X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5648
Przesłano:

Mikołajkowy czas wesołej zabawy

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z OKAZJI ,,MIKOŁAJEK’’

Temat: Mikołajkowy czas wesołej zabawy

Adresat: dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Czas trwania: 60 minut

Cele:
- Podtrzymywanie Tradycji Mikołajkowych,
- Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany ze Świętym Mikołajem,
- Rozwijanie czytelnictwa,
- Integracja podczas wspólnej zabawy,
-Kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
-Doskonalenie umiejętności wypowiadania się,
-Pobudzanie wyobraźni,
-Uczestnictwo w konkursach, zabawach.

Metody: aktywizujące: czynnościowa, zadaniowa;
percepcyjne: pokaz książek, obserwacja;
słowne: metoda żywego słowa, instrukcje, objaśnienia, wypowiedzi.

Formy: praca z całą grupa indywidualna.

Środki dydaktyczne :książki o świętach i Mikołaju, chusta animacyjna, muzyka CD : „dr Ząbek”, „Choreoterapia agresji” Joanny Zwolińskiej, Vivaldi „Cztery pory roku”, „Zima” muzyka relaksacyjna, odtwarzacz CD, na planszy tekst piosenki „Witaj Janie”, chusta animacyjna KLANZY, krzesła, kosze, chustki, pomoce do tworzenia opowiadania świątecznego dla dzieci, kule z białego papieru, gwizdek, książka L. Bzowska, R. Kownacka –„Uczymy się bawiąc”, szary papier, duża piłka, duże pudełko, stare gazety, kolorowa krepa, cukierki, pisaki, papier ksero.

Przebieg:

1. Przywitanie dzieci.

2. Zajęcia organizacyjno-porządkowe.

3. Działania wstępne –stoimy w kole do melodii Panie Janie śpiewamy wykonując poszczególne czynności:

Witaj...,witaj ...( tutaj podajemy kolejno imiona dzieci)-klaszczemy
w uda
Jak się masz, jak się masz-klaszczemy w swoje ręce
Wszyscy Cię lubimy, wszyscy cię lubimy,- klaszczemy w ręce sąsiadów
Bądź wśród nas, bądź wśród nas-wykonujemy zapraszający gest

4. Rozmowa wprowadzająca w temat spotkania.

5. Pogadanka -zapoznanie przybyłych z historią świętego Mikołaja i tradycją mikołajkowych prezentów.

- Co wiemy o Św. Mikołaju: był biskupem Miry, znajdującej się na terenie dzisiejszej Turcji. Tam też się urodził w 3 wieku naszej ery. Był znany ze swojego miłosiernego podejścia do ludzi i z ogromnej pobożności. Nikomu nie żałował dobrych uczynków, ale także swoich dóbr materialnych, które otrzymał w spadku po rodzicach. Historia ukazuje go jako człowieka przepełnionego dobrocią i współczuciem dla biednych, chorych i potrzebujących. Nie bez znaczenia jest też data najczęściej obchodzonego dnia św. Mikołaja, czyli dzień 6 grudnia. W tym dniu ponoć św. Mikołaj zmarł.

- Z czym nam się kojarzy Św. Mikołaj: staruszek, broda, prezenty, choinka, renifery, ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, listy, komin, rózga, śniegiem, renifery, sanie.

-Omówienie wyglądu Mikołaja: ubiór z czerwonego materiału wykończonego białym futerkiem, włosy, broda, wąsy długie i mają srebrny kolor, czapka czerwona wykończona białym futerkiem z białym pompon itp.

-Św. Mikołaj w tradycji innych narodowości: nie wszędzie ma swoje święto w dzień 6 grudnia, w niektórych krajach ma swoje odpowiedniki: w Rosji dzieci oczekują wizyty Dziadka Mroza. Przychodzi on wraz z nadejściem Nowego Roku i w odróżnieniu od znanego nam obrazu Mikołaja, przechadza się on w długim płaszczu koloru srebra, błękitu lub czerwieni, na głowie ma futrzaną czapkę. Co ciekawe prezenty pomaga mu rozdawać dzieciom jego wnuczka Śnieżynka, a on sam ma żonę, określaną mianem Starucha Zima. We Włoszech odpowiednikiem Mikołaja jest Befana. To postać kobiety, a dokładnie wiedźmy, która odziana w stare, poszarpane ubrania, lata na miotle i wchodząc do domów przez kominy zostawia dzieciom prezenty.

6. Taniec integracyjny- zaproszenie dzieci do tańca integracyjnego KLANZY „Koziołeczek” wg J. Zwolińskiej Choreoterapia agresji.

7. Zabawa ruchowa przy muzyce –„Śniegowa zabawa”. W rytm muzyki dzieci mają za zadanie pokazać łapkami jak pada śnieg, otrzepują się ze śniegu, lepią kule śnieżne i rzucają się śnieżkami, lepią bałwana.

8. Zabawa ruchowa- „Pociąg z krzeseł do Krainy Mikołaja”. Ustawiamy dwa rzędy krzeseł zwróconymi do siebie oparciami, dzieci w rytm muzyki spacerują wokół krzeseł na hasło prowadzącego odjeżdżamy, dzieci zajmują miejsca osoba, która nie zdąży zabiera krzesło i odchodzi.

