KONSPEKT DO LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV
1. DZIAŁI: Ląd jako środowisko życia
2. TEMAT LEKCJI: Czynności życiowe owadów.
3. DATA LEKCJI:....................
4. CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
A:
Zna sposoby rozmnażania się owadów, podaje odpowiednie przykłady owadów
Wie, w jaki sposób owady oddychają
Wymienia etapy przeobrażenia zupełnego i niezupełnego
Wymienia typy larw u owadów
Omawia znaczenie owadów w przyrodzie
B:
Wskazuje na dowolnych przykładach owadów cechy budowy przystosowujące je do różnych trybów życia
C:
Potrafi na rysunku wskazać elementy budowy wewnętrznej owada
Potrafi korzystać ze schematów
E:
rozumie, że każdy owad jest pożyteczny w przyrodzie
5. METODY:
pogadanka, obserwacja
6. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansze, foliogramy, zasuszone okazy owadów, gabloty
7. PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA PRZYGOTOWAWCZA
Przywitanie, sprawdzenie obecności, odpytanie, ocena zadania domowego, nawiązanie do nowej lekcji, zapisanie tematu do zeszytu.
Nawiązanie do nowej lekcji odbywa się w postaci prostych pytań:
1.W jakich środowiskach możemy spotkać owady?
2.Jakie części ciała wyróżniamy u owadów?
3.Jakie typy aparatów gębowych występują u owadów?
4.Jakie typy odnóży występują u owadów?
5.Jakie typy skrzydeł występują u owadów?
FAZA WYKONAWCZA
1. Rozmnażanie się owadów.
Na podstawie plansz i foliogramów nauczyciel omawia sposoby rozmnażania płciowego owadów. Uczniowie zostają zapoznani z etapami przeobrażenia niecałkowitego i całkowitego owadów.
W zeszycie uczniowie rysują rozwój prosty (punkt 1) i złożony (punkt 2) oraz podają etapy tych procesów (punkt 3).
Następnie uczniowie wykonują zadanie 3 b ze str. 49 w ćwiczeniach.
2. Typy larw.
Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia typy larw. Zaprezentowane zostają odpowiednie gabloty i foliogramy.
W zeszycie uczniowie rysują typy larw (punkt 4)
3. Nauczyciel omawia budowę wewnętrzną owadów na podstawie foliogramu. Następnie sprawdza czy uczniowie potrafią korzystać ze schematycznych rysunków (krótkie pytania).
4. Nauczyciel omawia sposób oddychania owadów. Uczniowie w zeszycie (punkt 5) piszą, w jaki sposób owady oddychają.
5. Rola owadów w przyrodzie.
Ta część lekcji odbywa się w formie pogadanki. Na tablicy zostaje uzupełniona przez uczniów tabela dot. pozytywnej i negatywnej roli owadów w przyrodzie. Uczniowie przepisują ją do zeszytu w punkcie 6. Oto przykład takiej tabeli:
ROLA POZYTYWNA
ROLA NEGATYWNA
Są pożywieniem pająków, jaszczurek, żab
Owady pasożytnicze np. wesz, pchła odżywiające się krwią
Zjadają inne szkodniki np. biedronki-mszyce
Przenoszą choroby (wesz, pchła, mucha, karaluch))
Oczyszczają las (mrówki)
Szkodniki upraw (stonka, mszyce, gąsienice motyli, tarczniki)
Zapylają kwiaty (pszczoły, osy)
Szkodniki magazynów (wołek zbożowy, mącznik młynarek)
Produkują miód, wosk (pszczoły)
Szkodniki roślin (turkuć podjadek, chrabąszcz majowy)
Produkcja jedwabiu (jedwabniki morwowe)
Niszczą ubrania (mole)
Spulchniają, przewietrzają glebę (owady glebowe- mrówki, termity)
Niszczą drzewa (korniki)
Wyrób leków (majka lekarska)
FAZA PODSUMOWUJĄCA
Podsumowanie odbywa się w postaci krótkich pytań skierowanych do uczniów:
a.Jakie etapy możemy wyróżnić w rozwoju prostym, podaj przykłady owadów w ten sposób się rozmnażających?
b.Jakie etapy możemy wyróżnić w rozwoju złożonym, podaj przykłady owadów w ten sposób się rozmnażających?
c.Jakie typy larw znasz u owadów, podaj u kogo występują.
d.W jaki sposób oddychają owady?
e.Podaj 5 przykładów owadów pożytecznych.
f.Podaj 5 przykładów owadów szkodników.
g.Omów na konkretnym przykładzie przystosowania owada do danego trybu życia.
8. PRACA DOMOWA:
zadanie 4a ze str. 50 w ćwiczeniach