Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 5- 6 letnich przez mgr Monikę Kuźmicz
P. 15 w Bielsku- Białej – nauczyciel kontraktowy
Temat zajęć: „Choinka na Sarniej Polanie”- klasyfikacja zbiorów wg wzrastającej lub malejącej liczby ich elementów z zastosowaniem relacji: liczba jest większa o 1 od poprzedniej i mniejsza od następnej. Wprowadzenie znaków: < >.
Cele: - rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania figur ze względu na cechę
- utrwalenie znajomości liczb 1,2,3 w zabawie
- utrwalenie przeliczania liczebnikami porządkowymi
- zapoznanie dzieci z obrazem graficznym znaków < >
- rozwijanie i pobudzanie wyobraźni dzieci
Metody: - podające: pogadanka, rozmowa
- eksponujące: pokaz sylwet, liczmanów
- heurystyczne: działalność dzieci w różnych zadaniach
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: obręcze, sylwety marchewek i buraków w pojemnikach, emblematy z cyframi, orzechy, rysunki sarna, dzik, zając z cyframi 1,2,3, płyta CD z nagraniem, opowiadanie M. Kownackiej „Na Sarniej Polanie”- choinka z warzywami i sylwety dzika, zająca i sarny, kasztany, kartoniki z cyframi i znakami < >
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające:
1. „Cyferki”- zabawa ruchowa. Dzieci zakładają na szyję emblematy z cyframi 1,2,3. gdy słychać muzykę poruszają się po sali, gdy milknie zabierają tyle kasztanów ile wskazuje liczba na emblemacie. Siadają w kole, a n-el sprawdza prawidłowość wykonania zadania.
2. „Choinka na Sarniej polanie”- opowiadanie M. Kownackiej. Rozmowa z dziećmi: czy dzieci dobrze postąpiły przygotowując choinkę dla zwierząt? czy wy też tak zachowalibyście się? czy zwierzęta były zadowolone?
II. Zajęcia główne:
1. „Marchewki i buraki”- klasyfikacja zbiorów wg wzrastającej i malejącej liczby elem. Określanie relacji o 1 więcej, o 1 mniej. Na dywanie są obręcze, w pojemnikach SA marchewki i buraki dzieci podzielone na 2 zespoły. Zadaniem zespołu 1 jest układanie marchewek w obręczach tak, aby w każdej następnej obręczy była o 1 marchewka więcej. Zespół 2 układa buraki tak, aby w każdej następnej był o 1 mniej. Następnie każdy zespół ma ułożyć w poszczególnych obręczach liczbę odpowiadającą liczbie marchewek i buraków.
2. „Warzywna choinka”- wprowadzenie znaków < >. Do choinki podeszły 3 sarenki i 2 dziki. Jakich zwierząt jest więcej, a jakich mniej? Na tablicy 1 dziecko układa pod zwierzętami liczby 3 i 2. demonstracja znaku, który mówi, że czegoś jest więcej 3 > 2
Przykicały też 3 szare zajączki i 4 białe, których jest mniej , a których więcej. Podpisanie liczbami 3 i 4. Jest znak, który o tym mówi 3 < 4
3. „Rozgrzewka na polanie”- zabawa ruchowa. Dzieci otrzymują emblematy z liczbami. Na dywanie są kartoniki ze zwierzątkiem i liczbą 1, 2, 3(zajączki, sarny i dziki). Gdy muzyka gra dzieci biegają po sali, gdy milknie stają obok odpowiedniej liczby.
III. Zajęcia końcowe:
1. „Wiewiórka”- utrwalenie znajomości liczb, posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. N-el mówi, że harce zwierząt na polanie obudziły wiewiórkę. Posłuchaj ile orzechów zjadła wiewiórka. Zgniatam orzech, a dzieci liczą i podają odpowiednią cyfrę. Wybrane dziecko wskazuje kartonik z cyfrą.
2. „ Dziuple”- na stole 4 kubki z cyframi 1,2,3,4. dzieci zamykają oczy, n-el chowa pod jeden orzecha, a dzieci odgadują. Kto zgadnie dostaje orzecha w nagrodę.