SCENARIUSZ
1.Zajęcia: Kółko matematyczne dla klas V
2.Temat zajęć: Jak wybrać korzystniejszą ofertę bankową?
3.Metody, formy pracy:
Metoda eksperymentu Praca w grupach
4.Cele:
- dokonywać wyboru lokat i kredytów,
- posługiwać się słownictwem dotyczącym lokat, kont, kredytów,
- obliczać odsetki.
5.Pomoce, środki dydaktyczne:
- plansze i ulotki zgromadzone z banków: Spółdzielczego, Zachodniego i PKO S.A.
- przygotowane przez nauczyciela plansze i zadania,
- kalkulatory.
PRZEBIEG
I FAZA ZAANGAŻOWANIE
1.Czynności organizacyjne.
2.Krótka rozmowa na temat ofert bankowych.
3.Postawienie pytania „Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?”
II FAZA BADANIE
1.Rozmowa prowadząca do wyjaśnienia terminów: lokata, kredyt, konto, odsetki, oprocentowanie, kapitalizacja odsetek.
2.Podział na trzy grupy.
3.Rozdanie grupom ulotek z ofertami banków (każda grupa otrzymuje oferty innego banku) oraz zadań i plansz, na który grupy przedstawią wyniki swoich obliczeń.
III FAZA PRZEKSZTAŁCANIE
1.Praca w grupach
- wszystkie grupy rozwiązują te same zadania i przedstawiają otrzymane wyniki na planszach.
Zadanie 1.
.Paweł Majewski od dawna marzy o kupnie komputera. Jednak nie posiada wystarczających środków. Postanowił zrealizować swoje marzenie, więc udał się do banku po kredyt w wysokości 6000 zł. Określ wysokość kwoty do spłaty od zaciągniętego kredytu.
Zadanie 2.
Twoi rodzice wygrali na loterii 10000 zł. Postanowili 80% tej kwoty ulokować w banku na 2 lata. Określ saldo ich konta po upływie 2 lat. Sprawdź wszystkie możliwości.
(Podczas pracy poszczególnych grup nauczyciel kontroluje ich pracę, w razie potrzeby udziela wskazówek i rad lub zadaje pomocnicze pytania i zachęca do pokonywania trudności i wyciągania wniosków)
IV FAZA – PREZENTACJA
Liderzy poszczególnych grup przedstawiają wyniki przeprowadzonych badań.
V FAZA REFLEKSJA I EWALUACJA
1.Wyciągnięcie ogólnego wniosku, który z banków ma najkorzystniejszą ofertę.
2.Udzielenie odpowiedzi na pytanie postawione na początku zajęć „Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?”
Przybliżona odpowiedź na pytanie: „Z kalkulatorem w ręce, sprawdzić oferty”
3.Omówienie mocnych i słabych stron pracy grup oraz prezentacji.