Scenariusz zajęcia w klasie 0
Prowadząca : Dorota Dejneka
TEMAT KOMPLEKSOWY: "W oczekiwaniu na Święta Wielkanocne”
TEMAT: "Przygoda zajączka”
CELE OPERACYJNE:
- dz potrafi przeanalizować tekst zagadki i podać jej rozwiązanie
- dz. odczytuje globalnie napisy w krzyżówce
- dz. opisuje obrazki w historyjce, ustala związek przyczynowo-skutkowy
- w niej zawarty, podaje zakończenie historyjki
- dz. odczytuje napisy, wyszukuje wyrazy związane ze świętami
- dz. posługuje się liczebnikami porządkowymi 1-8
- dz. zgodnie współdziała w zespole
- dz. ozdabia jajko według swojego pomysłu
- umie odczytać wyrazy i zdania,
FORMY: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
METODY: praktyczne, aktywizujące, problemowe
Przebieg
1. Powitanie
2. Śpiewanie piosenki ,,Wiosenne porządki’’
Jestem zajączkiem Szarusiem. Czy pamiętacie mnie z opowiadania, które czytała wam pani? Myślę, że tak.
W przyrodzie mamy coraz więcej oznak obecnej pory roku – wiosny a niedługo będziemy obchodzić radosne święta wielkanocne. My zajączki będziemy mieć dużo pracy, bo odwiedzimy wszystkie grzeczne dzieci (wasza pani mówiła, że jesteście bardzo grzeczne). Kilkakrotnie zaglądałem do waszej sali i widziałem jak przygotowywaliście się do świąt. Wiem, że dużo wiecie na ich temat, i chociaż święta już tuż, postanowiłem przygotować dla Was kilka zadań, które na pewno z łatwością rozwiążecie.
3. Zajączek Kicek prosi dzieci o pomoc w rozwiązaniu zagadek-haseł w krzyżówce. Dzieci dowiedzą się do jakich świąt szykuje się zajaczek .
4. Dzieci wyjmują z kopert ilustracje, które się tam znajdują. Ilustracje związane są ze świętami Bożego Naradzenia i Wielkanocy. Zadaniem dzieci jest odłożenie tych ilustracji, które kojarzą się im z Wielkanocą. Dzieci wymieniają nazwy przedmiotów a następnie układają je na kartce przy właściwym podpisie i przyklejają za pomocą . Odczytują zdanie napisane na dole kartki: To symbole Wielkanocy, przeliczają wyrazy, określają rodzaj zdania.
5. Zajączek Kicek prosi dzieci, żeby opisały jego historyjkę :
- Co dzieje się na pierwszej ilustracji?
- Jak wygląda zając? Co może czuć?
- Dlaczego tak się stało ?Co było powodem wypadku?
- Jak myślicie co zrobił Kicek?( ostatnia 4 - czysta kartka)
Dzieci opisują historyjkę obrazkową złożoną z 4 ilustracji, podają propozycje tytułu.
6. Rozwiązywanie zadań matematycznych. Karty pracy na poziomach.
7. Karty pracy na poziomach . (czytanie ze zrozumieniem)
8. Zabawa ruchowa ,, Ćwiczymy przy muzyce’’
9. Praca plastyczna ,, Ozdabianie jajek według własnego pomysłu’’
10. Pożegnanie . (oglądanie prac)