X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5798
Przesłano:

Praca tekstem - wiersze Jana Brzechwy

Przedmiot: Informatyka

KONSPEKT ZAJĘĆ

Temat: Praca tekstem – wiersze Jana Brzechwy.

Cele ogólne: uczeń powinien nabyć ogólna wiedzę i zdobyć podstawowe umiejętności posługiwania się edytorem tekstu.

Cele operacyjne:
Uczeń:
• umie uruchomić aplikacje Word,
• potrafi korzystać z instrukcji do lekcji - czytanie ze zrozumieniem,
• potrafi ustawić orientację dokumentu na poziomą,
• potrafi zapisać swoją pracę,
• stosuje zasady poprawnego wpisywania tekstu,
• potrafi sformatować tekst wg. instrukcji,
• umie wstawić obramowanie strony,
• umie wstawić ClipArt, WortArt,
• umie współpracować i komunikować się w grupie,
• potrafi wykorzystać wiadomości i umiejętności z innych przedmiotów (język polski),
• potrafi efektywnie wykorzystać czas pracy,

Metody nauczania:
Pogadanka, praca z tekstem, praca wg. instrukcji, praca z komputerem, rzutnikiem multimedialnym,

Środki dydaktyczne:
• pisemna instrukcja,
• załącznik 1 - wiersze,
• komputery, rzutnik multimedialny,

Formy pracy: praca indywidualna lub w zespołach 2 - osobowych,

Czas pracy: 45 minut.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do bieżącego tematu:
• Podanie tematu i celów kształcenia jednosttki lekcyjnej.
3. Omówienie zasad poprawnego wpisywania tekstu.
4. Wprowadzenie pojęcia twarda spacja, ClipArt.
5. Rozdanie instrukcji – omówienie z uczniami zadań do wykonania.
6. Uczniowie wykonują zadania wg. instrukcji.
7. Podsumowanie lekcji.

INSTRUKCJA

Temat: Praca z tekstem – wiersze Jana Brzechwy.

1. Uruchom edytor tekstu Microsoft Word (Start, Wszystkie programy, Microsoft Word).

2. Wywołaj na ekran ukryte paski narządzi (Widok, Paski narzędzi i zaznacz Standardowy, Rysowanie oraz Formatowanie).

3. Ustaw orientację dokumentu na poziomą (Z menu Plik wybierz Ustawienia strony, kliknij zakładkę Rozmiar papieru i zaznacz pole wyboru Pozioma).

4. W edytorze tekstu napisz tekst wiersza. (Zrób tak z 2-3 wybranymi przez siebie wierszami)
• Wiersz wyśrodkuj, Times New Roman 36 pkt., pogrub, czcionka kolorowa,
• Tytuł wiersza napisz w WortArt (Wstaw, Obraz, WortArt)
• Wstaw rysunek z ClipArtu przedstawiający dane zwierzę (Wstaw, Obraz, ClipArt).

5. Z menu Format wybierz pozycję Obramowanie i cieniowanie, kliknij zakładkę Obramowanie strony i wybierz jeden z gotowych wzorów.

6. Zapisz swoją pracę w folderze pod nazwą ZOO.

Załącznik nr 1

ZOO
Wiersze Jan Brzechwa

KROKODYL
„Skąd ty jesteś, krokodylu?”
„Ja? Znad Nilu.
Wypuść mnie na kilka chwil,
To zabiorę cię nad Nil.”

DZIK
Dzik jest dziki, dzik jest zły,
Dzik ma bardzo ostre kły,
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo szybko zmyka.

ŻÓŁW
Żółw chciał pojechać koleją,
Lecz koleje nie tanieją.
Żółwiowi szkoda pieniędzy:
„Pójdę pieszo, będę prędzej”.

LEW
Lew ma, wiadomo, pazur lwi,
Lew sobie z wszystkich wrogów drwi.
Bo jak lew tylko ryknie,
To wróg natychmiast zniknie.

LIS
Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.

PANTERA
Pantera jest cała w cętki,
A przy tym ma bieg taki prędki,
Że chociaż tego nie lubi,
Biegnąc - własne cętki gubi.

ŻUBR
Pozwólcie przedstawić sobie:
Pan żubr we własnej osobie.
No, pokaż się żubrze. Zróbże
Minę uprzejmą, żubrze.

MAŁPA
Małpy skaczą niedościgle,
Małpy robią małpie figle,
Niech pan spojrzy na pawiana:
Co za małpa, proszę pana.

SŁOŃ
Ten słoń nazywa się Bombi.
Ma trąbę, lecz na niej nie trąbi.
Dlaczego? Nie bądź ciekawy,
To jego prywatne sprawy.

WILK
Powiem ci w słowach kilku,
Co myślę o tym wilku:
Gdybym był na obrazku,
Zaraz by cię zjadł, głuptasku

STRUŚ
Struś ze strachu
Ciągle chowa głowę w piachu,
Więc ma opinię mazgaja.
A nadto znosi jajka wielkości strusiego jaja.

NIEDŹWIEDŹ
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

TYGRYS
„Co słychać, panie tygrysie?”
„A nic. Nudzi mi się.”
„Czy chciałby pan wyjść zza tych krat?”
„Pewnie. Przynajmniej bym pana zjadł.”

KANGUR
„Jakie pan ma stopy duże,
Panie kangurze.”
„Wiadomo, dlatego kangury
W skarpetach robią dziury.”

RENIFER
Przyszły dwie panie do renifera.
Renifer na nie spoziera
I rzecze z galanterią: „Bardzo mi przyjemnie,
Że będą panie miały rękawiczki ze mnie”.

ŻYRAFA
Żyrafa tym głównie żyje,
Że w górę wyciąga szyję,
A ja zazdroszczę żyrafie,
Ja nie potrafię.

PAPUGA
„Papużko, papużko,
Powiedz mi coś na uszko.”
„Nic ci nie powiem, boś ty plotkarz,
Powtórzysz każdemu, kogo spotkasz.”

ZEBRA
Czy ta zebra jest prawdziwa?
Czy to tak naprawdę bywa?
Czy też malarz z bożej łaski
Pomalował osła w paski?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.