X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5933
Przesłano:

Podróż dookoła świata na pożegnanie lata

Podróż dookoła świata na pożegnanie lata
Scenariusz imprezy integracyjnej na pożegnanie lata.
Prowadzący Katarzyna Jasińska i Agata Stefańska

Cele imprezy:
- integracja międzyklasowa
- poznanie nazw kontynentów (Australia, Afryka, Ameryka, Europa)
- wyzwalanie aktywności i inwencji twórczej
- wyzwalanie sprawności manualnych i koordynacji ruchowej w czasie wykonywania zadań i zabaw muzyczno-ruchowych

Przebieg imprezy:
Metody wstępne integracyjne
Śpiew z pokazywaniem: Daj rękę przyjacielu
1. Jaki piękny, jaki wielki jest świat?
Ile można zobaczyć i trzeba.
Szkoda czasu by pusty przeżyć dzień
Plecak włóż w rękę weź pajdę chleba.

ref.: Daj rękę przyjacielu,
spójrz droga przed nami,
woła nas jasne niebo,
lasu aksamit.
Choć ze mną przyjacielu
i nie bój się drogi,
głowę masz nie od parady,
mocne zdrowe nogi.

2. Którą ścieżką,
Którym szlakiem chcesz iść?
Ile w życiu się jeszcze wydarzy
Górska grań, jasny brzeg jezioro lśni,
Uwierz mi, że wystarczy zamarzyć.

Krótkie działania w ruchu
Zabawa wprowadza pogodny nastrój, integruje grupę, kształci poczucie rytmu
Należy przygotować kasetę z rytmiczną muzyką. (piosenka na podróże Domisie nr40)
Chodzimy w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie uczestnicy wykonują polecenia prowadzącego np.:
- uściśnij jak najwięcej rąk,
- uśmiechnij się do pięciu osób,
- ukłoń się trzem osobom,
- stań na środku sali,
- pogłaszcz trzy osoby po plecach.
Na dźwięk muzyki znów wracamy do rytmicznego chodzenia po klasie.

PODRÓŻ DO WARSZAWY NA LOTNISKO
Hallo Taxi – taniec (klanza 10)
Ustawienie: w rozsypce lub na siedząco
Trzymanie: nie ma
Wstęp: 4 takty
1-4 wołamy taksówkę mówiąc „ hallo taxi”- machamy 4 razy PR w górze
5-8 wołamy taksówkę mówiąc „ hallo taxi”- machamy 4 razy LR w górze
9-16 marzniemy, więc rozcieramy ramiona- krzyżujemy ręce na piersi i pocieramy ramiona dłońmi
17-18 „ łapiemy” okazję- wskazuje kciukiem prawej ręki za siebie
19-20 „ łapiemy”okazję- wskazuje kciukiem lewej ręki za siebie
21-24 4 razy wskazujemy obydwoma kciukami na raz za siebie
25-32 zmęczeni czekaniem i zniecierpliwieni idziemy na piechotę- 8 kroków w miejscu.

„Ciuchcia”
Uczestnicy stoją w kręgu. Prowadzący, wywołuje daną klasę by wsiadała do pociągu i wszyscy śpiewają *(pociąg – Przygoda z klasą I CD2 nr 25) a pociąg jedzie, gdy zatrzyma się muzyka wsiada kolejna klasa itd.

Na lotnisku Okęcie
Odprawa paszportowa
Każdy uczestnik podróży otrzymuje paszport do wypełnienia (rysuje siebie, pisze swoje imię i nazwisko, miasto i kraj w którym mieszka)

Samolot – taniec, przelot do Australii
Samolot (klanza 14)
Ustawienie: swobodne, luźne, można siedzieć
Taniec:

Część I
• włączamy silnik przekręcając pokrętło dwa razy prawą ręką, wyciągamy ją przed siebie z zaciśniętą pięścią, przekręcamy dwa razy
• to samo powtarzamy lewą ręką
• zapinamy pasy: wyciągamy obie ręce wyprostowane przed siebie, następnie lewą rękę zginamy w łokciu w prawą stronę i trzymamy w zgięciu lewą rękę zgiętą w lewą stronę
• wyglądamy przez okienko: ułożone wcześniej ręce unosimy do góry nad głowę i wyglądamy przez nie raz w prawą raz w lewą stronę. Powtarzamy Tę czynność.
Pierwszą część powtarzamy jeszcze raz.
Część II
• ręce wyprostowane wyciągamy na boki i lecimy, machamy rękami, wzbijamy się w górę i opadamy
• w dole koziołkujemy tzn. dłonie obracamy wokół siebie
• wzbijamy się ponownie wysoko i lecimy
• na koniec lądujemy: uginamy nogi lekko w kolanach i ręce zgięte w łokciach powoli prostujemy przed sobą

