SCENARIUSZ ZAJĘCIA
dla dzieci 5-6 letnich
~hospitacja~
Prowadząca: Magdalena Pająk
Data: 20.11.2008r.
Temat: Krążenie wody w przyrodzie
Cele ogólne:
- wyjaśnienie zjawiska krążenia wody w przyrodzie,
- wyrabianie umiejętności wypowiadania się całym zdaniem,
- wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny,
- rozwijanie muzykalności wśród dzieci,
Cele operacyjne:
- wie, na czym polega zjawisko krążenia wody w przyrodzie,
- słucha uważnie opowiadania,
- potrafi wyróżnić cechy wody
- zna różne stany skupienia wody (lód, para wodna, ciecz) i związane z tym warunki (odpowiednia temperatura)
- liczy używając liczebników głównych i porządkowych ,
- doskonali umiejętności słuchania muzyki i relaksowania się przy niej,
- rozbudza wyobraźnię i inwencję twórczą,
Prawa dziecka:
- ma prawo do rozwoju
- ma prawo do wypoczynku, rozrywki i zabawy,
Metody:
- problemowe,
- aktywizujące,
- praktyczne,
- podające,
- muzykoterapeutyczne,
- zabawowe.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- grupowa,
PRZEBIEG:
1. Powitanka „Kropelkowe rytmy” ( wyklaskiwanie rytmiczne mówionego tekstu):
Deszczyk pada deszczyk pada, wszyscy się witamy
Dziś uśmiechem, dziś uśmiechem wszystkich przywitamy.
2. Przedstawienie tematu dzisiejszych zajęć:
Dzieci siedzą w kole, w środku miska z wodą, podchodzą kolejno i zanurzają w wodzie ręce, pluskają, dotykają kolegów w odkryte części ciała.
3. Dzieci podają cechy fizyczne, właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów; wzrok, słuch, smak, węch, dotyk,
4. Zabawa relaksująca „Krople deszczu”:
Dzieci stoją w długim rzędzie. Każde kładzie swoje ręczna ramionach dziecka stojącego przed nim. Robiąc z tego długiego rzędu koło, trzymając ciągle ręce na ramionach kolegów. Chodzą potem wkoło bardzo cicho, na czubkach palców. Nauczyciel mówi:
Wyobraźcie sobie, że zaczyna padać drobny, łagodny deszczyk. Niech wasze ręce staną się teraz małym deszczem. Uderzajcie teraz delikatne czubkami palców w ramiona dziecka, które znajduje się przed wami. Teraz zaczyna padać mocniej, a krople deszczu stają się większe i grubsze. Zacznijcie więc uderzać czubkami palców nieco mocniej. Jeżeli będziecie cicho możecie nawet usłyszeć jak pada deszcz. Wyobraźcie sobie, że pada jeszcze mocniej. Uderzacie więc mocniej (ale nie za mocno!) całymi dłońmi w ramiona dziecka idącego przed wami. Teraz deszcz staje się słabszy – uderzacie więc znowu czubkami palców...Deszcz staje się jeszcze słabszy. Uderzacie teraz bardzo delikatnie. A teraz deszcz przestaje padać, a wasze ręce znów są spokojne. Wyciągnijcie swoje ręce nad głowę i wyobraźcie sobie, że machacie nimi do słońca, które wyjrzało właśnie zza chmur...
5. Podanie kilku ciekawostek nt wody:
Na ziemi znajduje się bardzo dużo wody (ok. 1500 bilionów m3), a np. na Księżycu nie ma jej wcale. Woda jest bardzo potrzebna. Używamy jej do picia, mycia, podlewania. Po zużyciu woda jest oczyszczana w oczyszczalniach ścieków. Aby zapewnić stały dopływ wody do naszych domów, buduje się na rzekach tamy, tworząc tzw. zbiorniki wodne. Woda jest tez źródłem energii, którą wykorzystano w młynach wodnych. W przeszłości takie młyny służyły do mielenia ziarna na mąkę. Energię spadającej wody wykorzystuje się też do wytwarzania elektryczności w elektrowniach wodnych. (wg B. Murphy ego „Baw się wodą”).
6. Zabawa „Kropelkowy spacer” – dzieci spacerują, poruszają się po sali dostosowując ruch do tempa i nastroju deszczowej muzyki.
7. Słuchanie opowiadania pt.: „Jedna srebrna kropla” H. Bechlerowej.
8. Rozmowa na temat opowiadania:
- Gdzie znajdowała się kropla?
- O czym marzyła kropla deszczu?
- Co powiedziała jej stara wierzba?
- Gdzie zatrzymała się kropla po opuszczeniu płatka?
- Co się stało z obłoczkiem?
- Co się stało z kropelką?
9. Dzieci z pomocą nauczyciela wymieniają zbiorniki, w których znajduje się woda (staw, jezioro, rzeka, morze, basen).
10. Omówienie zjawiska krążenia wody w przyrodzie:
Dzieci na tablicy umieszczają we właściwej kolejności ilustracje przedstawiające obieg wody w przyrodzie i zaznaczają, z pomocą nauczyciela, właściwy kierunek krążenia wody strzałkami.
11. Przeprowadzanie doświadczeń:
- Woda gotująca w czajniku – widoczna para wodna
- wlana do szklanki przykryta talerzykiem skrapla się – widoczne krople
- gąbka trzymana nad gotującą się wodą – robi się mokra
- pojemnik z zamarzniętą wodą – obserwacje lodu, jego cech fizycznych
- dzieci teraz wypowiadają się na temat kształtu wody (nie ma, ale lód ma formę pojemnika w jakim zamarzła woda)
12. Opowieść ruchowa: dzieci wcielają się w krople wody i zachowują się wg opowiadania nauczycielki:
Jesteś kropelką wody, leżysz na płatku kwiatka. Trawce, powoli spływasz na sąsiedni płatek, wygrzewasz się w słońcu, nagle czujesz, że jesteś lekka i unosisz się wysoko, wysoko, spotykasz inne kropelki, jesteście obłoczkiem, chmurką, jest was coraz więcej i płyniecie po niebie. Nagle robi się coraz chłodniej i spadasz w dół jako deszczyk, tańczysz w kałuży, w jeziorze, odbijasz się o parasole ludzi.
13. Zabawa słuchowo matematyczna: teraz policzymy spadające krople:
- nauczycielka uderza w bębenek – dzieci liczą (liczebniki główne)
- nauczycielka uderza w bębenek, a ostatni raz w trójkąt: która kropelka spadła na rynnę? (liczebniki porządkowe - piąta, siódma)
- nauczycielka uderza w różne instrumenty – dzieci liczą po cichu i wskazują odpowiednią cyfrę
14. Zabawa „Jestem chmurką”.
Dzieci dobierają się w kilkuosobowe zespoły. Próbują ułożyć ze swoich ciał kształt chmur.
Podsumowanie zajęć:
15. Dzieci przedstawiają w formie rysunku wiadomości, które zdobyły podczas zajęcia, po skończeniu wypowiadają się na temat własnego rysunku.
16. Zakończenie zajęć – piosenką „Żegnamy Was”.