Scenariusz balu karnawałowego w przedszkolu
„Wielki Bal Księżniczek”
opracowała: Katarzyna Myśliwiec
05.02.2009r.
Cel główny:
- stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
- zintegrowanie dzieci, ich rodziców oraz personelu przedszkola podczas wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- okazuje radość ze wspólnej zabawy oraz tańców
- bierze aktywny udział w konkursach
- potrafi zachęcić do wspólnej zabawy rodziców.
Rodzic:
- bliżej poznaje środowisko przedszkola, personel oraz pozostałych rodziców
- obserwuje zachowanie swojego dziecka w grupie.
Personel przedszkola:
- poznaje rodziców naszych wychowanków
- zachęca ich do wspólnej zabawy.
Dekoracja:
Dekoracja sali w kolorystyce biało – różowo – fioletowej ( balony, proporczyki z księżniczkami, serpentyny, kwiaty z bibuły...), lalki – księżniczki, zamek Trytona z wyposażeniem i jego mieszkańcami, książeczki i gazety o księżniczkach, plakaty z księżniczkami oraz bohaterami bajek Disneya.
Stroje:
Dziewczynki przebierają się za jedną z popularnych księżniczek, a chłopcy za dowolną postać z bajek Disneya.
Pomoce:
Obrazki z bohaterami różnych bajek Disneya, obrazki przedstawiające księżniczki oraz postaci występujące z nimi w danych bajkach, karteczki z imionami księżniczek, balony do zabaw i tańców, karteczki-losy z zadaniami do wykonania, rekwizyty do konkursów, płyty z nagraniami, słodkie nagrody, prezenty-niespodzianki za udział w zabawie.
Przebieg:
1. Powitanie.
2. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy – tańce przy muzyce.
/ płyta Natalki Kukulskiej – piosenka: 7, 8, 9 /
3. Prezentacja strojów – przejście przez środek sali, dzieci odgadują kto kim jest, z jakiej bajki pochodzi...
/ płyta sześciolatek, semestr I, utwór 11 – Muzyka która leczy /
4. Konkurs dla rodziców - rozpoznawanie postaci z bajek Disneya / podpowiedź i odszukanie obrazka /
5. Zaproszenie na bal – n-lka prosi dziewczynki-królewny by zrobiły kółko, pozostałe dzieci tworzą koło wokół królewien. Oba koła tańczą w rytm muzyki.
/ płyta sześciolatek, utwór 62 – Gwiazdeczki /
6. „Dobieranie par” – księżniczka i postaci, które z nią występują. / obrazki /
7. „Dopasuj imię” – dobieranie prawidłowych imion do księżniczek / odszukanie odpowiednich karteczek /.
8. Taniec z balonami
Dzieci tańczą w parach. Każda para trzyma balon głowami, nie można dotykać rękami. Pary tańczą tak długo, dopóki balon nie spadnie na podłogę. Wygrywają ci, którzy najdłużej utrzymają balon.
/płyta sześciolatek, piosenka 59 – Walc łyżwiarzy i 60 – Zimowa poleczka /
9. Konkurs „Test”
Chętne dzieci / 2 lub 3 / odpowiadają na pytania ukryte w balonach. Wcześniej muszą przekłuć wybrany balon „magiczną różdżką”.
10. „Muzyczna loteryjka”
Uczestnicy tańczą w rytm muzyki, na przerwę w muzyce ktoś z uczestników wyciąga z kuferka los i tańczą wg instrukcji, np.;
- tańczymy klaszcząc nad głową
- tańczymy na palcach
- tańczymy na piętach
- tańczymy trzymając prawą rękę w górę, lewą w dół
- tańczymy trzymając się za głowę obiema rękami
- tańczymy trzymając się za nos
- tańczymy w parach...
/ Smerfne hity – piosenka 4 i dalsze /
11. „Kopciuszek”– konkurs dla dziewczynek
Do dwóch misek wsypane drobne produkty / kasza, ryż, groch.../, dziewczynki, podzielone na dwie grupy przebierają produkty. Wygra ta grupa, która pierwsza zapełni kubeczek jednym rodzajem produktów.
12. Kto złapie balon?
Na podłodze leżą balony, których jest mniej niż dzieci. Przy dźwiękach muzyki dzieci chodzą, tańczą między balonami. Gdy muzyka milknie każde dziecko stara się jak najszybciej złapać balon. Kto nie zdąży, odchodzi i kibicuje pozostałym uczestnikom zabawy. N-lka za każdym razem usuwa jeden balon / lub kilka /. Wygrywa dziecko, któremu za każdym razem udało się złapać balon.
/ Natalka Kukulska, piosenka 6 – Kup różowe okulary /
13. „Rycerz” – konkurs dla chłopców
Na ścianie lub drzwiach wieszamy kartkę z namalowaną tarczą strzelecką. Rycerzowi zawiązujemy oczy i dajemy włócznię / flamaster przymocowany do kija /. Rycerz ma za zadanie wycelować w środek tarczy. Pozostałe dzieci naprowadzają go do celu.
14. „Wesoły pociąg”
N-lka zaprasza dzieci do utworzenia grup wg podanej przez nią cechy, np.: pierwsza grupa to księżniczki, druga – np.: dzieci, które mają strój z ogonkiem, itp. / zależy od przebrania dzieci /. Zebrane grupy tworzą „pociągi” lub biorą się za ręce tworząc „węża” i poruszają się w rytm muzyki.
/ Natalka Kukulska, piosenka 4 – Mój pechowy dzień /
15. Zaproszenie do wspólnej zabawy rodziców.
/ Smerfne hity od piosenki 1 i dalej /
16. Zabawa z pedagogiki zabawy – dzieci ustawiają się w dwóch kołach, razem z rodzicami.
Sprawdzamy, czy z balu wracamy cali i zdrowi, czy zabraliśmy:
- ręce / machamy /
- nogi / tupiemy /
- głowę / potrząsamy /
- bioderka / kręcimy /.
17. Podziękowanie
N-lki dziękują wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę, poczęstowanie cukierkami.
Wręczenie dzieciom nagród za udział w konkursach i zabawie / mama Natalki /.