Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5- 6 letnich przez mgr Monikę Kuźmicz P. 15 w Bielsku- Białej – nauczyciel kontraktowy
Temat hospitacji: Wykorzystanie gier dydaktycznych w rozwijaniu u dzieci pojęć matematycznych
Temat zajęć: Utrwalenie znajomości figur geometrycznych w oparciu o różne ćwiczenia, klasyfikowanie figur ze względu na kolor i kształt. Wprowadzenie cyfry 3, obraz graficzny liczby, wyszukiwanie zbiorów 3-elementowych.
Cele: - rozwijanie umiejętności dostrzegania figur geom. w otoczeniu,
nazywanie ich
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania figur ze względu na cechę
- utrwalenie znajomości liczb 1,2 w zabawie
- zapoznanie dzieci z obrazem liczby 3
- rozwijanie i pobudzanie wyobraźni dzieci
- wyrażanie swoich uczuć i emocji w sposób werbalny oraz w formie plastycznej
Metody: - podające: pogadanka, rozmowa
- eksponujące: pokaz ilustracji, modele figur,
- heurystyczne: działalność dzieci w różnych zadaniach
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: szablony figur geom., mozaika geom, klocki plastikowe i drewniane, płyta CD, , napisy do globalnego czytania, koperty, worek niespodzianka, paczka czarodziejska, obrazki, guziki, obręcze, emblematy z cyframi, płyta CD z nagraniem, kartki z bloku- znaczki, klej
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające:
1. „Na poczcie”- zagadki słowne dotyczące urzędu pocztowego: znaczek, skrzynka, koperta, rower. Dobieranie odpowiedniego obrazka i napisu do rozwiązania, porównanie przedmiotów do figur geom., nazwanie ich.
„Jeżdżę na rowerze,
Chodzę z dużą torbą,
z tego jestem znany,
że roznoszę listy, paczki, telegramy”- listonosz
„Czerwony domek, brak mu okienka,
zamiast drzwi szparka tylko cienka.
Gdy list w nim się znajdzie, w świat wyrusza,
choć bez butów i kapelusza”- skrzynka
„Małe i duże, koniecznie z ząbkami,
Bardzo ważne są czasami,
Gdy zabraknie ich na liście,
List nie dojdzie oczywiście”- znaczek
„papierowa torebka,
A na niej znaczek,
Gdy rozerwę ją prędko,
List w środku zobaczę”- koperta
2. „Czarodziejska paczka”- zabawa dydaktyczna. N-el rozpakowuje
Paczkę zaadresowaną do starszaków. Czyta list i „niebieską kartkę” z zadaniami dla dzieci. Dzieci losują po 1 guziku z worka. N-el zachęca do zabawy i pobudza wyobraźnię.
II. Zajęcia główne:
1. „Co się zmieniło?”- zabawa dydaktyczna na spostrzegawczość. N-l układa wzór z kartoników z figurami geom. , prosi dzieci o zapamiętanie układu. Dzieci zamykają oczy i n-el zmienia układ figur lub zabiera jedną, dzieci odgadują co się zmieniło.
2. „Jaka to figura?”- zabawa ruchowa. Marsz po sali, na sygnał tamburyna każde dziecko zabiera z pojemnika jeden przedmiot i siada na dywanie. Każdy określa jaką figurą jest jego przedmiot i wodzi palcem kontur tej figury.
3. „Zaczarowane koperty”- zabawa dydaktyczna. Każde dziecko otrzymuje kopertę, w której ma po 3 guziki.
- Policzcie ile macie guzików?
- Jaką cyfrą oznaczymy tą ilość?
Prezentacja liczby 3 i jej graficznego obrazu
Dzieci wrzucają guziki do pojemnika, a n-el zbiera koperty.
4. „Wybierz po 3”- zabawa ruchowa. Marsz po sali, na odgłos tamburyna dzieci wybierają z pojemnika 3 guziki i kładą je do swojej obręczy. N-l sprawdza zgodność zadania.
5. „Gdzie jest znaczek?”- zabawa dydaktyczna na spostrzegawczość. Na stoliku 3 ponumerowane koperty. Dzieci zamykają oczy, a n-l chowa do jednej znaczek. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, pod którym nr ukryty jest znaczek. Kto odgadnie otrzymuje nagrodę- naklejkę.
III. Zajęcia końcowe:
1. „Chodzi listonosz”- zabawa ruchowa. Dzieci otrzymują emblematy z cyframi 1, 2 lub 3. W czasie piosenki dzieci chodzą po sali, gdy muzyka milknie, ustawiają się przy kartce z nr listu odpowiadającym nr na emblemacie. N-l zmienia położenie kartek z nr listów.
Rozdanie nagród- naklejek od listonosza.
2. „Projektujemy znaczki”- projektowanie wzorów z guzików na znaczkach pocztowych: słońce, drzewo, domek, samochód, człowiek itp. Krótka rozmowa, co może znaleźć się na znaczku. Pobudzanie dziecięcej wyobraźni, estetyczne wykonanie prac. Wystawka prac.