Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 3,4,5 – letnich
w dniu 16.X.2008 r.
Temat: Opowiadanie H. Behlerowej ,,Kolczatek” – zapoznanie dzieci ze zwyczajami niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy.
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania,
- zapoznanie ze zwyczajami jesiennymi niektórych zwierząt,
- rozwijanie logicznego myślenia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi uważnie słuchać opowiadania,
- wie, jak przygotowują się do zimy niektóre zwierzęta( jeż, wiewiórka, niedźwiedź),
- potrafi rozwiązać zagadkę
Metody:
- czynna, słowna, oglądowa.
Formy:
- indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- Kolorowe ilustracje do opowiadania, magnetofon, kaseta z nagranym opowiadaniem Kolczatka, treść wiersza i zagadki, muzyka do zabawy ruchowej, kartki papieru dla każdego dziecka, książki Czterolatek i Trzylatek, kredki, kartki z narysowanym jeżem dla dzieci 5 – letnich.
Przebieg zajęcia
Powitanie, zachęcenie dzieci do udziału w zajęciu.
Dzieci siedzą na dywanie, słuchają zagadki. Nauczyciel prosi, aby odgadły zagadkę – wówczas będą wiedziały o czym lub o kim będzie mowa na zajęciu.
,,Jestem zwierzątko nieduże, mam ostre kolce na skórze”
2.Słuchanie opowiadania ,,Kolczatek” nagranego na kasetę magnetofonową.
3.Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania:
- czego szukał jeż?
- jak miał na imię?
- czy znalazł mieszkanie pod chochołem, kamieniem lub pod wierzbą?
- co robi jeż zimą?
4. Zabawa ruchowa z zastosowaniem kartek papieru ,,Jeżyki”
Wiersz – Tupie jeżyk tup, tup, tup.
Je jabłuszko chrup, chrup, chrup.
Drzwiami cicho trzasnął,
po obiadku zasnął.
Opis zabawy:
Przed rozpoczęciem zabawy dzieci otrzymują kartkę papieru i podczas słuchania wierszyka wykonują następujące czynności:
- Na słowa: tup, tup, tup – dzieci uderzają trzy razy kartką papieru o podłogę,
- Na słowa: chrup, ... - dzieci starają się tak gnieść kartkę, aby wydawała odgłos podobny do chrupania.
- Na słowa: drzwiami... - dzieci uderzają cichutko zwiniętą kartką papieru o podłogę,
- Na słowa po obiadku.. – dzieci prostują zmiętą kartkę, kładą ją na podłogę i przykładają do niej buzię (śpią).
Teraz przy muzyce spacerują między kartkami a na przerwę zasypiaja w swoim legowisku (na kartce).
5. Rozmowa na podstawie ilustracji W jaki sposób przygotowuje się do zimy niedźwiedź, wiewiórka, sarna?
6. Praca indywidualna przy stolikach (dla chętnych dzieci):
Dzieci 3 – letnie – łączenie małych jeżyków z dużymi i kolorowanie ich.
Dzieci 4 – letnie - łączenie z jeżykiem tych obrazków ,o których była mowa w opowiadaniu.
Dzieci 5 –letnie – ćwiczenia graficzne, łączenie kropek i kolorowanie powstałego obrazka jeżyka.