Hanna Pukownik
Bydgoszcz
Data zajęcia: 29.04.2009
„Wyprawa do Miłolandii”
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 5-letnich
Cele zajęcia:
dydaktyczny:
Dziecko:
* zatańczy w rytm muzyki
* dziecko rozpozna i nazwie figury geometryczne płaskie
* dziecko ułoży z figur określony obraz (pajac) wg wskazówek nauczyciela
* wykaże się wyobraźnią
* wczuje się w proponowane role w zabawie ruchowej „Zaczarowany las”
* spostrzeże błędne sytuacje na ilustracji
* określi, co należy zmienić na ilustracji
* rozpozna i wybierze pierwszą literę swojego imienia, której brakuje w wyrazie umieszczonym na kartce
* wykona polecenia nauczyciela rozróżniając pojęcia za, obok, przed oraz stronę prawą i lewą wychowawczy:
Dziecko:
* zastosuje się do ustalonych umów
* poczeka na swoją kolej w czasie odpowiedzi
* ucieszy się z nagrody
* chętnie i aktywnie weźmie udział w zabawach
Metody: słowna, oglądowa, czynna
Środki dydaktyczne: czarodziejskie pudełko z niespodziankami w środku, list, portret misia, koperty oznaczone kropkami z zadaniami dla dzieci, kaseta lub płyta z nagraną muzyką do zab. „Zaczarowany las”, ilustracja wiosenna, płyta z nagraniem „Non such”, płyta z nagraniem „Kaczuszki”, obrazki z figurami geometrycznymi, zestawy określonych figur dla każdego dziecka, kleje, kartki, płyta CD z muzyką relaksacyjną „Nastroje”, magnetofon, sylwety słoneczek
Przygotowanie nauczyciela:
• „Program wychowania przedszkolnego „ABC XXI wieku”
• E. Gruszczyk- Kolczyńska :Dziecięca matematyka”
• L. Bzowska, R. Kownacka „Z zabawą i bajką w świecie 6-latka”
• Czasopisma „Bliżej przedszkola” , „Wychowanie w przedszkolu”
• Pedagogika zabawy KLANZA
Przygotowanie dzieci:
umiejętności zdobyte w toku zajęć przedszkolnych
Przebieg:
I. Zabawa integracyjna kołowa „Kaczuszki”
1. Do sali zostają wniesione czarodziejskie pudełko i list adresowany do dzieci.
Nauczycielka odczytuje treść listu, przywiesza do tablicy portret Misia Śmieszka.
Kochane dzieci!
Witam Was i bardzo serdecznie pozdrawiam.
Nazywam się Miś Śmieszek i chciałbym Was zaprosić do mojej krainy, która nazywa się Miłolandia.
Każdy kto się tam udaje, musi wykonać kilka zadań, które dla Was przygotowałem i umieściłem je w kopertach w tej paczce.
Każde dziecko musi być bardzo grzeczne, uważnie słuchać, podnosić rękę, kiedy chce coś powiedzieć i wykonywać zadania dobrze i dokładnie.
A na końcu..., ale nie zdradzę mojej tajemnicy.
Teraz czas rozpocząć wspólną zabawę. Trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia.
Wasz przyjaciel Miś Śmieszek
II. Zabawy
* Zabawa ruchowa „Zaczarowany las”
ZACZAROWANY LAS
- Hokus-pokus, czary, mary, pokażcie jak zajączek skacze szary /podskoki/.
- A teraz odwiedzą nas niedźwiedzie, które chodzą leniwie, bo są po obiedzie /czworakowanie/.
- Kto był ciężkim- lekkim staje się i w papużkę zamienia się /swobodny bieg/.
- Pojawił się również kangurek Hip-hop i podskoczył wysoko, że och! /podskok/.
- Za kangurem strusie popędziły, ale się przestraszyły i głowy w piasek włożyły /bieg, zatrzymanie, podskok/.
- Na to wszystko patrzył jeż i pomyślał: Czas się zwinąć w kłębek też /czworakowanie, leżenie/.
- Czarowanie i zmyślanie, co ma się stać niech się stanie.
_ Ale wszystko jest w porządku, wszyscy tańczą bez wyjątku /swobodny taniec/.
( dz. wykona ruch zgodny z zaleceniem i wyobrażeniem o danym zwierzęciu, zatańczy taniec wymyślony przez siebie do słuchanej muzyki).
* Zabawa dydaktyczna „Co tutaj nie pasuje?”
Ilustracja z błędnymi sytuacjami ( np. promyki słońca na trawie, jabłka na sośnie, kaczka na niebie,...)
Zadaniem dzieci jest określenie co należy zmienić na ilustracji i poprawienie tego.
* Zabawa ruchowa w kole do nagrania „Non such”
* Posłuchajcie : Majster ze mnie nie lada
Popatrzcie jak sprawnie figury układam.
Zrobiłem domek, dwie choinki,
Pociąg towarowy, a z tych figur
Będzie pajacyk gotowy.
Bardzo proszę i wy weźcie się do pracy.
A wasza pani wam przeczyta
Co trzeba, aby był pajacyk.
Praca przy stolikach
N-lka czyta dzieciom sposób złożenia pajacyka z listu Misia, najpierw dzieci układają całość, a potem naklejają na kartkę. Na koniec rozpozna i wybierze pierwszą literę swojego imienia i doklei do brakującego wyrazu znajdującego się na kartce.
Jedno koło, jeden kwadrat,
Cztery prostokąty,
Głowa, brzuszek, ręce, nogi,
Kapelusz trójkątny,
Trzeba jeszcze zrobić butki
Z prostokątów małych.
No i proszę – już pajacyk
Zrobiony jest cały.
* Zabawa „Zrób to, o co prosi pani”
Nauczycielka wydaje polecenia typu:
- ustaw się za mną,
- ustaw się obok mnie,
- unieś prawą rękę,
- stań na prawej nodze,
- zrób przysiad,
- usiądź skrzyżnie przede mną.
Dzieci wykonują polecenia.
Dzieci kładą się na dywanie, gdyż dotarły do Miłolandii. Zamykają oczy. Nauczycielka odtwarza z płyty CD nagraną muzykę relaksacyjną. Dzieci wyobrażają sobie wygląd tej krainy. Po wysłuchaniu nauczycielka zadaje dzieciom pytanie „Jak jest w Miłolandi?”
III.
Ewaluacja zajęcia – Co najbardziej podobało mi się na dzisiejszym zajęciu? – dziecko umieści słoneczko pod odpowiednim obrazkiem ( obrazki z kopert).
Nauczycielka ocenia zachowanie i zaangażowanie dzieci w czasie zajęcia.
Rozpakowuje drugą stronę paczki, w której znajduje się niespodzianka dla dzieci i rodziców.