X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5722
Przesłano:

Utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze - scenariusz zajęć zintegrowanych

Data: 15.09.08r.
Prowadząca: Agnieszka Wyrwa
Klasa: I c
Krąg tematyczny: Bądź rozważny na drodze!
Temat dnia: Sprawdź, czy znasz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wprowadzenie litery E,e na podstawie wiersza W. Ścisłowskiego Tajemnicze znaki, utrwalenie rozróżniania figur geometrycznych

Cele zajęć:
Ogólne
- Utrwalenie wyglądu znaków drogowych
- Utrwalenie odpowiedniego zachowania się przy sygnalizacji świetlnej
- Utrwalenie wyróżniania figur geometrycznych
- Doskonalenia umiejętności porządkowania przedmiotów wg określonego warunku
- Utrwalenie litery O,o
- Utrwalenie liter A,a
- Utrwalenie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię
- Wprowadzenie litery E,e na podstawie wiersza W. Ścisłowskiego Tajemnicze znaki
- Nauka pisania liter E,e
- Doskonalenie techniki czytania i pisania

Szczegółowe
Uczeń:
- Wie, jak wyglądają znaki drogowe dotyczące pieszych
- Wie jak zachować się przy przejściu z sygnalizacją świetlną
- Potrafi wyróżnić poszczególne figury geometryczne
- Potrafi wyróżnić wyrazy, które zawierają literę o, a
- Wie jak bezpiecznie przejść przez jezdnię
- Wie jak wygląda i jak się piszę literę E,e
- Doskonali technikę czytania i pisania

Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca, zadaniowa

Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, kartonik z literą E, e pisaną, puzzle znaki drogowe, plansze z postaciami i sygnalizacją świetlną, różnokolorowe prostokąty i trójkąty, karteczki z wyrazami z literą o, a, ilustracje przedstawiające zasadę przechodzenia przez jezdnię

Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna

Literatura:
• Przewodnik metodyczny Ja i moja szkoła klasa I część 1,
• M. Gawryłkiewicz Nutka milutka o literach opowiada cz I, Bydgoszcz 1998
• J. Stasica 160 pomysłów na zajęcia zintegrowane w klasach I-III Język Polski, Kraków 2004

Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjno – porządkowe - Sprawdzenie obecności i zadania domowego
2. Wprowadzenie do tematu zajęcia - Nauczyciel przed wejściem dzieci do sali poustawiał stoliki, tak by mogło jednocześnie pracować 7 grup. Na każdym stole leżą koperty z zadaniami.
Rozmowa na temat zastanej sytuacji
Przyjrzyjcie się stołom, jak uważacie, jakie będzie Wasze zadanie?
3. Zadania w poszczególnych grupach:
a) Utrwalenie wyglądu znaków drogowych - Zadanie I – stół 1 Układanie puzzli - Znaki drogowe
b) Utrwalenie odpowiedniego zachowania się przy sygnalizacji świetlnej - Zadanie II – stół 2
Do odpowiedniej postaci (w ruchu lub stojącej ) dobierz odpowiednią barwę sygnalizacji świetlnej
c) Utrwalenie wyróżniania figur geometrycznych - Zadanie III – stół 3
Umieść w koszyczku wszystkie trójkąty
d) Doskonalenie umiejętności porządkowania przedmiotów wg określonego warunku - Zadanie IV – stół 4
Ułóż prostokąty od najmniejszego do największego
e) Utrwalenie litery O,o - Zadanie V – stół 5
Wybierz wyrazy zawierające w sobie literę O,o
f) Utrwalenie liter A,a - Zadanie VI – stół 6
Wybierz wyrazy, które kończą się literą A,a
g) Utrwalenie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię - Zadanie VII – stół 7
Ułóż ilustracje we właściwej kolejności zgodnie z 5 zasadami przechodzenia przez jezdnię
Po wykonaniu poszczególnych zadań, grupy przechodzą do kolejnego stolika. Gdy wszyscy uczniowie wykonają wszystkie zadania, nastepuje ustawienie stolików i posprzątanie sali.
4. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza Pajacyk wykonanie ćw 7 ze strony 52. Wykonanie ćwiczenia 8 ze str 53
5. Zabawa
Uczniowie otrzymują kostki do gry, które na ściankach mają narysowane figury geometryczne i zestaw takich samych figur wyciętych z papieru
Dzieci rzucają kostką na zmianę i wybierają spośród papierowych modeli wyrzucony kształt. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej figur
6. Wykonanie ćwiczenia naprzemiennego
Noga lewa, ręka prawa
Naprzemienna to zabawa
Noga prawa, ręka lewa
I kolana dotknąć trzeba
Teraz w brzuchu zegnij się
By aktywnie zacząć dzień
7. Wykonanie ćwiczenia 9 ze strony 53 – wyodrębnienie głoski e.
Odczytanie przez nauczyciela wiersza Tajemnicze znaki
Praca z tekstem – zaznaczenie wyrazów z głoską e, analiza wybranych wyrazów,
Czytanie przez chętnych uczniów wyrazów z głoską e
8. Zabawa przy piosence
Nauczyciel śpiewa "Małe e dziwi się"
9. Obserwowanie litery e,E pisanej i drukowanej i porównanie ich.
Pokaz i objaśnienie przez nauczyciela sposobu pisania litery e
- w powietrzu,
- na tablicy
- palcem na ławce
- po śladzie w liniaturze
Wykonanie ćwiczeń 11 i 12 ze strony 55
10. Zaznaczenie zadania domowego – Domowniczek 11

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.