X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5929
Przesłano:

Różnorodność w budowie ssaków - konspekt do lekcji przyrody

KONSPEKT DO LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

1. DZIAŁ I: Ląd jako środowisko życia

2. TEMAT LEKCJI: Różnorodność w budowie ssaków.

3. DATA LEKCJI:...........

4. CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
A:
Zna nazwy różnych ssaków
Wymienia przystosowania ssaków do różnych środowisk życia
Wymienia wspólne cechy ssaków
B:
Potrafi wymienić ssaki żyjące w określonym środowisku i w różnych strefach klimatycznych
Opisuje środowisko i tryb życia ulubionego ssaka
C:
Wykazuje różnorodność a jednocześnie podobieństwa w budowie ssaków
5. METODY:
pogadanka, gra dydaktyczna- krzyżówka, praca w grupie
6. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
zdjęcia i ilustracje ssaków, podręcznik, kolorowa kreda
7. PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA PRZYGOTOWAWCZA
Przywitanie, sprawdzenie obecności, odpytanie, ocena zadania domowego, nawiązanie do nowej lekcji (pytania oraz krzyżówka), zapisanie tematu do zeszytu.
Nawiązanie do nowej lekcji odbywa się w postaci prostych pytań:
1.proszę wymienić 5 ptaków i podać miejsce ich występowania.
2.W jaki sposób ptaki drapieżne są przystosowane do zdobywania pokarmu?
3.jak wygląda dziób i kończyny kaczki?
4.na czym polega ochrona ptaków?
Hasła do krzyżówki:
1. drzewo z igłami: sosna
2. bije w człowieku: serce
3. owad z aparatem gębowym liżącym: mucha
4. ma jedną parę skrzydeł: ptak
5. nauka o żywych organizmach: biologia

FAZA REALIZACYJNA
1.Różnorodność środowisk występowania ssaków.
Uczniowie na podstawie własnych obserwacji wymieniają różne ssaki i podają miejsca ich występowania wykazując w ten sposób zróżnicowania tej grupy kręgowców. Ciekawsze zwierzęta i ich środowisko życia są zapisywane na tablicy w odpowiednim miejscu oznaczonym: ziemia, skały, mokradła, las, pole, woda.
Następnie uczniowie podają przykłady ssaków występujące w różnych strefach klimatycznych.
Efektem tej części lekcji jest samodzielne wykonanie zadania 1 ze str. 61 w ćwiczeniach.
2.Cechy wspólne ssaków.
W czasie pogadanki uczniowie wymieniają cechy łączące tą grupę kręgowców. Do cech wspólnych ssaków zaliczamy: podobne części ciała, odżywianie się mlekiem matki, rodzaj pokrycia ciała, podobnie wykształcone zmysły, uzębienie, płuca służące do oddychania powietrzem atmosferycznym, żyworodność, opieka nad potomstwem. Następnie uczniowie samodzielnie wykonują zad. 2 ze str. 61 w ćwiczeniach.
3.Różnorodność świata ssaków.
Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda grupa ma za zadanie przedstawienie na plakacie jednego ssaka uwzględniając miejsce jego występowania, typ kończyn, sposób odżywiania się i rodzaj pobieranego pokarmu, wielkość, kształt ciała. Każda grupa ma na to 10 minut. Po skończonej pracy lider grupy omawia przygotowaną pracę.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Odbywa się w postaci krótkich pytań:
1.wymień 5 ssaków i podaj miejsce ich występowania
2.wymień dowolnego ssaka i opisz jego przystosowania do środowiska życia
3.wymień cechy wspólne ssaków
4.dlaczego ssaki są tak różnorodne
8. PRACA DOMOWA:
zadanie 3 b ze str. 61, 62.


........................................ ........................................
podpis prowadzącego zajęcia podpis hospitującego zajęcia

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.