SCENARIUSZ
1.Zajęcia: technologia informacyjna
2.Klasa: VI
3.Temat zajęć: Projektujemy logo szkoły.
4.Realizacja podstawy programowej:
Opracowanie za pomocą komputera prostych tekstów, rysunków i motywów.
5.Realizacja programu nauczania:
Praca w zespole, porozumiewanie się z innymi osobami podczas realizacji wspólnego projektu.
Tworzenie rysunków, operowanie: kształtem, barwą, skalą, przekształceniem obrazu, fragmentami obrazów z użyciem edytora grafiki.
6.Metody i formy pracy:
- rozmowa dydaktyczna,
- ćwiczenia praktyczne,
- pokaz,
- praca z całą klasą,
- praca w grupach.
7.Cele:
Tworzenie pracy graficznej na zadany temat z wykorzystaniem poznanych narzędzi i funkcji programu graficznego.
8.Pomoce, środki dydaktyczne:
- komputery – program graficzny Paint.
9.Inne informacje:
Jedna uczennica z orzeczeniem z PPP o lekkim stopniu upośledzenia umysłowego.
10.Tematyka hospitacji:
Wykorzystanie technologii informacyjnej w procesie edukacyjnym.
11.Sposób uwzględnienia tematyki hospitacji:
Wykonanie projektu na logo szkoły w edytorze graficznym Paint, z możliwością wykorzystania grafiki pozyskanej z Internetu lub z pamięci komputera.
Część wstępna
1.Czynności organizacyjne, sprawdzenie obecności.
2.Sprawdzenie zadania domowego (definicja logo).
3.Omówienie znaczenia „logo” jako znaku graficznego.
4.Podział uczniów na dwuosobowe zespoły.
Część właściwa
1.Przedstawienie zadania do wykonania:
- projekt logo szkoły w edytorze graficznym Paint, wykorzystanie w pracy elementów, będących grafiką zaczerpniętą z Sieci lub z pamięci komputera.
2.Praca uczniów:
Uczeń powinien uwzględnić:
temat pracy,
walory artystyczne i estetykę pracy,
sposób porozumiewania się w zespole podczas pracy,
możliwość wykorzystania gotowych elementów,
zapisanie pracy na dysku.
Część końcowa
1.Galeria prac – omówienie i ocena.
2.Porządkowanie stanowisk pracy.