9. Wyścig po kule śnieżne- dzieci stoją w dwóch rzędach, zadaniem ich jest pobiegnięcie po kule wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza wykona zadanie.

10. „Łap piłkę i przekaż słowo”- zabawa na koncentrację, uwagę
i pamięć-tematyka słów związana z zimą i świętami. Każdy z następnych uczestników musi zapamiętać słowo wypowiedziane przez swoich kolegów i koleżanki. Najtrudniej mają osoby na końcu grupy, muszą bowiem zapamiętać wypowiedzi wszystkich dzieci, które były przed nimi, np.: Mikołaj-prezenty- zima- mróz- śnieg- bałwan itp. Dla ułatwienia przeprowadzenia zabawy można podzielić dzieci na dwie mniejsze grupy.

11. Taniec z chustkami- dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie trzymając chustki. W rytm muzyki rzucają do siebie chustkami, parze której upadnie chustka odpada.

12. „Łańcuch skojarzeń”- uczestnicy siedzą w kręgu i mają za zadanie wypowiedzieć dowolne słowo związane z zimą, zadaniem kolejnych osób jest dobrać pasujące słowo np.: łyżwy- lód- jezioro-wakacje- zabawy- sanki- zjazd- narty- zabawa- śnieżki- lody- kra-roztopy- mróz- śnieg- odwilż- woda- szron- śnieżynki- puch- biały-śnieg itp.

13. Opowiadanie o zimie, Mikołaju, i świętach tworzone na podstawie wylosowanych haseł. Uczestnicy zabawy siedzą kole na środku prowadzący wykłada kartki ze słowami potrzebnymi do tworzenia opowiadania. Zaczyna prowadzący od zdania Dawno, dawno temu, miała miejsce ta historia...Zadaniem dzieci jest dopowiedzenie jednego zdania do wylosowanego słowa np. śnieg -Była zima i padał śnieg itd. Hasła są w załączniku.

14. Zabawa z chustą animacyjną w „Prezenty dla Mikołaja”- każdy kolor odpowiada nazwie prezentu. Zadaniem dzieci jest wymyślić nazwy prezentów i na hasło prowadzącego wywołującego dany prezent przebiegać pod chustą. Na hasło Mikołaj wszyscy przebiegają.

15. Podsumowanie spotkania i ewaluacja „Śnieżne drzewko”- pozostawienie swojego śladu w bibliotece. Na arkuszu szarego papieru, z narysowanym drzewem. Dzieci otrzymują płatki śniegu wycięte z białego papieru i piszą swoje imię, następnie przyklejają do drzewka, im wyżej tym bardziej zabawa się podobała.

16. „Prezent od Mikołaja” pożegnanie dzieci prezentem od Mikołaja- wszyscy siedzą w kole na środku którego kładziemy pięknie zapakowane w wiele warstw papieru i gazet duże pudełko z cukierkami w środku przewiązane kolorową kokardą z krepy. Zadaniem dzieci jest odpakować prezent. Robią to w takt muzyki, gdy muzyka milknie przekazują prezent następnej osobie. Na koniec wszyscy częstują się cukierkami.


Oprac. st.kustosz MBP w Gdyni Renata Rzepecka-Stenka

ZAŁĄCZNIK
Hasła do tworzenia opowiadania o Mikołaju

ŚNIEG
ZIMA
SANIE
LÓD
MIKOŁAJ
CHŁOPCZYK
DZIEWCZYNKA
RODZICE
CHOINKA
ZIMNO
CIEPŁO
OGIEŃ
ZMARZNIĘTY
PREZENT
WOREK
LIST
ANIOŁ
ZAMEK
ŚNIEŻNA KRAINA
KRÓLOWA
WIECZNEGO ŚNIEGU
ZŁY CZARODZIEJ
MAGICZNY KRYSZTAŁ
SOPLE LODU
LODOWATY WIATR
CIEPŁE UBRANIE
FABRYKA PREZENTÓW
NIEPOKÓJ
STRACH
PIECZĘĆ
ŚWIECZKI
BOMBKI
PYSZE JEDZENIE
BRODA MIKOŁAJA
RENIFERY
ZAPRZĘG
RĘKAWICZKI
KRYSZTAŁOWY KLUCZ
ZORZA POLARNA
BUCIKI
SMUTNA
PŁACZ
RENIFER
”KLAKSON”
ELFY
DIAMENTOWA KOMNATA
ŚNIEŻYCA
BAŁWAN
ISKIERKA
RADOŚĆ
MIŁOŚĆ
SZCZĘŚCIE
UŚMIECH
ŁYŻWY
LODOWISKO
MUZYKA
KWIAT RÓŻY
BABCIA
KRYSZTAŁOWY DZWONECZEK
KSIĘGA ZAKLĘĆ
KOTEK PUSZEK
MAKOWIEC
RĘKAWICZKI
PIERŚCIEŃ
MIECZ
ŁAŃCUCH
JADALNIA
CIEPŁE OKRYCIE
PERGAMIN
GĘSIE PIÓRO
ATRAMENT
GWIAZDKA
KOLENDA
ZGODA
ZAMIEĆ
KSIĘŻYC
PIES „Gucio”
SZRON
SOSNA
SZALIK

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.