SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-4 LETNICH
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE „KRASNAL” Kraków, ul.Gwarna 2a
Prowadząca: mgr LIDIA BIŃCZYCKA
Data: 23.II.2009 r.
TEMAT KOMPLEKSOWY: W KRAINIE BAJEK
TEMAT DNIA: KŁOPOTY KRÓLOWEJ BAJEK
CEL OGÓLNY: Wzbogacanie przeżyć, wyobraźni, obcowania ze słowem mówionym.
- rozwijanie ekspresji twórczej dziecka jako uczestnika i widza spektaklu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia prowadzone w formie spektaklu teatralnego.
• Przybycie Królowej Bajek
„Czy to prawda, czy nie prawda
myślcie sobie jak tam chcecie,
a ja przecież, wam powiadam
kraina bajek jest na świecie!
Jest przepiękna, kolorowa
Dobrocią i miłością przepełniona,
W tej krainie zło przegrywa,
A dobrych bohaterów wciąż przybywa.”
• Królowa Bajek prosi dzieci o pomoc w uporządkowaniu świata bajek, bo wielu bohaterów ogłosiło strajk i chce innego życia. Tylko dzieci jako znawcy bajek mogą uratować Królową i jej krainę rozwiązując zagadki i wykonując bajkowe zadania.
• Rozmowa z dziećmi na temat ich ulubionych bohaterów > dzieci potrafią wskazać ulubionego bohatera i bajkę, z której pochodzi
BAJKOWE ZADANIA DO WYKONANIA PRZEZ DZIECI
1. „Królowa Śniegu” – efekt cieplarniany topi śniegi , Królowa Śniegu płacze bo nikt jej i zimy nie lubi.
> dzieci układają krótkie teksty o zaletach zimy
> rytmizują ułożone teksty
>ruchem naśladują zimowe zabawy
>tworzą śnieg z waty-potrafią dmuchać na kuleczki z waty utrzymując je jak najdłużej w powietrzu
2. „Kopciuszek” – dziewczynka zostawiła okropny bałagan, trzeba posprzątać
>dzieci segregują klocki według jednej cechy tj. wielkość, kolor, materiał z którego są zrobione
>dzieci prawidłowo rozróżniają i nazywają kolory
>dzieci przeliczają elementy powstałych zbiorów
3. „Śpiąca Królewna” – tylko dźwięki orkiestry mogą ją obudzić
>dzieci grają rytmicznie na instrumentach perkusyjnych wg.wskazań nauczyciela oraz marszowej muzyki
> dzieci grają cicho-głośno, wolno-szybko
4. „O rybaku i złotej rybce” – rybki pogubiły łuski
> dzieci odszukują ukryte sylwety rybek / łowią je tzn.wyciągają odpowiednie sznurki /
>dzieci naklejają łuski z kolorowych złożonych na pół kółek
5. „Królewna Śnieżka” – jak trafiła do domku krasnoludków ma problemy ze sprzątaniem
> dzieci tańczą z chusteczkami
> dzieci potrafią naśladować charakterystyczne ruchy osoby sprzątającej mieszkanie / mycie okien, ścieranie kurzu, szorowanie podłóg.../
6. Zgaduj-zgadula „Z jakiej to bajki?” – zagadki obrazkowe, literackie, pantomimiczne
> dzieci potrafią rozwiązać prawidłowo zagadki oraz dobrać odpowiednie ilustracje
• Królowa Bajek dziękuje dzieciom za pomoc – wizualizacja muzyczno-słowno-obrazowa Ogrodów Bajkowych / muzyka relaksacyjna-rzutnik z kolorowymi kwiatami/