SCENARIUSZ DO ZAJĘCIA Z OBSZARU EDUKACJI SPOŁECZNO-MORALNEJ I KULTURALNO-ESTETYCZNEJ
Temat: ,,Od Bałtyku do Tatr” – przegląd tańców regionalnych. Rozumienie przynależności narodowej, kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna i oryginalności swojego regionu i kraju, poznawanie kilku wybranych regionów Polski poprzez muzykę, tańce i stroje regionalne.
Cele:
- poznawanie przez dzieci wybranych obyczajów i elementów sztuki ludowej jako lekcja ojczystej historii
- kultywowanie tradycji związanej ze zwyczajami, obrzędami ludowymi (karnawał, zapusty)
- wyzwalanie i rozwijanie różnych sposobów ekspresji twórczej (ruchowej i muzycznej)
- poznawanie elementów strojów ludowych charakterystycznych dla wybranych regionów Polski
- wykazywanie się podczas zabaw umiejętnością czytania (oswajanie z pismem drukowanym)
- kształtowanie umiejętności przeliczania elementów z użyciem liczebników głównych i porządkowych
- nabywanie umiejętności działania w zespole i wczuwania się w różne role i angażowanie się emocjonalne w treść utworów artystycznych
Środki dydaktyczne:
ilustracje, magnetofon, płyty CD z nagraniami, akcesoria charakterystyczne dla wybranych regionów kraju, mapa Polski, mapa Europy, kartoniki liczbowe, napisy
Metody:
aktywizująca, problemowa, praktyczna
Formy:
zbiorowa
Przebieg zajęcia
1.Krótka pogadanka n/t tańca, wytłumaczenie dzieciom znaczenia muzyki i tańca w życiu każdego człowieka
2.Określanie różnych rodzajów tańców: ludowy, towarzyski, narodowy itp.
3.Zagadki muzyczno-słuchowe ,,Jaka to melodia?’’ - określanie charakteru i nastrojów w utworach muzycznych.
4.,,Zabawa z mapą” – przypomnienie poznanych dotąd przez dzieci wiadomości dotyczących naszej Ojczyzny (Polska leży w Europie, najdłuższa rzeka to Wisła, morze – Bałtyk, góry – Tatry itp.) – próby wskazywania ich na mapie. Czytanie globalne wyrazów przedstawionych przez nauczyciela.
5.Krótka charakterystyka wybranych krain Polski oraz tradycyjnych tańców ludowych z nimi związanych.
6.Oglądanie ilustracji przedstawiających stroje regionalne oraz akcesoriów związanych z kultywowaniem obyczajów tych regionów. Przeliczanie elementów z użyciem liczebników głównych i porządkowych.
7.Wykonywanie przez dzieci z poszczególnych grup wybranego tańca regionalnego i ocena Jury (wszystkie dzieci, nauczyciele) brawami.
8.Zakończenie imprezy ulubionymi tańcami przy akompaniamencie pianina - wprowadzanie radosnego nastroju w związku z okresem karnawałowym.
Autor: Agata Jezierska - Spurek
Przedszkole Samorządowe Nr 6
w Kielcach