SCENARIUSZ ZAJĘC DLA DZIECI 5-LETNICH - 1.X.2008 R.
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 13 W KRAKOWIE
PROWADZĄCA: MGR LIDIA BIŃCZYCKA
Temat kompleksowy: Jaki jestem
Temat dnia: Jestem dobrym kolegą
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia w grupie
- klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy
Przebieg:
Część I
1.Wiersz Cz.Janczarskiego "Jaś i zabawki" - dzieci potrafią słuchać ze zrozumieniem
2.Rozmowa na temat wiersza "Dlaczego chłopiec nie miał kolegów?" - dzieci potrafią ocenić postępowanie bohatera literackiego
3.Zagadki sytuacyjne "Dobrze czy źle" - dzieci znają normy zachowania się w grupie;wiedzą jak zachować się w sytuacjach konfliktowych;potrafią improwizować scenki teatralno-pantomimiczne
4.Zabawa słowna "Dobry kolega ........." - dzieci wiedzą co to znaczy być dobrym kolegą;potrafią to zwerbalizować
5.Zabawa ruchowa "Szukam przyjaciela" - dzieci reagują na ustalone sygnały;łączą się w pary
Część II
1.Zabawa "Tunel"- dzieci mają zaufanie do kolegów
2.Zabawa "Lustro" - dzieci wiernie naśladują czynności partnera
3.Zabawa ruchowo-matematyczna "Chodź do mnie"- dzieci określają lewą i prawą stronę;wytyczają kierunki od danego przedmiotu ( na prawo od..., na lewo od do )
4.Zabawa matematyczna "Sprzątamy zabawki" - dzieci potrafią:
* ułożyć zabawki według określonej cechy ( zabawki drewniane-plastikowe; małe-duże; miękkie-twarde; lalki-misie-samochody-klocki )
*przeliczyć elementy powstałych zbiorów
*porównać liczebność zbiorów
5.Zabawa muzyczno-ruchowa "2. tańczyć się zachciało" - dzieci tańczą i śpiewają
6.Ćwiczenie percepcji słuchowej oraz grafomotoryki -dzieci opisują obrazek;nazywają zabawki;dzielą wyrazy na sylaby;określają pierwszą i ostatnią głoskę;kolorują ilustrację