Scenariusz zajęć
przeprowadzonych w grupie dzieci 5- 6 letnich przez mgr Monikę Kuźmicz – P. 15 w Bielsku- Białej nauczyciel kontraktowy
Temat zajęć: „Podróż do bajkowej krainy”- porównywanie liczebności zbiorów, 6l- utrwalenie znaków: < > =. Zabawy i ćwiczenia pod hasłem „gdzie jest więcej rybek?”
Cele: - rozwijanie umiejętności stosowania znaków = < >
- rozwijanie umiejętności przyporządkowania liczbie koloru
- utrwalenie znajomości liczb w zabawie
- utrwalenie przeliczania i porównywania liczby elementów
- rozwijanie i pobudzanie wyobraźni dzieci przy muzyce
Metody: - podające: pogadanka, rozmowa
- eksponujące: sylwety do krzyżówek, liczmany
- heurystyczne: działalność dzieci w różnych zadaniach
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: sylwety różnych zamków, obrazek zamku z figur geo, sylwety rybek, znaki < > =, znaki cyfr, rysunki bajkowych akcesoriów, CD
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające:
1. „Zamek i zamek”- rozwiązywanie zagadki o trzech znaczeniach zamków. Wyjaśnienie dzieciom różnicy znaczeń tych samych wyrazów.
2. „Zaczarowany zamek”- dodanie liczb, których zapisy cyfrowe widnieją na poszczególnych elementach rysunku. Odszukiwanie koloru przyporządkowanego sumie liczb. Pokolorowanie elementu zamku z użyciem właściwej kredki.
3. „Jaki to wyraz?”- czytanie par wyrazów i wskazywanie różnic między nimi. Odszukiwanie ukrytych wyrazów i kolorowanie ich.
II. Zajęcia główne:
1. „Złota rybka”- rozwiązanie zagadki o złotej rybce. Przypomnienie baśni, w której występuje złota rybka.
2. „Gdzie jest więcej rybek?”- zabawy i ćwiczenia utrwalające znajomość znaków < > =. Przygotowujemy sylwety rybek i przypinamy tą samą ilość rybek po lewej i prawej stronie, następnie dokładamy po lewej, a potem po prawej stronie i pytamy znak, jaki można postawić między poszczególnymi stronami równań. Przyporządkowanie do ilości rybek odpowiadającej im liczby i wstawienie odpowiedniego znaku.
3. „Jaka to bajka?”- ćwiczenia w porównywaniu bajkowych akcesoriów. Przypinamy dwa rysunki – 5 pierników i 4 cukierki (6 luster, 6 jabłek)- z jakiej bajki one pochodzą, ile jest pierników, ile cukierków. Podpisanie ilości liczbą, wstawienie znaku między cyfry.
4. „Bawimy się w teatr”- zabawa muzyczno- ruchowa z wykorzystaniem CD.
III. Zajęcia końcowe:
1.„Jaka liczba?”- porównywanie ilości elementów, naklejanie odpowiednich liczb i znaków.
2. „Czarodziejski zamek”- zabawa ruchowa przy muzyce.