X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5501
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wędrówki po Małopolsce. Scenariusz zajęć zintegrowanych z dziećmi w grupie mieszanej

Cel ogólny:
- rozbudzanie u dzieci ciekawości własnych korzeni, swojego
dziedzictwa,

Cele szczegółowe:
- zapoznanie z ważniejszymi zabytkami Bochni i Krakowa,
- zapoznanie z „Legendą o smoku wawelskim”,
- zapoznanie dzieci wyglądem stroju krakowskiego i góralskiego,
- wdrażanie do umiejętnego rozwiązywania zagadek,
- utrwalenie wyglądu figur geometrycznych,
- przypomnienie kroku krakowiaka,

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi nazwać niektóre zabytki Bochni i Krakowa,
- zna legendy o Krakowie,
- potrafi nazwać części stroju krakowskiego i góralskiego
- rozwiązuje zagadki,
- zna figury geometryczne: koło, trójkąt i kwadrat
- potrafi tańczyć krakowiaka

Hasła programowe:
Obszar edukacyjny IV – „Moje najbliższe otoczenie”
Zagadnienie 3: „Budzenie zainteresowania tradycjami i miejscowym folklorem”
- zapoznanie dzieci z wytworami sztuki ludowej (np. (...) strój ludowy)
- słuchanie nagrań zespołów ludowych
- zapoznanie z legendami charakterystycznymi dla danego regionu
- poznanie miejscowych zabytków (...) (s.18)

Obszar edukacyjny V – „Ja i społeczeństwo”
Zagadnienie4: „Poznanie położenia geograficznego Polski na podstawie mapy”:
- określenie, jakie duże miasta leżą nad Wisłą (Kraków, Warszawa (...)
(s.20)

Obszar edukacyjny VI – „Myślę, mówię, czytam i przygotowuję się do pisania”
Zagadnienie 2: „Doskonalenie wymowy dzieci”
- naśladowanie w formie zabawowej dźwięków wydawanych przez różne
pojazdy, zwierzęta i przedmioty (s. 23)
Zagadnienie 3: „Wzbogacanie zasobu słownictwa”
- dowolne wypowiadanie się na temat poznawanego otoczenia
społecznego i przyrodniczego (s. 23)
- rozwiązywanie zagadek (...) (s. 24)

Obszar edukacyjny VII – „Moje pierwsze doświadczenia z matematyką”
Zagadnienie 4: „Zapoznanie z podstawowymi pojęciami geometrycznymi”
- poprawne używanie nazw: koło, kwadrat, trójkąt (...) (s. 29)

Obszar edukacyjny IX – „Ja i sztuka”
Muzyka – zagadnienie 4:
- nauka kroków prostych tańców (np. polka, krakowiak, (...) (s.39)
Teatr – zagadnienie2
- inspirowanie zabaw (...)dramowych (s. 41)
[Cz. Cyrański M. Kwaśniewska Program wychowania przedszkolnego Moje przedszkole Kielce 2001]

Formy pracy:
- praca z całą grupą
- praca w zespołach

Metody:
Czynna – zadania do wykonania
Słowna – zagadki, opowiadanie, rozmowa
Oglądowa – przeźrocza, ilustracje,

Pomoce dydaktyczne: - przeźrocze „Legenda o smoku wawelskim”, pocięte ilustracje przedstawiające budynek przedszkola w Majkowicach, herb Bochni, bryły solne, ilustracja przedstawiająca kopalnię soli, album A. Bujaka „Krakowskie pejzaże”, płyta CD Już w szkole , figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, emblematy tych figur dla każdego dziecka, kartki z sylwetą smoka, lalki w strojach krakowskim i góralskim, mapa Polski, herb Krakowa.

Przebieg:

1. Na podłodze nauczycielka rozkłada w różnych miejscach 3 figury geometryczne – koło, trójkąt i kwadrat. Dzieci otrzymują takie same emblematy. Zadaniem dzieci jest odszukać w sali taką figurę, jaką mają zawieszoną na szyi i usiąść obok niej. W ten sposób tworzą się trzy zespoły. Każdy z nich otrzymuje pociętą ilustrację. Który zespół wcześniej ułoży obrazek w całość – wygrywa. (obrazek przedstawia budynek przedszkola)
Następnie dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki:
- Czy poznajecie co przedstawia ten obrazek?
- Jakie znacie inne budynki i instytucje w naszej miejscowości?

2. Nauczycielka zadaje dzieciom zagadkę:
Kopią ją w kopalni,
kupują ją w sklepie
z nią każda potrawa
smakuje lepiej. (sól)

Po odgadnięciu zagadki nauczycielka pokazuje dzieciom bryły soli zadając pytania:
- Jak myślicie, skąd mam te bryłki soli?
- Jak wygląda kopalnia soli? (pokazuje obrazek kopalni soli)
- Czy wiecie gdzie znajduje się najbliższa kopalnia soli?
- Co ciekawego można zobaczyć w Bochni?

3. Zabawa z elementem dramy „Solne rzeźby”

Dzieci dobierają się parami – rzeźbiarz i rzeźba. Rzeźbiarz modeluje w dowolny sposób swoją rzeźbę: dowolnie zmienia jej ułożenie rąk, nóg i tułowia. Następnie rzeźbiarze spacerują i oglądają wszystkie rzeźby, określając, która się im najbardziej podoba. W drugiej części zabawy dzieci zmieniają się rolami.

4. Zagadka słuchowa: wysłuchanie hejnału
- W jakim mieście można usłyszeć ten hejnał?

5. Oglądanie „Legendy o smoku wawelskim” – przeźrocza.
- Czy znacie jeszcze inne legendy o Krakowie?
- Co można zwiedzać w Krakowie?

6. Zabawa – naśladujemy odgłosy wydawane przez smoka:
- Ryczymy jak zły smok
- Mlaskamy jak jedzący smok
- Chłepczemy wodę – jak robiłby to smok
- Ziejemy ogniem.

7. Dzieci młodsze kolorują sylwetę smoka przy stolikach.
Starsze oglądają strój krakowski i góralski. Nazywają poszczególne części stroju.

8. Przypomnienie kroków krakowiaka – taniec

9. Słuchanie nagrania fragmentów melodii krakowskich i góralskich. Zadaniem dzieci jest dopasowanie pary krakowskiej i góralskiej do słuchanej melodii.

10. Zaznaczenie Krakowa na mapie Polski.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.