Zwiedzanie Doliny Kangurów
- spotkanie z kangurami, nauka skoków,
- taniec kangurów – zaproszenie do tańca,
- zgubiony przyjaciel Kawałek mnie
- kogo brakuje?
Wszyscy stoją w kole . Na środku leży koc lub chusta. Animator prosi uczestników, aby odwrócili się tyłem do środka koła i zamknęli oczy. Następnie animator chowa jednego z uczestników pod chustą i mówi „ już”. W tym momencie wszyscy się odwracają i patrzą, kogo nie ma. Jeśli odgadną, to osoba ta wychodzi spod chusty. Potem wszyscy zmieniają swoje miejsca i ponownie zamykają oczy. Osoba, która była schowana, chowa innego uczestnika i mówi „już”.

10.00 ŚNIADANIE

PODRÓŻ ŁODZIAMI DO AFRYKI
Czapki marynarskie i kamizelki
Techniką origami uczestnicy podróży robią z gazet czapki, i kamizelki ratunkowe

Wakacje nad wodą – taniec integracyjny. WAKACJE NAD WODĄ (mel. Doudlebska Polka/ Czechy) (klanza 5)
Ustawienie: stojąc lub siedząc parami w kręgu, twarzami do środka koła
Trzymanie: nie ma
Wstęp: 2 takty
Część I: dmuchanie pontonu
1-6 3 dmuchnięcia w złożone dłonie( lub ruch pompowania pompką)
7-8 klaśniecie w dłonie-„ dziura!”
9-32 powtarzamy1-8 jeszcze 3 razy; zamiast ostatniego klaśnięcia w dłonie wyrzut rąk w górę-„ udało się!”

Część II: narada przed wypłynięciem
1 klaśnięcie w dłonie
2 klaśnięcie w uda
3 klaśnięcie w dłonie
4 klaśnięcie w obie dłonie partnera
5-7 powtarzamy 1-3
8 klaśniecie w obie dłonie drugiego partnera
9-32 powtarzamy 1-8 jeszcze 3 razy

Część III: płyniemy
1-4 2 ruchy „ wiosła” z lewej strony „ pontonu”
5-8 2 ruchy „ wiosła” z prawej strony „ pontonu”
9-24 powtarzamy 1-8 jeszcze 2 razy;
25-32 machamy wesoło do „ płynących” obok

Wycieczka do dżungli
W różnych miejscach sali prowadzący wyznacza rozmaite „przeszkody”, które należy przebyć w bardzo ostrożny sposób.
A więc na przykład:
- „ma drzewie czyha wąż” – należy się pochylić i przejść cicho i bardzo szybko, dwie osoby trzymają skakankę
- „strumień, a w nim krokodyl” – trzeba przeskoczyć jednym długim susem, niebieski materiał a w środku krokodyl z papieru
- „śpiący lew” – obejść go trzeba na palach, cicho, pomału, lew z pudła
- „szczelina skalna”, – przez którą należy się przecisnąć lub pod nią przeczołgać, dwie ławki nakryte kocem

Na środku sali położona jest „murzyńska wioska”, do której można dotrzeć po przebyciu całej pełnej niebezpieczeństw drogi. Uczestnicy ruszają w drogę kolejno, po dwoje lub troje. Prowadzący wraz z pozostałą grupą obserwuje, czy wszyscy właściwie wykonują zadanie, Które z uczestników pomyli czynność związaną z określonym miejscem, odchodzi ba bok. Po „dotarciu wszystkich podróżników do wioski” odbywa się „taniec murzyński” CD „Naj, naj” zabawa **Woogie-boogie ahoj nr 13

