X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5512
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zobacz jakie niespodzianki przygotowała Pani Wiosna. Spróbuj je rozwiązać. Scenariusz zajęcia otwartego w grupie V

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców zorganizowanego w dniu 10. 05. 2009 rok w grupie V

Cele: -wymienia nazwy pór roku
-tworzy wyrazy z rozsypanki sylabowej
-potrafi dobierać charakterystyczne określenia do danej pory roku
-słucha uważnie kierowanych poleceń i wypowiedzi kolegów
-odczytuje prosty tekst ze zrozumieniem
-śpiewa piosenki o tematyce wiosennej
-wykonuje działania matematyczne

Środki dydaktyczne: napisy pór roku, wyrazy, określenia do pór roku, list do Pani wiosny, zadania od pani wiosny, , kosz z kwiatami, kwiaty dla 3 zespołów z sylabami, nagrania piosenek o wiośnie, działania matematyczne na kartonikach, cyfry na dużych kartkach, zagadki, obrazki do zagadek, piłka

Przebieg:
N.dzisiaj mamy dużo gości, są nimi wasi kochani rodzice. Chciałabym abyśmy przywitali naszych gości piosenką „Wiosna w błękitnej sukience”, a na pewno wszystkim zrobi się wesoło i dalszy ciąg dnia upłynie nam w dobrym humorze.
N. Ja z wielką przyjemnością wysłuchałam piosenki. A ciekawa jestem czy wy chcielibyście posłuchać jaka to przygoda spotkała mnie wczoraj?

Opowiadanie

Wczoraj jechałam do pracy autobusem i spotkałam niezwykłą panią. Usiadła obok mnie, od razu poczułam prześliczny zapach kwiatów, śpiew ptaków. Ubrana była w pelerynę o przecudnych barwach. Można było na niej znaleźć kwiaty: krokusy, sasanki, pierwiosnki, przylaszczki, zawilce. Włosy zaś miała zielone jak wiosenna trawa. Na ramieniu siedział jej skowronek, a z kieszeni wyglądała żabka Rechota. Pani ta wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród pasażerów. Wszyscy się za nią oglądali. Tajemnicza pani zaczęła ze mną rozmowę. Spytała mnie dokąd jadę.
-Odpowiedziałam, że jadę do was
-Spytała mnie , czy te pani dzieci wiedzą jaka jest teraz pora roku i czy znają jej zwiastuny
-Domyśliłam się, że jest to Pani wiosna i miałam rację
-Odpowiedziałam, że tak, że znacie pory roku, wiosnę oczywiście też i znacie jej zwiastuny
-Ucieszyła się bardzo, ale też na chwilę zamyśliła się
-Zaniepokoiłam się trochę i spytałam ją
-Proszę pani, czy pani się dobrze czuje?
-ależ tak, proszę pani-odpowiedziała mi
Zamyśliłam się , bo bardzo dużo chodzę po świecie, budzę kwiaty do życia, rozwijam listki na drzewach, budzę zwierzęta z zimowego snu , ale nigdy nie byłam w przedszkolu. A chciałabym zobaczyć jak dzieci spędzają dzień w przedszkolu?
-Czy pani mogłaby mnie zaprosić?
-Ależ oczywiście , nawet jutro pani może do nas przyjść, bo jutro przychodzą też do naszego przedszkola rodzice i będzie mi bardzo miło, jeśli pani, Pani Wiosno przyjmie moje zaproszenie
-Ucieszyła się bardzo, a mi też było miło, że mogłam komuś sprawić radość.

-Puka ktoś do drzwi, przynosi kopertę, w środku jest list
N. otwiera i czyta
Kochane dzieci!

To ja wiosna. Pewnie czekacie na mnie, bo miałam dzisiaj przyjść do was pobawić się z wami. Piszę do was, bo chciałam Wam powiedzieć, że niestety nie mogę dzisiaj gościć w waszej grupie, ponieważ jestem chora i mogłabym was zarazić, a tego bym nie chciała.

P.S. Przekazuję wam wiosenny koszyk z różnymi zadaniami , zapewne rozwiążecie je bez problemu. Bawcie się dobrze, bądźcie grzeczne, ściskam was mocno.

Wiosna

N. Trudno zaczniemy zabawę bez wiosny, może odwiedzi nas innym razem. Tylko ciekawa jestem jakie to niespodzianki wam przygotowała. Wy też pewnie jesteście ciekawe.

Zabawa ruchowa

Dziecko losuje I zadanie z koszyczka

I zadanie –Rozwiąż zagadkę a odpowiedź znajdź wśród zbioru obrazków rozsypanych na dywanie

Rozwiązywanie zagadek umysłowych
 odgadywanie rozwiązania i szukanie odpowiedzi wśród zbioru obrazków rozsypanych na dywanie
 wieszanie rozwiązania na tablicy

Przybył z ciepłych krajów Dodaj dwie litery do wyrazu „Brat”
w czerwonych bucikach
gdy go ujrzy żabka
pod wodę umyka (bocian)

Gdy się chowa za chmury
świat się staje ponury
a weselej na świecie
kiedy śmieje się z góry (słońce)

Jest cała zielona
i kumka od rana
ucieka do wody
gdy widzi bociana (żaba)

Dodaj dwie litery do wyrazu „brat”
Zaraz kolorowy zakwitnie ci kwiat ( bratki)

Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą,
Te kotki szare, co na drzewie siedzą ( bazie)

W kropki ma spódnicę chętnie zjada mszyce ( biedronka)
Powiem po prostu, nie zawile
Skromny lecz piękny jest .........( zawilec)

Gniazdko z błota lepi pod dachu okapem
Przylatuje z wiosną aby uciec latem (Jaskółka)

Zwykle żółte, białe albo fioletowe,
Wychodzą spod ziemi te kwiatki wiosenne (krokusy)

II zadanie - Zabawa w słowa
Pani rzuca Ci piłkę i mówi część słowa, a ty jej powiedz jaka jest druga połowa
ża – ba chmu – ra wio – sna bra-tki
bo – cian drze – wo o – sa żon-kile
łą – ka ba – zie kro – kus słoń-ce
za – jąc pta – ki tra – wa mo-tyl

III-zadanie -Wymieńcie pory roku, odnajdźcie napisy do nich, a następnie przyporządkujcie obrazki, wyrazy, określenia do poszczególnych pór roku .

