Zabawy dydaktyczne nt.„Zdobywamy „Dyplom Doskonałego Matematyka”
Scenariusz zajęcia z edukacji matematycznej dla 6-latków
Cele zajęcia:
dziecko rozpozna i nawie figury geometryczne
przeliczy ilość elementów, dobierze właściwe cyfry i znaki do ich zapisania
wykona działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10
rozróżni kierunki; w lewo, w prawo i zastosuje tę wiedzę w działaniu
wykona ruch umowny wg instrukcji nauczyciela
zaznaczy stopień zadowolenia z udziału w zajęciu na tablicy ewaluacyjnej
Metody: samodzielnych doświadczeń
zadań stawianych do wykonania
Środki dydaktyczne:
•kartoniki z figurami geometrycznymi dla pary dzieci
•elementy mozaiki geometrycznej
•sylwety pajacyka
•karty pracy dla każdego dziecka / o różnym stopniu trudności/
•sylwety drzew, dzieci, kotów, motyli, balonów, rowerów, ptaków i psów
•cyfry i znaki =, >, <, +, -
•plansza ewaluacyjna z zaznaczonymi minkami: zadowoloną i smutną
•elementy do naklejenia na planszę ewaluacyjną dla każdego dziecka
•Dyplomiki Doskonałego Matematyka
•liczmany
Przygotowanie nauczyciela:
•Program wychowania przedszkolnego „ABC XXI wieku”
•E. Gruszczyk- Kolczyńska „Dziecięca matematyka”
•L. Bzowska, R. Kownacka „Z zabawą i bajką w świecie 6-latka”
•Czasopisma „Bliżej przedszkola”
•Pedagogika zabawy KLANZA
Przygotowanie dzieci:
umiejętności zdobyte w toku zajęć przedszkolnych i realizacji podstawy programowej
Przebieg zajęcia:
1.Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy powitalnej „Witam wszystkich, którzy....”
-potrafią liczyć do 10
-znają cyfrę 5
-wiedzą ile boków ma
-rozpoznają kierunki: w lewo, w prawo
-potrafią połączyć się w pary
2.Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w parach nt. Jaka to figura?” :dz. rysuje na plecach kolegi figurę geometryczną, jako odpowiedź drugie dziecko unosi kartonik z właściwą figurą i nazwywa ją
3.Nauczyciel proponuje zabawę z figurami geometrycznymi nt. „Kolorowy pajacyk”: dz. układa postać pajacyka wg recytowanego wiersza:
Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada
popatrzcie, jak sprawnie mozaikę układa
1 koło, 1 kwadrat, 4 prostokąty,
głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny.
Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych,
no i proszę-już pajacyk zrobiony jest cały.
4.Zabawa ruchowa „Stań tak, jak pajacyk” dziecko wykonuje ruch naśladowczy wg wzoru /sylwety pajacyka/
5.Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania zadania na kartach pracy nt. „Liczymy przedmioty na placu zabaw”, a następnie proponuje dzieciom sprawdzenie wyników i porównanie ilości przeliczonych elementów
6.Zabawa rytmiczno- ruchowa „Podskocz tyle razy ile uderzeń usłyszałeś”
7.Nauczyciel proponuje wykonanie działań: dodawania i odejmowania na tablicy,a następnie indywidualnie przy stolikach na kartach pracy: dziecko rozwiązuje przygotowane zadania na tablicy, oblicza działania i koloruje odpowiednim kolorem elementy rysunku
8.Zabawa ruchowa „Chodzenie pod dyktando” dziecko wykonuje ruch zgodny z instrukcją n-ela np. Zrób 2 kroki do przodu, zrób 1 krok w prawo, idź 5 kroków w tył itp.
9.Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania zadania rysunkowego nt. „Pies” /dziecko wykonuje rysunek na przygotowanej kartce wg wskazówek n-ela, a następnie podaje jego nazwę/
-3 kratki w → /prawo/
-1 kratka w ↑ /górę/
-1 kratka w →
-3 w ↓ /dół/
-7 w →
-1 w ← /i cofnięcie/
-4 w ↓
-1 w ← /lewo/
-2 w ↑
-5 w ←
-2 w ↓
-1 w ←
-4 w ↑
-3 w ←
-2 w ↑
-dorysowanie oka
10.Dziecko dokonuje oceny stopnia zadowolenia z udziału w zajęciach na planszy ewaluacyjnej doklejając symbol umownyw wybranym miejscu
11.Wręczenie dzieciom Dyplomików Doskonałego Matematyka