Scenariusz zajęcia hospitowanego w grupie czterolatków
Temat tygodnia: W dalekim Kosmosie
Temat: Kolorowe gwiazdki – zabawy matematyczne
Data: 13. 02. 2008 r.
Prowadząca: mgr Agnieszka Walczak
Obserwująca: Jolanta Świniarska
Cele ogólne:
kształtowanie pojęć wysoki, niski
kształtowanie umiejętności porównywanie liczebności zbiorów
rozwijanie umiejętności klasyfikowania ze względu na jedną bądź kilka cech
Cele operacyjne:
Dziecko:
jest aktywne i samodzielne
klasyfikuje gwiazdki ze względu na ich wielkość, kolor i materiał, z jakiego są wykonane
potrafi wskazać niskiego i wysokiego ufoludka
interpretuje ruchem muzykę
Metody:
- słowne: pogadanka, instruowanie
- poglądowe: pokaz z objaśnieniem, demonstracja
- czynne: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń, zabawowo – naśladowcza,
Formy: zbiorowa, w parach, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: sylwety gwiazdek małych, średnich i dużych; srebrne, złote, papierowe – po dwie każdego rodzaju, trzy duże obręcze, muzyka taneczna, paski papieru z przygotowanym kodem do odwzorowania, kredki świecowe, karta pracy - Czterolatek. Bawię się i uczę, cz. 2, s. 3, piłka
Przebieg zajęcia:
1.„Rozśpiewanie” – ćwiczenia logopedyczne.
- wymawianie na przemian „ a - o”;
- oddalanie od siebie kącików ust – wymawianie „iii”;
- zbliżanie do siebie kącików ust – wymawianie „uuu”;
- naprzemienne wymawianie „ i – u”;
- cmokanie, parskanie / wprawianie warg w drganie/;
- masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie);
- dmuchanie na płomień świecy, na watkę lub piłkę pingpongową.
- układanie ust jak przy wymowie samogłosek ustnych np.w kolejności: a-i-o-u-y-e,
u-a-i-o-e-y, o-a-y-i-u, e-y-i-o-a-u, u-i-y-a-o;
- wymowa samogłosek w parach: a-i, a-u, i-a, u-o, o-i, u-i, a-o, e-o
2.„Głuchy telefon” - zabawa słuchowa.
Dzieci siadają na podłodze w kręgu (w kółeczku). Pierwsza osoba wymyśla słowo (zdanie) i następnie wszyscy przekazują sobie na ucho szeptem to zadane słowo. Ostatnia osoba w kręgu, do której dotrze dane słowo czy wyrażenie mówi je głośno. Zabawnie robi się, gdy dzieci przekręcą zadany wyraz.
3.„Kończenie słów” - zabawa rozwijająca język i słownictwo u dziecka. Nauczycielka rzuca piłkę po kolei do każdego dziecka wymawiając pierwsza sylabę wyrazu. Zadaniem dziecka jest dokończenie tego słowa poprzez dodanie pozostałych sylab.
4.Porównywanie wzrostu ufoludków – wskazywanie wysokiego i niskiego.
5.Kolorowanie obrazka wybranego ufoludka ( Czterolatek. Bawię się i uczę. cz. 2, s. 3.).
6.Zabawa ruchowa: „Krążące planety”.
Dzieci dobierają się parami, jedno jest nieruchomym słońcem, drugie krążącą wokół niego planetą.
7.„Kolorowe gwiazdki”- porównywanie liczebności zbiorów. Tworzenie zbiorów ze względu na określona cechę, liczenie gwiazdek w powstałych zbiorach.
Nauczycielka rozsypuje duże, średnie i małe gwiazdki (srebrne, złote, papierowe – po dwie każdego rodzaju). Zadaniem dziecka jest porządkowanie gwiazdek ze względu na wielkość, kolor, materiał, z którego zostały wykonane oraz porównywanie ich liczebności poprzez liczenie i odpowiednie ułożenie. Określanie, których gwiazdek jest mniej, więcej, tyle samo.
8.Klasyfikowanie gwiazdek według ich wielkości, koloru, materiału, z którego są wykonane. Tworzenie zbiorów na podstawie jednej bądź kilku cech.
9.Układanie gwiazdek w układzie pasowym, zgodnie ze słowną instrukcją nauczycielki.
10.„Taniec gwiazd”- improwizacja ruchowa; wyrażanie muzyki ruchem.
11.Praca indywidualna w parach i większych zespołach.
Układanie gwiazdek zgodnie z kodem obrazkowym w postaci małych i dużych kół w różnych kolorach.