Wiosna –przylot ptaków, krokusy, bocian, przebiśniegi
Lato- wakacje, namiot, słońce, łódka, kąpiel w jeziorze, plaża
Jesień-opadają liście, kasztany, grzyby, odlot ptaków
Zima-bałwan, Boże Narodzenie, mroźno, śnieg, biało, sanki

IV zadanie –A teraz pobawicie się przy piosence, ale nie tylko. Wasza pani ma dla was do rozdania działania matematyczne, a w sali w różnych miejscach rozwieszone są cyfry. Waszym zadaniem jest obliczyć wasze działanie i na przerwę w muzyce ustawić się przy odpowiedniej cyfrze. Czy zrozumieliście? Zabawę powtarzamy 2 razy , nauczycielka zmienia dzieciom działania.

V zadanie- Wiosenny wiatr do sali wpadł . Dmuchnął parę razy i rozsypał na kwiatach wyrazy. A wy dzieci musicie je ułożyc. Powodzenia. (4 duże kwiaty-praca w zespołach)

VI zadanie- Zostało nam jeszcze jedno zadanie VI
Teraz musicie przeczytać zdania, które leżą na stolikach i zilustrować je. Myślę, że z tym zadaniem sobie również poradzicie? -minutnik

Zakończenie:
Nasza zabawa dobiega już końca, widzę że jeszcze coś jest w koszyku, czyżbyśmy jeszcze nie zrobili jakiegoś zadania, nie to jest chyba list.

Drogie dzieci. Pozdrawiam was serdecznie.

Nie martwcie się ,że nie mogłam Was odwiedzić osobiście. Mam nadzieję iż zadania, które dla was przygotowałam sprawiły wam dużo radości. Myślę, że nie miałyście z nimi większych kłopotów. Spotykacie mnie codziennie w zielonej trawie, kwiatach, drzewach, wietrze, deszczu i słońcu. Będę z wami aż do lata. Życzę wam dużo uśmiechu . Uczcie się pilnie i wyrośnijcie na mądrych i dobrych ludzi.
Wiosna

Tak pani wiosna ma rację , że wyśmienicie sobie poradziłyście ze wszystkimi zadaniami i zasłużyłyście na nagrodę, którą jest „Dyplom mądrej główki”

N wręcza dyplom ściskając rękę każdemu dziecku
A teraz pożegnamy się z rodzicami piosenką „Zielona trawa”

przylot ptaków
krokusy
bocian
przebiśniegi
wakacje
namiot
słońce
łódka
kąpiel w jeziorze
plaża
opadają liście
kasztany
grzyby
odlot ptaków
bałwan
Boże Narodzenie
mroźno
śnieg
biało
sanki

To ja wiosna. Pewnie czekacie na mnie, bo miałam dzisiaj przyjść do was pobawić się z wami. Piszę do was, bo chciałam Wam powiedzieć, że niestety nie mogę dzisiaj gościć w waszej grupie, ponieważ jestem chora i mogłabym was zarazić, a tego bym nie chciała.

P.S. Przekazuję wam wiosenny koszyk z różnymi zadaniami , zapewne rozwiążecie je bez problemu. Bawcie się dobrze, bądźcie grzeczne, ściskam was mocno.

Wiosna

Pozdrawiam was serdecznie. Nie martwcie się ,że nie mogłam Was odwiedzić osobiście. Mam nadzieję iż zadania, które dla was przygotowałam sprawiły wam dużo radości. Myślę, że nie miałyście z nimi większych kłopotów. Spotykacie mnie codziennie w zielonej trawie, kwiatach, drzewach, wietrze, deszczu i słońcu. Będę z wami aż do lata. Życzę wam dużo uśmiechu . Uczcie się pilnie i wyrośnijcie na mądrych i dobrych ludzi.

Wiosna

ma li
u le na
ca mo
mo ty
le ka
sa ła
ta fon ba
ła gan
pa le
ta te

Weronika ma kota i psa.
Na płocie stoi kogut.
Domek ma dwa okna, komin i drzwi.
Obok domu rośnie wysokie drzewo.
Po jeziorze pływa łódka.
Nad łąką fruwają motyle.
W wazonie na stole stoją piękne kwiaty.
Pawełek leży w łóżku bo jest chory.
Gabrysia bawi się lalką.
Lalka Kasi ma korale.
Ola gra w klasy.
Emilka ma brata Sebastiana.
Maciek czyta książkę z bajkami.
Ela ma kota.
Ala ma lody.
Mama gotuje obiad.
Tata łowi ryby.
Adam ma dom.
Olek nakrywa do stołu.
Ewa nawleka korale.
Mama zrobiła zakupy.
Tata ogląda telewizor.
Marek rysuje auto.
Julka kupiła owoce.
Kacper gra w piłkę.
Dawid maluje farbami motyla.
Agatka biega koło domu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.