X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5547
Przesłano:
Dział: Logopedia

Deszczowo - jesienne zabawy z mową - konspekt zajęć logopedycznych

Przedszkole
---------------------

(zajęcia otwarte dla rodziców)

Rodzaj zajęcia: logopedyczne – mała grupa (udział dzieci i rodziców)

Cel główny: korygowanie trudnych głosek szeregu szumiącego
Cele operacyjne:
- gimnastyka języka
- utrwalenie właściwego toru oddechowego
- rozwijanie słuchu mownego
- rozwijanie percepcji słuchowej
- rozwijanie słownika

Forma: grupowa
Metody: czynnościowa, oglądowa, słowna, ćw. artykulacyjne, oddechowe, słuchowe, fonacyjne, relaks,

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie przez terapeutę dzieci i ich rodziców. „Iskierka” – wspólne powitanie zabawą integracyjną.

2. „Gimnastyka narządów mowy” – terapeuta demonstruje i prosi rodziców i dzieci o wspólne włączenie się do ćwiczeń.
•kropelki deszczu – malowanie kropelek deszczu czubkiem języka na podniebieniu górnym przy otwartych ustach.
•burza – dmuchanie o różnym natężeniu przez słomkę do wody w kubku.
•wiatr – naśladowanie : wietrzyku, wiatru i wichru poprzez wypowiadanie gł. „sz” o różnym natężeniu .

3. Praca z tekstem wierszyka T. Śliwiaka – „Idzie Jesień”. Terapeuta czyta tekst utworu, a następnie rozmawia z dziećmi n.t. wiersza:
•kto idzie pod parasolem ? (jesień)
•jaki kolor parasola miała ? (złocisty)
•którędy szła jesień ? (szła łąką, polem)
•którędy mogła jeszcze iść ? (lasem, parkiem)
•co dzieje się , kiedy jesień zamknie parasol ? (świeci słońce)
•co dzieje się, kiedy jesień otworzy parasol ? (pada deszcz)

I. Przyporządkowanie obrazków do ilustracji jesieni (słońce, deszcz, parasol, las)

II. Przyporządkowanie odpowiednich opisów jesieni (kolorowa, deszczowa, wietrzna, mokra, smutna)

4. „Jesienna skrzynia słów” – terapeuta prosi dzieci aby wylosowały ze skrzyni słowo z trudnymi głoskami języka polskiego (deszcz, mżawka, wicher, burza, szyszka, grzmot, kasztan, żołądź ). Rodzice odczytują wyrazy i próbują z nimi ułożyć proste dwu-, trzyczłonowe zdania, które powtarzają dzieci.

5. „Jeżyk”, n.p. „Rysowane wierszyki” E. Skorek – relaks i rozluźnienie mięśni. Terapeuta czyta tekst wierszyka , a zadaniem rodziców i dzieci jest uważne słuchanie i rysowanie nawzajem palcem na plecach tego co czyta prowadzący. Zabawę można powtórzyć, ale tym razem rysujemy na kartce papieru położonej na plecach i za pomocą ołówka.

Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólny udział w zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.