SCENARIUSZ SOTKANIA INTEGRACYJNEGO
(pięciolatków z Przedszkoli nr.1 i 3 w Sycowie)
Cele: dziecko
- zna tradycje Walentynkowe
- zna postać św. Walentego jako uosobienie dobra
- rozpoznaje swoje uczucia i dostrzega je u innych
- buduje atmosferę przyjaźni, potrafi współpracować z rówieśnikami
- komunikuje się w grupie za pomocą słów, mimiki i gestów
- ozdabia balonik symbolami walentynkowymi.
Materiały:
Ciekawostki o Dniu św.Walentego, obrazki i kartki walentynkowe (rozsypanki), baloniki, pisaki, serduszka z papieru samoprzylepnego (w czterech kolorach), kolorowe sznureczki.
Metody pracy: analityczno-percepcyjna, problemowo- twórcza
Przebieg:
1.Powitanie: Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”. Na przerwę w muzyce dzieci witają się ze sobą słowami: lubię Cię, miło mi Ciebie poznać, ładnie dzisiaj wygladasz itp.
2.Zapoznanie z historią i tradycjami obchodzenia Dnia św Walentego.
- Dzisiejszy dzień to dzień zakochanych. A czy wiecie dlaczego nazywamy go Walentynkami?
a) Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych, Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciół i podpisał go: „od Twojego Walentego".
b) Jest także legenda, która głosi, że właśnie tego dnia ptaki dobierają się w pary, aby załozyć rodzinę.
c)W naszych czasach obchodzimy Walentynki wysyłając anonimowe kartki lub wręczając drobne upominki tym, których kochamy.
3.Układanie obrazków-rozsypanek o tematyce walentynkowej (podział na zespoły w/gkoloru serduszek).
4. Zabawa „Balonik”
– dzieci stoją w kole. Przy muzyce podają sobie balonik, reagując ruchem na komentarz prowadzącej (balonik jest bardzo ciężki, jest gorący, parzy, ładnie pachnie, itp.)
4 . Ozdabianie baloników symbolami walentynkowymi, za pomocą markerów, serduszek z papieru samoprzylepnego, kolorowymi sznurkami, wstążeczkami itp.
5. Zabawa przy piosence: „Kocham Cię tak”
Kocham Cię tak!
- Jak?
Jak ptaka ptak.
- Tak?
I kochać będę Ciebie wciąż.
- Ooooo.
A jeśli ty...
- Co?
Nie kochasz mnie...
- To?...
- Zapomnij o mnie, proszę cię!
- O nie!!!