Scenariusz zajęcia zintegrowanego w grupie dzieci młodszych
opracowała: Katarzyna Myśliwiec
Tematyka kompleksowa: Na moim podwórku.
Temat dnia: Proszę, dziękuję, przepraszam.
Cele ogólne:
- stosowanie form grzecznościowych
- Utrwalenie wyglądu i nazw poznanych figur geometrycznych.
Cele operacyjne:
dziecko:
- używa słów: proszę, dziękuję, przepraszam
- stosuje poprawnie nazwy figur geometrycznych
- uważnie słucha tekstu literackiego
- umie określać i nazywać emocje.
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie D. Niewoli „Wesołe i smutne miny”, obrazki przedstawiające twarze wyrażające różne emocje, obrazki ułożone z figur geometrycznych, klocki mozaiki geometrycznej, karty pracy dla każdego dziecka – obrazki z figur geometrycznych do kolorowania według wzoru.
Przebieg:
1. Oglądanie obrazków przedstawiających twarze wyrażające różne emocje / złość, smutek, radość, płacz, zdziwienie/.
2. Rozmowa na temat sytuacji, którym mogą towarzyszyć emocje przedstawione na obrazkach.
3. Słuchanie opowiadania D. Niewoli „Wesołe i smutne miny”.
4. Rozmowa na temat opowiadania:
- Jak zachowywał się Bartek w przedszkolu?
- Co powinien zrobić chłopiec, aby Karolina i Patryk nie gniewali się dłużej?
- Co przedstawiały obrazki, które pani przyczepiła do tablicy?
- Jakie zaklęcia zostawiła dzieciom wróżka?
5. Przypięcie na tablicy kartoników z „ zaklęciami” wróżki – wyrazy do globalnego czytania.
6. Zabawa „Co trzeba powiedzieć?”
Nauczyciel opisuje sytuacje, w których trzeba użyć jednego z „zaczarowanych” słów / proszę, dziękuję, przepraszam /.
Konradek nie ma długopisu, ale Ania ma dwa i jeden mu pożycza – Konrad powinien powiedzieć Ani DZIĘKUJĘ. Anie podając długopis – PROSZĘ.
Ola przyniosła batonik i dała połowę Mai. Maja powinna powiedzieć DZIĘKUJĘ.
Natalka płacze, podchodzi do niej Ania i podaje jej chusteczkę mówiąc PROSZĘ. Natalka powinna powiedzieć DZIĘKUJĘ.
Tomek idzie drogą, wypadł mu z kieszeni długopis. Podniósł go Kuba i mu oddał. Tomek powiedział DZIĘKUJĘ.
Kamil biegł szybko i potrącił Michała. Powinien powiedzieć PRZEPRASZAM...
7. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Jestem...”
8. Przypięcie na tablicy sylwet figur geometrycznych – dzieci nazywają przypięte figury oraz ich kolory.
9. Zabawa „Układamy obrazki”.
Nauczyciel umieszcza na tablicy obrazki ułożone z figur geometrycznych / motyl, domek, lokomotywa, latawiec, kwiatek /. Dzieci liczą figury na poszczególnych obrazkach. Następnie układają wybrane przez siebie obrazki na kartkach wykorzystując klocki mozaiki geometrycznej.
10. Praca przy stolikach.
Dzieci otrzymują karty pracy z obrazkami z figur geometrycznych – kolorowanie według wzoru.