Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5 --letnich .
Temat : Rozwijanie twórczej aktywności dzieci, w sytuacjach edukacyjnych stwarzających okazję do poznania rzeczywistości społeczno --kulturowej . "Poznajemy pracę listonosza" - zapoznanie dzieci ze sposobem prawidłowego adresowania listu , utrwalenie znajomości własnego adresu.
Podstawa programowa :
I—13—wykorzystywanie i tworzenie okazji do poznania rzeczywistości społeczno— kulturowej poprzez poznawanie zasad organizacji życia
społecznego
II –10 –-wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności
Cel ogólny: Stwarzanie sytuacji do utrwalenia przez dzieci wiadomości o pracy listonosza , prawidłowe adresowanie listu ,znajomość własnego adresu , kształcenie spostrzegawczości i uwagi , utrwalenie figur geometrycznych .
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- rozwiązać zagadkę
- nawiązać kontakt z kolegami i osobami dorosłymi
- ułożyć obrazek – „znaczek”
- swobodnie wypowiedzieć się na określony temat
- przedstawić się , podać swój adres
- rozpoznać i nazwać figury geometryczne
- rozpoznać i nazwać niektóre litery [cale wyrazy ]
- wziąć czynny udział w zabawach muzycznych i ruchowych
- wykonać prace --wg poleceń
- rozwijać narząd mowy -- ćwicząc oddychanie
- wypowiedzieć się , jak należy zaadresować list
Metody : słowna – wiersz , czynna – zadań stawianych dziecku.
Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
zagadka, płyta CD z nagranymi utworami muzycznymi, kredki, kartony, karty pracy ,koperty z zadaniami , sylwety znaczków , rurki, figury geometryczne, sylwety do teatrzyku, scenka, rekwizyty do kącika "poczta"
utw. "Dwa listy" W.Chotomskiej
Przebieg:
1. Zagadka – „Roznosi przekazy, listy, telegramy,
Wszyscy go lubimy i chętnie witamy”. (listonosz)
2. Teatrzyk ,,DWA LISTY‘’ wg W. Chotomskiej
3. Rozmowa -- na temat treści teatrzyku
dlaczego listonosz nie doręczył prawidłowo listów ?
jak prawidłowo zaadresować list?
- pokaz prawidłowo zaadresowanej koperty [ list do MIKOŁAJA -duża koperta ]
- wyjaśnienie pojęcia ,,adres‘’
4 .Zabawa dydaktyczna ,,UMIEM SIĘ PRZEDSTAWIĆ I ZNAM SWÓJ ADRES‘’
- bieg przy dźwiękach tamburyna ,wskazane przez pacynkę dziecko
podaje swoje imię, nazwisko, adres
5. Zabawa przy piosence ,,CHODZI LISTONOSZ TU I TAM‘’
ilustracja ruchowa piosenki
6. Zabawa ,,LISTY Z NIESPODZIANKĄ‘’—listonosz wyznacza zadania :
szukamy kopert z pierwszą literą w imieniu [nazywamy, rozpoznajemy litery]
,,układamy znaczek‘’—odkrywamy zawartość koperty – rozpoznajemy figurę geometryczną i układamy ją na danym znaczku
,,wędrówka listu‘’—wrzucamy list do skrzynki
7. Praca przy stolikach -karty pracy :
ćw. oddechowe -układamy za pomocą rurek kompozycje z figur geometrycznych na znaczku,
gotowe kompozycje przyklejamy klejem
8. Podziękowanie dzieciom za wspólna zabawę .