SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH przeprowadzonych dnia 10. 01. 2006 r.
w klasie II
OŚRODEK TEMATYCZNY: Nie nudzimy się w zimowe wieczory.
TEMAT DNIA: Nasze kolekcje.
CEL GŁÓWNY:
Rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów.
OCZEKIWANE OSIĄGNIĘCIA:
Uczeń:
- wypowiada się pełnymi zdaniami na dany temat
- potrafi poprawnie odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu
- podejmuje próby twórczego działania
- rozumie pojęcia: kolekcjonerstwo, filatelista, numizmatyk
- utrwala pisownię wyrazów z zakończeniem -ów
- wykonuje mnożenie i dzielenie przez 6
- szuka ciekawych rozwiązań plastycznych
- dba o utrzymanie porządku w swoich zbiorach
- wie, że należy szanować cudzą własność.
FORMY PRACY: Krąg, zbiorowa jednolita, indywidualna zróżnicowana.
METODY: podające, eksponująca, praktycznego działania, aktywizujące.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wystawka kolekcji: znaczków, pieniędzy, maskotek, pocztówek, lalek i figurek porcelanowych, kartoniki z nazwami kolekcjonowanych przedmiotów, magnetofon, nagranie utworu "Marzenie" i piosenki "Moje hobby", podręczniki, karty pracy, bloki rysunkowe, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie gości i dzieci - zabawa wprowadzająca (zał. nr 1)
2. Sprawdzenie obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej.
Na dzisiejsze zajęcia mieliśmy przynieść swoje kolekcje i wyjaśnić znaczenie słów: kolekcjonerstwo, numizmatyk, filatelista.
4. Zorganizowanie klasowej wystawki kolekcji.
5. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat kolekcjonowanych przedmiotów. Oglądanie eksponatów.
6. Odczytanie nazw kolekcjonowanych przedmiotów i umieszczenie ich we właściwym miejscu na wystawie.
7. Zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence "Moje hobby"
8. Nauczyciel czyta tekst pt. "Podróże na niby" poprzedzając go pytaniami:
- Co zbierał bohater opowiadania?
- Jakie podróże odbywał?
Omówienie kolekcji bohatera.
9. Ćwiczenia dramowe: "Moja podróż na niby"
Zamknijcie oczy, posłuchajcie utworu pt. "Marzenie" i udajcie się w podróż, dokąd chcecie:
- Co zobaczycie oczami wyobraźni?
- Co wam się wydaje?
- Jak się czujecie?
10. Dbanie o utrzymanie porządku w swoich zbiorach. Umieszczanie nalepek z różnymi eksponatami w odpowiednich miejscach np.(znaczek, klaser).
11. Uzupełnianie zdań rzeczownikami w liczbie mnogiej.
12. Zabawa: "Co zbieram?" lub "Dotyk przedmiotu" (zał. nr 2).
13. Mnożenie i dzielenie liczb przez 6.
14. Rysowanie najciekawszego eksponatu z kolekcji swojej lub kolegi.
15. Omówienie i ocena prac.
16. Zadanie pracy domowej. Wykonaj ćw. 3 K. 36 i ćw. 8 i 9 K. M. 21
17. Podsumowanie dnia zajęć. Zabawa: ,,Krasnoludek” (zał. nr 3).
18. Ewaluacja zajęć.
- Jak czuję się po dzisiejszych zajęciach?
Dzieci rysują na kartce:
- Serduszko - Jestem zadowolony.
- Serduszko ze znakiem zapytania - Czegoś mi brakowało.
- Serduszko przekreślone - Nie jestem zadowolony.
19. Pożegnanie.
Załącznik nr 1
Zabawa "Witamy wszystkich, którzy..."
Dzieci stoją w kręgu na dywaniku. Witamy wszystkich, którzy:
- są przygotowani do zajęć,
- mają dzisiaj dobry humor,
- są smutni,
- przynieśli swoje kolekcje,
- lubią zbierać samochody,
- lubią czytać książki,
- zbierają lalki porcelanowe.
Wymienione osoby machają dłonią na powitanie i wołają "cześć"
Hasła powinny być związane z tematem lekcji.
Załącznik nr 2
Zabawa "Dotyk przedmiotu"
Dzieci stają w kręgu twarzami do środka koła. Nauczyciel rozdaje każdemu drobne przedmioty do wystawionych z tyłu rąk. Powinno być kilka rodzajów przedmiotów. Prosi, aby za pomocą dotyku rozpoznać trzymany przez siebie drobiazg. Wskazani uczniowie opisują posiadaną rzecz. Pozostali, jeżeli stwierdzą, że posiadają taki sam przedmiot dołączają do nich.
Co zbieram?
Jedna osoba opowiada o dowolnej kolekcji. Uczniowie zgadują, co to jest.
Załącznik nr 3
Zabawa "Krasnoludek" w kończenie zdań; podsumowanie dnia.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel trzyma w ręku "krasnoludka"którym jest maskotka klasowa, podaje go uczniowi siedzącemu obok niego mówiąc: Dzisiaj dowiedziałam się, że....... Zadaniem ucznia jest dokończyć zdanie i podać maskotkę swojemu sąsiadowi, który wymyśla nowe dokończenie. "Krasnoludka" dzieci podają dalej, aż wszystkie będą miały możliwość dokończenia rozpoczętego zdania. Obowiązuje zasada: niepowtarzania wcześniej usłyszanych rozwiązań, mówi tylko ta osoba, która trzyma w ręku "krasnoludka"