X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5558
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Co potrafię o sobie powiedzieć? Autocharakterystyka. Scenariusz lekcji dla klasy II gimnazjum

Monika Warzywoda - Rock
Przedmiot: język polski
Klasa II gimnazjum

TEMAT: Co potrafię o sobie powiedzieć? Autocharakterystyka.

Motto: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.” (W. Szymborska)

CELE LEKCJI:
1.) uczeń potrafi:
• wyjaśnić pojęcie autocharakterystyka,
• zredagować charakterystykę kolegi/koleżanki z ławki,
• zredagować autocharakterystykę,
• wytłumaczyć motto lekcji,
2.) uczeń zna:
• elementy charakterystyki bohatera,
• pojęcia: ocena subiektywna, ocena obiektywna,
3.) uczeń rozumie:
• motto lekcji,
• trudności wynikające z pisania autocharakterystyki.

METODA PRACY: metoda zajęć praktycznych.

FORMA LEKCJI: praca z całą klasą, praca indywidualna.

MATERIAŁY: psychotest – Jaka jestem? Jaki jestem?

TOK LEKCJI: (45 min.)
1.) Czynności organizacyjne:(3 minut)
• Powitanie uczniów.
• Sprawdzenie listy obecności.
2.) Zapisanie na tablicy tematu lekcji i motta.(2 minuty)
• Zapoznanie uczniów z zadaniami, jakie będziemy na lekcji wykonywać.
• Wyjaśnienie przez uczniów znaczenia motta lekcji.
• Wyjaśnienie pojęcia autocharakterystyka.
3.) Opracowanie materiału: (37 min.)
• Przeprowadzenie psychotestu – załącznik nr I
• Zapisanie schematu charakterystyki na tablicy.
• Podział klasy na dwie grupy (rzędami) – praca indywidualna.

Polecenia dla grup:
Gr. I – Napisz autocharakterystykę.
Gr. II – Napisanie charakterystyki kolegi/koleżanki z ławki.
Obie grupy piszą pracę na podstawie schematu zapisanego na tablicy.
• Prezentacja kolejno autocharakterystyki i charakterystyki pary uczniów.
Porównanie odczytanych prac. Jeśli pojawiają się rozbieżności - próba odpowiedzi na pytanie:
Co wpłynęło na pojawienie się różnic w przedstawieniu postaci?
• Wyjaśnienie pojęć:
Ocena obiektywna
Ocena subiektywna
4.) Ocena pracy klasy. (1 min.)
5.) Zadanie pracy domowej: (2 min.)
Grupa I pisze charakterystykę sąsiada z ławki.
Grupa II pisze autocharakterystykę.
6.) Pożegnanie kasy

ZAŁĄCZNIK nr 1

PSYCHOTEST – Jaka jestem? Jaki jestem?

1. W czasie lekcji języka polskiego uczeń zapytany został o imię Słowackiego, pomyłkowo podał własne, np. Karol.

a. Wybuchasz śmiechem.
b. Nie reagujesz.
c. Współczujesz mu z powodu roztargnienia.

2. Podpowiadasz koleżance (koledze) z historii, ale ona nie słyszy, więc mówisz głośniej. Usłyszał to nauczyciel i ostro zwrócił Ci uwagę.

a. Mówisz przepraszam.
b. Odpowiadasz – przecież to nie ja podpowiadam.
c. Nie odzywasz się – udajesz, że nic się nie stało.

3. Wychowawca zaproponował uporządkowanie pracowni.

a. Zgłaszasz, że nie masz czasu.
b. Chętnie pomagasz.
c. Mówisz, że powinni zająć się tym dyżurni.

4. Masz grypę i nie możesz iść do szkoły.

a. Trochę się z tego cieszysz.
b. Masz zmartwienie.
c. Jest Ci to obojętne, przejmujesz się tylko swoim zdrowiem.

5. Nie odrobiłeś (odrobiłaś) zadania z matematyki.

a. Ściągasz od kolegi w czasie przerwy.
b. Zgłaszasz nauczycielowi na początku lekcji.
c. Siedzisz cicho, myślisz, że może Cię nie zapyta.

6. Twoja klasa źle się zachowała w czasie przerwy. Wychowawczyni zwróciła Wam uwagę.

a. Przepraszasz wychowawcę w imieniu klasy i przyrzekasz poprawę.
b. Nie zabierasz głosu, ale jest Ci przykro z tego powodu.
c. Zrzucasz winę na innych uczniów, nie z Twojej klasy.

7. Masz do wyboru:

a. Obejrzeć mecz piłkarski.
b. Wziąć udział w zajęciach kółka przedmiotowego.
c. Pójść na dyskotekę.

Wyniki psychozabawy

pytanie odpowiedzi
a b c
1 1 3 5
2 5 1 3
3 1 5 3
4 1 3 5
5 3 5 1
6 5 3 1
7 1 5 3

Podlicz uzyskaną przez siebie liczbę punktów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.