SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZYRODNICZYCH
W GRUPIE 6-LATKÓW
Prowadząca: Jolanta Wałach
Cele ogólne:
Dziecko:
- rozwija logiczne myślenie
- kształtuje umiejętność obserwowania
- współpracuje w grupie zadaniowej
Cele operacyjne (szczegółowe):
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- wypowiada się na określony temat
- zna znaczenie wody w życiu człowieka
- wie, że należy ją oszczędzać i nie zanieczyszczać
Metody:
-czynna - zadań
-słowna
-oglądowa
Formy:
- grupowa
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- zagadka
- kaseta z dźwiękami związanymi z wodą
- papierowe krople różnej wielkości
- obrazki w 4 kopertach
- duża miska i przedmioty (piórko, kubki, sztućce, papierowe kulki, gumowa zabawka, kamienie)
- kartki różnego koloru w 4 kopertach
- różne substancje: sól, proszek do prania, sok malinowy oraz 4 szklanki z wodą
- różnego kształtu naczynia
- emblematy z napisem: Tak i Nie dla każdej grupy zadaniowej (po 4)
- strzykawki, kubki, słomki, 4 miski z wodą
- wkraplacz
- płyta z muzyką relaksacyjną - szum wody w tle
- mapa
Przebieg zajęć:
(Dzieci siedzą w kręgu podzieleni na 4 grupy zadaniowe)
1. Zagadka:
Jest w morzu, jest w rzece, lub Służy do picia,
w jeziorze i w stawie. Służy do mycia.
Jest także w herbacie, Bez niej na Ziemi
w zupie albo w kawie. nie byłoby życia.
2. Wysłuchanie dźwięków związanych z odgłosami wody i odgadnięcie co to za dźwięki: spłukiwanie wody, kapiąca woda, nalewanie wody.
3. Praca grupowa - Układanie kropli wody od największej do najmniejszej i odczytanie rozwiązania: WODA TO SKARB.
· Próby odp. na pytanie: Dlaczego woda to skarb?
4. Doświadczenie I: Puszczanie na wodę przedmiotów o zróżnicowanej strukturze i porównywanie ciężaru przedmiotów płynących i tonących.
· Wnioski: toną w wodzie ciężkie przedmioty a pływają lekkie przedmioty
5. Praca w grupach - Wybieranie obrazków przedstawiających to co nie może żyć i przetrwać bez wody : człowiek, rośliny, zwierzęta.
6. Doświadczenie II: Badanie rozpuszczalności niektórych substancji w wodzie.
· Wnioski: Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem i przybiera barwę rozpuszczonej substancji oraz jej smak.
7. Praca w grupach - Jakim kolorem jest zaznaczona woda na mapie? - wybierają pośród kolorowych kartek odpowiedni kolor kartki - (odsłonięcie mapy Polski i wskazanie rzek, jezior i morza).
8. Drama: Do czego służy nam woda?
9. Doświadczenie III: Badanie kształtu wody poprzez przelewanie jej do różnych naczyń.
· Wnioski: Woda nie ma kształtu - przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.
10. Praca w grupach - Test wyboru (TAK, NIE) na temat szanowania, oszczędzania i niezanieczyszczania wody.
- wolno myć samochody w rzece
- wolno pływać, chlapać się w jeziorze
- wolno wyrzucać śmieci do zbiorników wodnych,
- wolno żeglować i nurkować w morzach i oceanach
- wolno prać pranie w stawie
- powinno się myć zęby przy odkręconym kranie
· Pokażemy jak bardzo się staramy aby wodę szanować i oszczędzać - szklanka napełniona wodą podawana jest z rąk do rąk tak aby nie wylać ani kropli.
11. Praca grupowa - Tworzenie własnych dźwięków w grupach (za pomocą miski z wodą i rąk - I grupa, strzykawek - II grupa, słomek - III grupa, kubków - IV grupa i zaprezentowanie ich na forum przez grupy.
12. Relaksacja: Dzieci zamykają oczy, a N. upuszcza kroplę wody na twarz dziecka. Ten kto poczuje dotyk kropli wody może otworzyć oczy.