Trudna przeprawa
Dzielimy uczestników na dwie grupy, Jedna grupa kładzie się w różnych pozycjach na podłodze, tworząc z rąk i nóg trudny teren do przebycia. Zadaniem drugiej grupy jest przedostanie się ba drugą stronę dżungli. Potem następuje zmiana ról. Należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo leżących osób. Jeżeli grupa jest odpowiedzialna i gotowa do trudnych zadań, można wprowadzić dodatkowe utrudnienia – ruchome bagna. W tym przypadku osoby leżące w czasie przeprawy pozostałych uczestników, ruszają rękoma i nogami.
Spotkanie w tropikalnym lesie dziwnych roślin i zwierząt - ZAGADKI
Papuga – każda papuga składa się z trzech części i wygląda tak: środkowa osoba staje prosto, tworząc z rąk dziób, pozostałe po obu stronach jedną ręką obejmują „środkowego” w pasie, a drugą tworzą skrzydła, którymi mogą machać.
Słoń – środkowa osoba prawą ręką łapie się za nos, a lewą ręką robi trąbę, pozostałe osoby robią z rąk uszy w kierunku osoby środkowej.
Żyrafa – środkowa osoba w trójce ręce wyprostowane nad głową, dłonie zgięte z nadgarstkach wierzchem do góry. Pozostałe dwie osoby dwoma palcami robią różki przy głowie.
Kangur – środkowa osoba w trójce to mama, która ze swoich rąk tworzy „torbę”. Pozostałe dwie osoby to „dzieciaki kangurki”, które zaglądają do torby, nachylając mocno torby.
Palma – wszystkie trzy osoby podnoszą ręce na głowę, osoba w środku stoi prosto, osoby po bokach lekko odchylają się na boki.
Palma kokosowa – tak jak wyżej, jedna z osób z bocznych przykuca tworząc kokos.
Wielbłąd – osoba w środku schyla się, dwie osoby po boku robią garby na jej plecach

Bajka o, Murzynku, który chciał zobaczyć lwa
Prowadzący opowiada uczestnikom klęczącym w kole bajkę ilustrując ją gestami. Uczestnicy słuchając wykonują wszystkie ruchy razem z prowadzącym.

W pewnej małej wiosce w Afryce mieszkał mały Murzynek, który bardzo chciał spotkać lwa. Pewnego dnia rano mama wyszła w pole. Murzynek obudził się ... rozejrzał po chatce, ziewnął, przeciągnął ... i pomyślał, że jest to doskonały dzień na spotkanie z lwem.
Wybiegł przed chatkę ...

I poszedł ścieżką.

Niedaleko płynął strumyk. Murzynek rozpędził się... i hop! ... przeskoczył go.

Idzie przez wysoką trawę...
wesoło sobie podskakuje...

Doszedł do mostka...
idzie przez mostek...

I znów przez wysoką trawę... tak wysoką, że nic wokół nie widać. Wszedł więc na wysokie drzewo...

Rozejrzał się dokoła i zsunął na ziemię

Niedaleko zobaczył jakąś pieczarę, wszedł pomału do środka; wewnątrz było zupełnie ciemno...

Aż tu nagle... z kąta słychać...
mmmrrrrrrr...
Murzynek się przeraził! Szybko wybiegł z pieczary i biegnie przez trawę... Wszyscy siedzą na piętach i słuchają.

Dzieci unoszą głowy, rozglądają się, ziewają, przeciągają się...

Szybko stukają palcami w podłogę,

Wolno, miarowo uderzają w kolana, raz w lewe, raz w prawe,
Szybko klepią w kolana, a następnie razem z wysoka uderzają dłońmi w podłogę,

Pocierają dłońmi o dłoń,
Klepią w kolana w rytmie podskoków,

Pięściami uderzają w pięści (dudnienie)

Pocierają dłonią o dłoń,
Ruchy imitujące wspinanie się na drzewo; dzieci prostują się i nie wstają z kolan rozglądają się,
Ruchy przypominające złażenie z drzewa (jak z drabiny)

Dzieci zakrywają dłońmi oczy...

„groźnie mruczą”,

szybkie pocieranie dłońmi,

(wszystkie czynności wraz z opowiadaniem przebiegają teraz bardzo szybko, w odwrotnej kolejności – jest, więc szybkie wchodzenie na drzewo i schodzenie z drzewa, bieg przez mostek, trawę, ścieżkę, skok przez strumyk itp.)

Ledwie żywy ze strachu przybiegł do domku, wskoczył na posłanie z liści palmy i trzęsąc się ze strachu postanowił nigdy więcej nie chodzić bez mamy na dalekie wycieczki.

