyżki, farby plakatowe
- naczynia i sztućce jednorazowe do degustacji, skrobaki do ziemniaków, nożyki
- zagadki, wiersze, piosenki o ziemniakach
- napisy z nazwami potraw z ziemniaków
ZAKŁADANE EFEKTY- OSIĄGNIĘCIA DZIECI
Dziecko:
-poszerzy wiedzę na temat ziemniaków
- rozwiąże zagadki o ziemniakach
- wykaże się pomysłowością oraz twórczym działaniem
-zintegruje się z kolegami poprzez aktywną współpracę i zabawę
- doświadczy wrażeń zmysłowych w zetknięciu z różnorodnymi potrawami z ziemniaków
- zatańczy w rytm muzyki wg własnej inwencji, zaśpiewa piosenki, wyrecytuje wiersze
- weźmie udział w konkurencjach i konkursach sportowych, wykaże koleżeńską postawę, zapanuje nad emocjami
PRZEBIEG IMPREZY
1. Powitanie uczestników
Witam wszystkich, którzy przybyli do Krainy Pieczonego Ziemniaka, aby się wspólnie pobawić bo przecież :
Święto dziś ziemniaka mamy,
Tak więc wszystkich zapraszamy
Na konkursy i zawody
Na zagadki i podchody .
Niech zjednoczą się rodziny
I niech mają dziarskie miny
Uśmiech, humor i zabawa
To jest najważniejsza sprawa!
2.Zabawa integracyjna przy muzyce- „Polecenia”
Krótkie działania w ruchu. Uczestnicy poruszają się dowolnie w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce każdy wykonuje polecenia prowadzącej:
- znajdź sobie parę zatańcz z partnerem
- podskocz 10 razy najwyżej jak potrafisz
- pokaż ja świeci słoneczko
- ustaw się w dużym kole
3. recytacja wiersza „ Dzik obserwuje wykopki”
4. Zagadki
Pod krzakiem w ziemi rośnie ich wiele.
Dzieci je chętnie pieką w popiele.
( ziemniaki )
-Kto jest bohaterem dzisiejszego święta?
-Może ktoś zna inne nazwy ziemniaków?
* parabola – gwara kresowa – Lwów
* kartofel – w dialekcie śląskim, ale także w całym kraju
* pyra - gwara poznańska
* grula – gwara góralska
* bulwa – język kaszubski
5 . Wysłuchanie„Krótkiej bajki o ziemniaku”
Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem.
6. Piosenka –„Zmartwienie ziemniaka”
Wspólny śpiew piosenki (przy akompaniamencie muzycznym). Dzieci improwizują ruchem treść piosenki.
7. Konkurencje sportowe dla dzieci i rodziców
- Wykopki- zawodnicy za pomocą łopatek szukają ziemniaków ukrytych w piaskownicy. Znalezione ziemniaki wykopują i zbierają do koszyka.
- Sadzenie ziemniaków- zadanie polega na szybkim ułożeniu na wyznaczonym torze kilku ziemniaków( rodzic ) i zebraniu ich ( dziecko )
--Zimowe zapasy- zawodnicy przenoszą ziemniaki na łyżce i wrzucają do koszyków ( zadanie dla starszych dzieci )
- Celuj do kosza- rzuty ziemniakami do kosza
- Najdłuższa obierka- wybrane mamy starają się wykonać jak najdłuż szą obierkę z ziemniaka
- Kto szybciej- wybrani tatusiowie mają za zadanie jak najszybciej obrać ziemniaka za pomocą skrobaka
Zawodnicy biorący udział w konkursach otrzymują drobne nagrody.
W czasie gdy starsze dzieci uczestniczą w zawodach, młodsze stemplują stemplami wykonanymi z ziemniaków.
8. Ziemniaczane cudaki – kartoflaki
Wiersz – Co można zrobić z zirmniaka? H. Łochockiej
Ziemniaki różne kształty mają
Na wyobraźnię naszą działają
Niech więc powstają ludziki, zwierzaki
I ufoludki a nawet ptaki
Więc zabierajmy się żwawo do pracy
Prym niech wiodą mali przedszkolacy!
Dzieci wraz z rodzicami tworzą cudaka z ziemniaków. Korzystają z materiałów zgromadzonych w „skrzyni skarbów” ( koraliki, guziki, wykałaczki, włóczkę, tkaniny, tasiemki, koronki, sznurek, taśma samoprzylepna, sosnowe igły, jarzębinę, liście, bibułę, folię, plastelinę itd. )
Samodzielnie dokonują wyboru, projektują swoje cudaki. Gotowe prace zostają podpisane i umieszczone na wystawce. Dzieci nazywają swoje” dzieła” mówią co przedstawiają i podziwiają ziemniaczaną rodzinkę.
9.Ppotrawy z ziemniaków- degustacja
Zaproszenie dzieci, rodziców ,personel przedszkola do degustacji różnych potraw z ziemniaków przygotowanych wcześniej przez rodziców. Dzieci starają się zapamiętać nazwy potraw, a mamy krótko opowiadają jak wykonać poszczególne dania z ziemniaków.
Doświadczanie wrażeń smakowych kopytek, klusek, pyz, sałatki, placków, frytek, kartoflanki, chipsów. (wykorzystanie jednorazowych naczyń )
10. Pieczone ziemniaki- ziemniaczana uczta
Zaproszenie wszystkich do konsumpcji upieczonych w ognisku ziemniaków.
Panie kucharki przygotują pyszne sosy do ziemniaków i napoje. Dzieci określają walory smakowe pieczonych ziemniaków, próbują określić różnicę między ziemniakami gotowanymi w wodzie, a pieczonymi w ognisku.
10. Zabawy rekreacyjne w ogrodzie przedszkolnym
11.Zakończenie imprezy.
Podziękowanie wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę, miłą atmosferę, koleżeńską postawę.