Dzieci się „trzęsą ze strachu”
Uspokojone „zasypiają”

WYPRAWA DO BRAZYLII
Przeprawa łódkami (PRZEDSTAWICIELE KLAS)
Przeprawa na kawałkach sukna – na jednym kawałku mają stopy 2 osoby.

Zabawy z chustą
- Chodzenie po falach
Jedna osoba wchodzi na chustę, a pozostali, trzymając materiał za uchwyt, falują powierzchnią tak, by przypominała powierzchnię morza. Osoba na chuście próbuje chodzić. Co chwilę robimy zmiany. Należy tak czas rozplanować, aby każdy chętnie mógł wejść na chustę.
- Ryba i rybka
Wybieramy dwie osoby, które przyjmują w zabawie rolę rybaka i rybki. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą pod spodem rybkę. Trzymający falując chustą, utrudniają mu zadanie, gdyż rybka zręcznie wykorzystuje powstałe fale do ukrycia przed złapaniem. Zabawy nie należy przeciągać, mimo, że rybak nic nie złowi. Można wprowadzić jeszcze jednego rybaka i rybkę. Oczywiście następuje zmiana ról.
- Rekin i ratownicy Siedzimy w kręgu trzymając chustę za krawędzie unosząc ją na wysokość barków, tak by nie widzieć, co się dzieje pod spodem. Wchodzi tam wybrana osoba, która zmienia się w rekina. Wybieramy teraz ratownika lub dwóch, trzech..., którego zadaniem będzie ochrona trzymających chustę. Rekin natomiast stara się wciągnąć pod powierzchnię jak najwięcej osób, które po tym pożarciu zamieniają się także w rekiny. W chwili, gdy rekin łapie ofiarę, ta wrzeszczy wołając ratownika. Ratownik łapie wciąganą osobę pod pachami. Kiedy rekin poczuje opór puszcza wciąganą osobę. Zabawa kończy się, gdy wszyscy staną się rekinami.

Ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i sprawdzenie czy podłoże nadaje się do zabawy.

Karnawał w Rio
Losowanie kolorów – czerwony, zielony, żółty, niebieski,
Tworzenie grupy wg kolorów
Powstają 4 grupy, każda zajmuje miejsce w zaznaczonym kolorem terytorium sali.
Wykonanie strojów karnawałowych – oczywiście w swoich kolorach
Wejście królowej karnawału
Przedstawienie się – na 3-4 wykorzystujemy jednocześnie swoje imiona.

Zadania dla grupy
- nazwa grupy
- okrzyk – gest
- taniec

Prezentacja każdej z grup

Wspólny taniec – propozycja królowej
- Samba dziecięca
Samba z kokosem –kulka z gazety
Taniec w parach – wkładamy kokos między dowolne części ciała i tańczymy uważając, aby balon nie upadł na podłogę.

Walc wiedeński w parach na odległość kolorowych chustek.

Samolot – powrót do Warszawy.
Ustawienie: swobodne, luźne, można siedzieć
Taniec:
Część I
• włączamy silnik przekręcając pokrętło dwa razy prawą ręką, wyciągamy ją przed siebie z zaciśniętą pięścią, przekręcamy dwa razy
• to samo powtarzamy lewą ręką
• zapinamy pasy: wyciągamy obie ręce wyprostowane przed siebie, następnie lewą rękę zginamy w łokciu w prawą stronę i trzymamy w zgięciu lewą rękę zgiętą w lewą stronę
• wyglądamy przez okienko: ułożone wcześniej ręce unosimy do góry nad głowę i wyglądamy przez nie raz w prawą raz w lewą stronę. Powtarzamy Tę czynność.
Pierwszą część powtarzamy jeszcze raz.
Część II
• ręce wyprostowane wyciągamy na boki i lecimy, machamy rękami, wzbijamy się w górę i opadamy
• w dole koziołkujemy tzn. dłonie obracamy wokół siebie
• wzbijamy się ponownie wysoko i lecimy
• na koniec lądujemy: uginamy nogi lekko w kolanach i ręce zgięte w łokciach powoli prostujemy przed sobą

Informacja zwrotna.
Uczestnicy zabawy dostają papierowe kółko i w środku rysuję buźkę: zadowoloną lub smutną w zależności od nastroju po zabawie.

Piosenka na zakończenie
Daj rękę przyjacielu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.